Obama jeruzsálemi küldetése

2013. március 29. 14:15

Washington számára ismét felértékelődött Izrael és Törökország, a térség két meghatározó és stabil állama.

2013. március 29. 14:15
Ara-Kovács Attila
Diplomáciai Jegyzet

Barack Obama múlt heti izraeli útja történelmi küldetésnek ígérkezik. Olyan változásokat sejtet, amelyekre legfeljebb csak azok számíthattak, akik »belső« információkkal rendelkeztek a látogatást előkészítő stratégiai megbeszéléseknek, tervezéseknek köszönhetően. Az Egyesült Államok vezetése, a jelek szerint, lezártnak tekinti az »arab tavasz« eddigi, »forradalmi« folyamatát, bár valószínűsíti, hogy fontos változások még várhatók, de olyanok nem, amelyek az egész térség status quóját megingatnák.

Egy ilyen helyzetben a kormányok felmérik, hogyan kell kezelni a potenciális kockázatokat – ilyen az egyiptomi bizonytalan konszolidáció, a szíriai polgárháború, illetve az iráni atomprogram –, és számba veszik, milyen helyi szövetségesekre számíthatnak. Ennek megfelelően Washington számára ismét felértékelődött Izrael és Törökország, a térség két meghatározó és stabil állama; az egyik demokratikus modellje, valamint hadereje miatt megkerülhetetlen, a másik NATO-tagsága és eddigi szekularizált iszlám jellege okán.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
CzudarMiska
2013. március 30. 03:23
Vélhetőleg az alap is téves.Amerika ma már nem a régi.Sőt! Mondhatnánk: leáldozóban van a napja.Kína,India,Oroszország,Törökország,Perzsia,stb. Valamint az izraeli demokrácia? Shatilla!,Gáza,stb. Továbbá javaslom a szerzőnek,nézzen már utána,hány gyermek születik egy zsidó családba és mennyi gyermek születik egy mohamedán családban.
Greffiti
2013. március 29. 17:10
Izrael nem demoktartikus állam. A Földön ma egyedül ő követ el népirtást.
antioxi
2013. március 29. 16:51
Arakovács nem kérdezte az irániakat a cikke előtt?
Locassen
2013. március 29. 16:35
"az egyik demokratikus modellje, valamint hadereje miatt megkerülhetetlen, a másik NATO-tagsága és eddigi szekularizált iszlám jellege okán.” Nos, igazából Törökország demokratikus, a hadereje meg erősebb Izraelénél, szóval igazából a szamócaföldiekre nem is lenne szükség ennek a dilettánsnak az észjárása szerint.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!