Szükség van Sólyomra az alkotmányozási őrületben

2010. augusztus 03. 10:26

Fontos lenne, hogy a kormányzó többség alkotmányozási őrületében Sólyom Lászlónak legyen szava, és hallják is meg azt. Interjú.

2010. augusztus 03. 10:26

„- Az álbaloldali elemzők számára nyilván Sólyom egész mozgása és legitimációja kihívás volt. Az ő agendája Kelet-Európán kívül mindenütt a baloldal programpontjai között szerepel. Azt azért ne felejtsük, hogy az elmúlt nyolc évben – Sólyom hivatalba lépésekor már három éve – az MSZP–SZDSZ kormányzott. Orbán Viktor nem gondolja, hogy az elnöknek ellensúlynak kell lennie. Én ezzel nem értek egyet. És ha így gondoljuk, akkor ebbe kódolva van a vita a mindenkori kormányzó többséggel. Persze nem szabad, hogy napi pártpolitikai vita legyen. De alkotmányossági és morális kérdésekben természetes, hogy lehetnek ellentétek. Ahogy volt annak idején Mádl Ferenc és az első Orbán-kormány között is. Hogy ez a konfliktus mennyire megy túl az adott közjogi helyzeten, mennyire lesz személyes, csak a szereplőkön múlik. Sólyom és Bajnai Gordon között kiegyensúlyozott volt a viszony, mindkét fél szerint. (...)

– Aktív közéleti szerepvállalása ellenére a szélsőségekkel kapcsolatban viszont mintha késve és ritkán szólalt volna meg. A romagyilkosságok idején az államfő például csak a kilencedik támadás után törte meg hallgatását, s az sem zavarta, hogy a Magyar Gárda épp az ablakai alatt tartotta alakuló ülését.

- Azok az álságos demokráciaféltők, akik emiatt vádolják az elnököt, még nem vetettek számot azzal, hogy ha folyamatos készenlétbe helyezik a demokratikus reflexeket, épp a magyar demokrácia immunrendszerét gyengítik. Felelőtlen és veszélyes játék volt, amit a ballib körök műveltek az elmúlt években. Volt egy Bácsfi Diána nevű és méltán elfeledett hölgy, aki tizedmagával szervezett valamit. Tessék emlékezni, hogy Gyurcsány Ferenc és baráti társasága milyen patáliát csapott emiatt. A komplett MSZP-kongresszust kivezényelték. Az, hogy tragikus módon ilyen széles körben befogadóvá vált a Jobbik uszítására a magyar szavazóközönség, és hogy ennyire kevés a hitele a toleranciát hirdető ballib szólamoknak, annak következménye, hogy korábban propagandacélból akkor is farkast kiáltottak, amikor nem kellett volna. Az elnöknek meg kell válogatnia, hogy mikor és hogyan szólal meg. (...)

- Milyen szerepe lesz a volt államfőnek a jövőben? Az LMP szorosabbra fűzi vele a baráti viszonyt, akár intézményesített formában is?

- Ez nem merült fel. Neki kell eldöntenie, és az nyilván nem egyszerű, hogy milyen közéleti szerepet kíván játszani. Nagyon nem mindegy, miként használja morális-politikai tőkéjét. Fontos lenne, hogy a kormányzó többség alkotmányozási őrületében Sólyom Lászlónak legyen szava, és hallják is meg azt. Mi figyelni fogunk rá.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2010. augusztus 03. 20:45
Schifi műaggodalma megmosolyogtató. Olvasgatnia kéne az alkotmányt. Az államelnök n e m jogi ellensúlya a miniszterelnöknek. Jogász létére tudhatná. Érdekes, Orbán jogász létére elég jól tudja.
magnamater
2010. augusztus 03. 18:30
Sólyom Lászlóra inkább Schiffernek van szüksége, nem az alkotmányozóknak. Indokolatlan "alkkotmányozási őrületről" beszélni, nem hiszem, hogy normális emberek megőrülnének attól, hogy valamit meg kell csinálni. Elkapkodni persze nem kell, és főleg figyelembe kell venni a népakaratot: anép akarja megválasztani az államelnököt, és a rossz képviselőket vissza akarja hívni. Nem szeretnénk, ha megismétlődne az 1989-es átverés:egy rafináltan szerkesztett szavazólappal megfosztották a magyar népet ettől az alapvető jogtól Az Egyesült Államokban kezdettől így történik az elnökválasztás,és kifogástalanul működik,ki meri ettől az előnytől megfosztani a magyar népet?
trust
2010. augusztus 03. 16:09
Eszembe jutott, amikor Sólyom Lászlót nagy nehezen megválasztották köztársasági elnöknek. Mennyi cirkusz, mennyi kiabálás volt, aztán meg a szokásos duma, persze, mert Sólyom a fidesz embere, és ez még a finomabban közt volt. Most meg kiabálás, cirkusz, duma, vajon melyik volt az igazi? Nem akarom fényezni a dolgot, én Sólyom László mellett álltam, állok, de azért ezeket a dolgokat nem kell elfelejteni ellenzékiek!
marós
2010. augusztus 03. 14:57
Schiffer benyalt Sólyomnak, kellene nekik egy elfogadott, modern konzervatív, értelmes, becsületes ember, mert ez náluk hiánycikk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!