A gazdagság erkölcse

2010. november 04. 11:19

Az Alkotmánybíróság az egyik legtekintélyesebb állami szervezet, márpedig minden normális társadalomban inkább erősíteni kell a tekintélyeket, mint rombolni. Interjú.

2010. november 04. 11:19
- Ön annak idején azért mondott le, mert az első Orbán-kormány úgy próbált beavatkozni a gázár alakulásába, amit elfogadhatatlannak tartott.

- Amikor az ember vezető, akkor a cége érdekét kell képviselnie, s ha ez nem sikerül, akkor le kell vonni a következtetéseket. Úgy éltem meg a Moltól való távozásomat, mint amikor az ember elveszíti szeretett rokonát. A politikai, gazdasági, a tudomány teljesítményekre is igaz, hogy akkor teszi jól az ember a dolgát, ha azután is működik minden, amikor ő már nincs ott. Jelenits István atya Betű és lélek című könyvében azt írja: földi javait úgy kezelje az ember, mintha nem az övé volna. Értékteremtésre használja, ne pedig a másik ember kárára. (...)

- Az október 23-i ünnep alkalmából megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést. Konkrétan miért is?

- Nem volt részletesebb indoklás, gazdasági téren, gondolom, a Mol átalakítását és a szlovákiai Slovnaft megvételét, a Matáv részvényeinek New York-i tőzsdére vitelét, a magyar gazdaságba történő külföldi tőkebevonásban játszott szerepemet értékelték. Társadalmi-közéleti tevékenységként talán azt értékelték, hogy számos oktatási és gyerekalapítványt, valamint a szabad vállalkozás mellett érvelő kezdeményezést támogatok. (...)

- Mit gondol, mennyire fér bele a konzervatív értékrendbem hogy az Alkotmánybíróság jogkörét csorbítani akarják, mert az megsemmisített egy adójogszabályt?

- Erről a történetről Odüsszeusz jut eszembe, aki viaszt öntetett társai fülébe, magát pedig, még mielőtt kísértésbe eshetett volna, kiköttette az árbochoz, hogy ne engedjen a szirénhangok csábításának. Az Alkotmánybíróság az egyik legtekintélyesebb állami szervezet, márpedig minden normális társadalomban inkább erősíteni kell a tekintélyeket, mint rombolni. Még ha tartalmilag igazságosnak is tűnhet egy döntés, akkor is a szabályok betartásával érdemes érvényesíteni. Ellenkező esetben nem lesz mérce, amihez igazodjunk.” (Heti Válasz)

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
wartog
2010. november 05. 06:50
A MSZMP KB is tekintélyes szerv volt a maga idejében, mégsem kellett fenntartani.Ha nyolc ember mondja ugyanazt akkor sem lesz attól még feltétlenül igaz. Kedvenc példám: 1933-ban 85 millió ember üvöltötte hogy "Heil Hitler" és igazuk volt?Nem.Mindig divatos lesz valami, mások pedig avíttak, trendik vagyunk vagy öregesek, de ez a lényeg? Nem nem ez.A lényeg mindig az, hogyan élünk.Szabadon és gazdagon, vagy szegényen és elnyomva.
viktátor
2010. november 05. 02:51
http://www.youtube.com/watch?v=0vDFxiUn1Ig&fmt=22
Rá Dios
2010. november 04. 12:15
Örülök Csák János megszólalásának. Bárha nagyobb keletje volna a mondanivalójának...
civilina
2010. november 04. 12:09
"Az Alkotmánybíróság az egyik legtekintélyesebb állami szervezet, márpedig minden normális társadalomban inkább erősíteni kell a tekintélyeket, mint rombolni." Csák János Úr megállapításával egyet lehet érteni, ha az elmúlt 20 évben normális társadalomban éltünk volna. De nem abban éltünk, ahogy még most sem abban élünk, ugyanis a meglévő Alkotmányunkkal egyes politikai erők ott és úgy éltek vissza, ahogy csak lehetett és tudtak, ebben őket semmiféle gátlás nem tudta megzavarni. Bizonyára a világ más országaimban sem sokkal különbek az egyes politikai erők, de mert fejlett demokráciájukat az értelmiségi elitjük komolyan veszi, és ehhez megvan a kellő bölcsességük és felelősségtudatuk a nemzetük iránt, ezért képesek kontrollként viselkedni. Nálunk egyenlőre nem ez a helyzet, mert a már többször is megbukott és antidemokratikus rezsim és írástudói mindent elkövetnek, hogy a fent említett normális társadalom véletlenül se tudjon kialakulni. Ennek kell véget vetni!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!