A kertészkedéssel együtt jár a gyomlálás, bár kétségkívül nem ez adja a tevékenység szépségét. Amíg kis házikertünkben kézzel is hatékonyan meg tudunk birkózni az ártó gyomokkal, addig ez egy nagy földekkel rendelkező gazda számára korántsem egyszerű feladat és sok fejtörést okozhat. A robotika fejlődése azonban a gyomirtás területén is számos lehetőséget nyitott meg.
Eddig a káros növények ellen csupán hagyományos megoldásokkal lehetett fellépni, mint a kétkezi munka, vagy különböző vegyszerek használata, ezek azonban drágák és a környezetre is károsak.
Lehetséges, hogy minden gyomlálással kapcsolatos probléma már a múlté?
A Carbon Robotics robotikai cég kifejlesztett egy önjáró gépet, amely óránként akár több ezer gyomnövényt képes kiirtani. A 4300 kilogramm súlyú, négykerekű jármű GPS technológia és számítógépes látásmód segítségével kutat a mezőkön gyomnövények után. Az azonosításukra fedélzeti számítógépet és nagyfelbontású kamerákat használ. Miután meglelte a nemkívánatos növényeket, hőenergia segítségével irtja ki azokat, amit 8 egyidejűleg működő 150 wattos lézerrel állít elő.
A teljesen önjáró gépezet dízel meghajtású, éjjel-nappal képes üzemelni és napi 15-20 hektár átfésülésére képes. Fontos megemlíteni, hogy alkalmazása a gazdák számára számos előnnyel jár:
A Carbon Robotics által fejlesztett robotokat már 2018 óta tesztelik mezőgazdasági területeken, többek között hagyma és brokkoli ültetvényeken.
Paul Mikesell, a társaság vezérigazgató elmondta, hogy nagyon örül annak, hogy a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket már a mezőgazdaság területén is ki tudják használni. Kiemelte, hogy céljuk a mezőgazdaságban dolgozó emberek életének megkönnyítése olyan eszközök létrehozásával, melyek megoldásként szolgálnak a legnagyobb kihívást jelentő problémáikra, jelen esetben a gyomirtás.
A cikk szerzője Fülöp Réka.