A kormány a háború és a szankciók árnyékában is tartja a vállalt célkitűzéseit (munkahelyteremtés, beruházásösztönzés) – írta véleménycikkében a vg.hu-n Nagy Márton. Élénk vita alakult ki az akkugyártásról az utóbbi időszakban, ami felveti hazánk gazdasági, ipari szerkezetének kérdését. Sokak szerint a 2010 óta folyamatos újraiparosítási program elavult, holott
az egész világ küzd a hazai ipar erősítéséért és a külföldi vállalatok bevonzásáért.
Új név alatt fut az újraiparosítás
Az offshoring keretében a Nyugat a közelmúltban kiszervezte iparát, ami lényegében az ipar megszűnését jelentette. Trump óta az amerikai elit viszont szeretné újra feltámasztani (nearshoring), hiszen ettől várja nagyhatalmi státuszának megőrzését (zöldítés, innovációösztönzés, jólét emelése). Számos ország hasonlóan gondolkodik. A briteknél Frank Field képviselő 10 pontban követelt egy új ipari forradalmat a stagnáló brit gazdaságban. Kanadában az Institute for Research on Public Policy agytröszt magazinja szerint a pandémia után az ipar gyors leépülése lényegében lefegyverezte az országot. Az újraiparosítás egyáltalán nem egy elavult fogalom. Amerika sem csak önmagában újraiparosítást hirdetett, hanem új kínálatoldali gazdaságpolitikát, aminek az újraiparosítás csak egyetlen pillére. Ez a gazdaságpolitika hivatott a termelést, a kapacitásokat, a kínálatot ösztönözni.
Újdonság, hogy az amerikai beruházóknak már a gyermekellátás (childcare), azaz a családpolitika terén kell vállalásokat tenniük a támogatásokért cserébe, tehát az újraiparosítás egyszerre valósítandó meg az emberi tőke és a társadalom megerősítésével.
Az újraiparosítás fogalma magyar szempontból is egy komplex gazdaságfejlesztési programot jelent, amelynek az akkugyárak nem a legfőbb következményei. Az akkumulátor-értéklánc befektetői azért választják Magyarországot, mert a bonyolult feltételrendszert mi a legjobbak között biztosítjuk.
Növelni kell az ipar súlyát
Az ipar feltámasztása az olyan közepes fejlettségű országok, mint Magyarország esetében kulcskérdés. Egyre több tudományos kutatás érvel amellett, hogy a közepes fejlettségi csapdában ragadást az ipar túl korai leépülése okozza. Lényegében arról van szó, hogy bezárul az ipari, kínálatvezérelt felzárkózás kapuja, és így sokkal előbb elkezd gyengülni, elsorvadni az ipar. Andreoni és Tregenna 2021-ben már felhívta a figyelmet, hogy az ipar korai leépülése stagnálást hoz, így akadályozza az esélyt a globális értékláncokba való belépésre és a hozzáadott érték előállítására, hiszen nincs ipari, szolgáltatási és tudásháttér. Emiatt nem javul a termelékenység, ami a felzárkózás kulcsa. Az Ázsiai Fejlesztési Bank agytrösztjének 2017-es elemzése szerint az ipar túl korai elvesztése nagy veszély a kínai gazdaságra is, így ők is az újraiparosítás felé fordulnak, hiszen a magas hozzáadott értékű növekedést a gazdaság ipari-szolgáltatási gerincére lehet építeni. Két kínai szerző, Liu és An februári tanulmánya 44 fejlődő országot vizsgált 1990 és 2018 között, és arra jutottak, hogy az ipari kapacitás leépülése, ha helyette a szolgáltatások súlya növekszik, növeli a szegénységet. A Világgazdasági Fórum (WEF) 2022-es cikke pedig arra szólított fel, hogy ha inkluzív gazdasági modellt és növekedést szeretnénk, akkor a gyártási szektor a kiindulási pont. A magyar példa ezt támasztja alá: a kapacitásnövelő, új kínálatoldali politika a teljes foglalkoztatással és a teljesítményalapú társadalmi-gazdasági modellel képes elérni a hosszú távon kirekesztettek újrabevonását.