Legyünk őszinték: senki nem gondolta, hogy a francia-lett-olasz csoportot megnyerheti a magyar válogatott. Mert ez kellett volna ahhoz, hogy ott legyen a pekingi téli játékokon. Az olimpián még a vb legmagasabb osztályánál is szűkebb a mezőny. Utóbbin 16 csapat vehet részt, az előbbin csak 12. Piszkosul jó 12! Ráadásul csak három pozícióért lehet harcolni, a többi kilenc már idejekorán elkelt. Persze ne gondolja senki, hogy ezeket a helyeket baráti alapon osztják szét, vagy sorshúzás útján lehet elnyerni.
A legmagasabb szinten hat válogatott teljesít a szocialista tábor széthullása óta. A két tengerentúli (Kanada és az Egyesült Államok), a két nagy skandináv ( Svédország és Finnország), valamint a két keleti óriás (Oroszország és Csehország).
Az ő helyük megkérdőjelezhetetlen a mezőnyben, ez ugyan nincs kőbe vésve, ám ezt ők folyamatosan bizonyítják a világbajnokságokon.A nagyok mögött néhány ország tolong, közülük időnként egyik-másik beékelődik a nagy hatos tagjai közé. Ám csak rövid időre.A '90-es évek elején Svájc bolygatta meg rövid időre a kialakult rendszert, aztán az ezredforduló után Szlovákia még világbajnokságot is nyert. A szovjet utódállamok közül négy (Ukrajna, Kazahsztán, Belorusszia és Lettország) is követte a nagy Oroszországot, de csak tisztes távolságból. Közülük hosszú távon a legjobb hat mögött csak az utóbbi kettő tudta megvetni a lábát. Továbbá ott van még Németország, mely időnként elődöntős egy vb-n, időnként viszont kiesik a legjobbak közül. Három éve viszont olimpiai döntőt vívott, és csak néhány másodperc választotta el az aranyéremtől. A nagyok üldözői mögött pedig ott van a két kis skandináv (Norvégia és Dánia), mely nem képes kizuhanni a legjobb 16 közül. És
vannak a "liftező" csapatok, amelyek ingáznak az első és a második osztály között: Franciaország, Olaszország, Ausztria, Szlovénia, a már említett Kazahsztán, és talán hosszú távon ilyen lehet Nagy-Britannia.
A nagy hatos mellé az említettek közül csak kettő került automatikusan az olimpia mezőnyébe, illetve a házigazda Kína. Vagyis a többiek indultak harcba a kiadó három pozícióért.
Magyarország ezek után van csak az erősorrendben. Ám az előző körben sikerült túllépni Nagy-Britannián, mely Budapestről jutott fel nem is olyan régen a legjobbak közé.
Ez a bravúr adott kellő önbizalmat a rigai négyes tornához. Meg a magyar hoki elmúlt két évtizedben mutatott hatalmas mentális ereje.
Amikor rendre nála jobb, és kedvezőbb körülmények között készülő csapatokat tudott legyőzni.
Ebben a csodában bíztunk ezúttal is.
Jól is kezdődött a hosszú hétvége! Az első meccs első harmadában válogatottunk remekelt Franciaország ellen. Aztán a második harmad már nem sikerült. Vereséggel végződött az első találkozó, így minimálisra csökkent az olimpiára jutás esélye. Majd jött a pénteki tragédia.
Lettországtól nem lehet 9-0-ra kikapni! Sőt, ma már senkitől sem!