Mammdouh Badawy, a haditermelési minisztérium egyik vállalatának vezetője rosszemlékű időszaknak tartja Mubarak uralmát a kilencvenes és kétezres években, amikor elmondása szerint külföldi üzletemberek és befektetők prédálták fel az országot. Cége, a Heliopolis vegyivállalat ma már nem csak gránátokat gyárt, hanem az ország elsőszámú festékgyártójává kíván válni. 2017-ben a Heliopolis összeállt az állami Pachin festékgyárral, hogy
együtt képesek legyenek versenybe (stílszerűbben pedig harcba) szállni a piacot uraló norvég Jotunnal.
Alapvető kritikus ágazat a cementgyártás is – e területet Magyarországon külföldi, már-már monopolvállalatok szerezték meg, így jelentős profitokat szerezve az ingatlanpiaci drágulásból –, e téren az egyiptomi hadsereg építette meg az El Arish Cementgyárat nyolcezer dolgozóval, 18 hónap alatt. A gyár 12,6 millió tonnát termel majd évente. A Reutersnek nyilatkozó külföldi cementipari szereplő természetesen nem osztotta az egyiptomi hazai tulajdonú cementgyár keresleti előrejelzését.
Badawy a Reutersnek elmondta, hogy egyedül cége nem tudná felvenni a versenyt a norvég nagyvállalattal, így viszont céljuk, hogy exportáljanak és a nemzetközi piacon méressék meg magukat. Hadmérnöki vállalatok vezetői pedig azt emelték ki, hogy a minisztériumi tulajdonlással sokkal könnyebb és gyorsabb a forráshoz jutás. Így is nehezen elégítik ki a növekvő keresletet, mivel 2016-ban Egyiptom leértékelte valutáját, hogy drágítsa az importot.
Az egyiptomi hadsereg projektjeit hosszan sorolhatnánk, hiszen 2017-ben húszmillió pálma ültetésébe kezdtek az Emirátusok egy cégével közösen, egy szaúdi céggel lifteket építenek, egy kínai gyártóval pedig napelemeket állítanak majd elő.
Nem állami gazdaság, de a stratégiai szektorokat megvédik
Érdekesség, hogy a külföldi vállalatok rendre aggodalmakat hangoztattak, a CI Capital helyi beruházási bank vezető elemzője viszont úgy véli, hogy a kormányzat csupán biztosítja a gazdaság működése szempontjából alapvető stratégiai ágazatokat, de nincs már szó a külföldiekkel kötelezően alapítandó közös vállalatokról, mint a hatvanas években. A haditermelési miniszter érvelése szerint az egyiptomi gazdaság gerincét a magángazdaság adja, de a minisztériumnak szintén lehet némi szerepe, hiszen épp ez a verseny lényege.