Horrorkoalíció?

2012. július 24. 12:51

Fidesz-MSZP, Fidesz-Jobbik, Fidesz-LMP vagy MSZP-Jobbik koalíciók?

2012. július 24. 12:51
Török Gábor
tge

„Meglepő koalíciók lehetőségét veti fel a Republikon elemzése: egy most tartott választáson a modell szerint – hiába a többségibbé tett választási rendszer - senkinek sem lenne egyedül többsége, s ha nem akarnak a pártok megismételt voksolás, olyan lehetőségek maradnak, mint a természetes szövetségnek nehezen nevezhető Fidesz-MSZP, Fidesz-Jobbik, Fidesz-LMP vagy MSZP-Jobbik koalíciók. Az elemzés persze rettenetesen spekulatív – ahogy korábban a »még mindig meglenne a Fidesz kétharmada« volt -, hiszen nem számolhat egy csomó ismeretlen tényezővel (kampány hatása, pártok viselkedése, részvétel alakulása). Ennek ellenére alkalmat ad arra, hogy újra átgondoljuk: az egypárti vagy a koalíciós kormányok tesznek jobbat az országnak?

Nem vitás, hogy egy adott párt számára az egyedül kormányzásnál nincs kellemesebb. Bizonyára az MSZP is boldog lett volna – utólag talán az SZDSZ is... -, ha 2006-ban néggyel több mandátumot szerez (azzal már abszolút többsége lehetett volna), mint ahogy a Fidesz is mindent megtett azért, hogy 2010-ben kétharmadot érhessen el. Emlékszem, a választások előtt Giró-Szász Andrással számtalan tévéműsorban folytattunk »elvi« vitát arról – azért teszem idézőjelbe, mert a politikáról a legjobb szándék mellet sem lehet tisztán elvileg beszélni, hiszen a politikai szereplők között minden megoldásnak vannak aktuális haszonélvezői és károsultjai -, hogy jó lenne-e, ha végre nem kényszerülne egy párt koalícióra. Miközben akkor is úgy gondoltam, hogy a koalíció nem ördögtől való, sőt, bizonyos esetekben komoly erőforrás is lehet, általában védhetőnek, elfogadhatónak gondoltam András érveit. Az egypárti irányítás hatékonyabb lehet, gyorsabb döntéshozatalt tesz lehetővé – egy próbát megér nálunk is.

A politikai elemzők számára a kísérletezés módszere sajnos nem áll rendelkezésre. Nem tudjuk eljátszani, hogy mennyiben alakult volna másképp az elmúlt időszak, ha mondjuk a Fidesznek nincs kétharmada vagy ha az MSZP 2006-ban egyedül is kormányt tud alakítani. Az összehasonlítások azonban valamelyest segíthetnek: itt van mindjárt a két Orbán-kormány példája.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 111 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Talibán
2012. július 24. 22:59
A Fidesz túlvan a népszerűtlen intézkedéseken, lassacskán jönnek az eredmények is. Gondolom, odafigyelnek majd a sikerek tálalására. Az MSZP ötlettelensége, örökös aggódása tovább már nem fokozható, már az elmebeteg nyugdíjasoknak is sok. Az LMP egyre inkább a gyűlölt SZDSZ-re hasonlít, tudálékos faszok gyülekezete, pofátlanok, nagyarcúak, nyálasak - ők szopni fognak. Gyurcsány? Örüljön, ha a nehéz vasat elkerüli (igazi demokráciában már lógna). Ha bajba lenne mégis a Fidesz, biztosan összeáll a Jobbikkal. Ne feledjük: hülyeségeik ellenére a Jobbik magyar párt, bárki bármit ugat is. A lényeg: soha többet kommunizmust! MSZP, DK, LMP: antimagyarok, paraziták.
gary_cooper
2012. július 24. 21:42
Teljes képtelenség, hogy már most - 2 évvel a választások elött - a leendö esélyekröl, koalíciós lehetöségekröl komoly elörejelzést lehessen kialakítani. Egy bizonyos: A Fidesz-KDNP-nek min. még egy ciklust - de inkább 2-3-at - kell végig csinálnia. Különben a 4 év nem elég arra, hogy az elkezdett reformok, átalakítások, szabályozások meghozzák az eredményt. Minden más alternatíva - ismerve a jelenlegi pártokt, ill. azok képességeit - az ország gazdasági és erkölcsi zülléséhez vezetne. Ebben teljesen bizonyos vagyok. 4 évben nem szabad gondolkozni. Az is biztos, hogy én megint a Fidesz-re fogok szavazni. A szoclib bagázs ámokfutását éppen csak túlélte az ország. Még egy hasonlót már nem élne túl.
Akitlosz
2012. július 24. 18:17
Az MSZP abszolút többséget szerzett 1994-ben és mégis koalíciót alkotott az SZDSZ-szel. Úgyhogy az abszolút többség hiányára fogni az MSZP-SZDSZ koalíciót megalapozatlan és hamis spekuláció.
nisz
2012. július 24. 18:09
Szerintem a 2014-es esetleges koalíciós felállásnál sokkal fontosabb kérdések vannak. Pl. Nem leszünk-e 10 éven belül deklaráltan fizetésképtelenek? Mit fog jelenteni egy emberöltő múlva a magyar kultúrával? stb. Ezekről kéne gondolkodni!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!