Lesz-e még politikus Bajnaiból?

2010. február 23. 09:00

Sokan az MSZP következő miniszterelnök-jelöltjét látják benne, mások szerint ő lehet a baloldal közös főpolgármester-jelöltje.

2010. február 23. 09:00
„Tegnapi parlamenti felszólalása nem hagyott sok kétséget abban a tekintetben, hogy Bajnai most leginkább saját emlékművének megalkotásában érdekelt. Az ügyesen megformált szöveg – mintegy hosszan az emlékmű talpazatára írva - alkalmas is volt erre: benne volt minden, aminek a politikusságát tagadó politikus látszani szeretne. (...)

A szépen megformált emlékmű ugyan némileg ingatag lábakon áll - nem véletlen, hogy Navracsics Tibor sem elsősorban Bajnai miniszterelnökségére, hanem megelőző kormányzati tevékenységére utalt felszólalásában -, mégis alkalmasnak látszik arra, hogy a távozó kormányfő erős nyomot hagyjon maga után a baloldalon. Bajnai egy olyan időszakot követően vette át a kormányzást, amely tartalmilag (a válságkezelés feladatait illetően) nem könnyítette meg helyzetét, ám abban mégis segítette, hogy lehetőséget adott a különbségek erősebb hangsúlyozására. A lemondásra kényszerülő – azaz a politika nyelvén: megbukott - Gyurcsány Ferenc utódaként Bajnai akkor is eleve előnnyel indult, ha amúgy számára elődjéhez fűződő viszonya és korábbi kormányzati együttműködése súlyos tehertételt jelentett. Kétségtelen tény, hogy az új kormányfő élt is a lehetőséggel: egyrészt Gyurcsánytól eltérő karaktere, másrészt a válságkezelés szükségességének általános elfogadottsága, harmadrészt átmeneti és ezért valamennyire kevésbé exponált és támadott helyzete, valamint negyedrészt a válságkezelés terén elért eredményei miatt még politikai ellenfelei is időnként méltányolják kormányának tevékenységét.

Mindez (a teljesítmény és még inkább annak percepciója) összességében jó alap ahhoz, hogy Bajnai valamikor ismét politikai szerepet vállaljon. Fontos azonban látnunk, hogy a politikából való kilépését követően - azaz politikai pozíciók és erőforrások nélkül - a visszatérés nem kizárólag saját döntésének függvénye. Anélkül természetesen nem megy, hogy a távozó kormányfőben ne erősödjön fel a vágy a politizálás iránt, ám a csillagok szerencsés állására is szükség van ahhoz, hogy a partvonalon kívülről ismét a pályára léphessen. Németh Miklós példája ebből a szempontból tényleg jó analógia: amíg az MSZP vezetett és uralt párt volt (Horn Gyula idején), addig hiába élt a nosztalgia a volt miniszterelnök személyével kapcsolatban, a Londonban élő Németh visszatérésének nem voltak meg a feltételei. S amikor végül 2001-ben, egy hatalmi vákuumot kihasználva bekapcsolódott a szocialisták miniszterelnök-jelölti versenyébe, a szándék ismét kevésnek bizonyult: megtört a politikai küzdelemben rutinosabb és ekkorra már otthonosabb riválisok ellenerején.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
enter
2010. február 23. 16:24
Bajnai nem politikus volt, hanem "szakértő". Legalább olyan jó szakértő mint politikus. Főleg a Wallis Bt-re gondolok.
kulalak
2010. február 23. 14:16
a funyiroelv NEM valsagkezeles hulye intezkedest eltorolni NEM valsagkezeles munkanelkuliseg novelese NEM valsagkezeles nem latom, hogy mi egyebet csinalt mint 'vissza'csinalt mindent mi elodje elqrt. Ott vagyunk ahol a part szakad.
marlboroman
2010. február 23. 13:00
Nem hiszem, mert rosszkor volt, rossz helyen! Elásta magát egy életre mindaz, akinek köze volt az elmúlt pár történéseihez!
röviden
2010. február 23. 12:55
Politikusi szerepben még valszeg láthatjuk, de politikus sosem volt, és azt hiszem, nem is lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!