Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Londoni pénzügyi elemzők szerint a világgazdasági növekedés kilátásait terhelő kockázatok kétségtelenül növekedtek az idén, a piacok azonban túlárazzák az olyan kockázati forgatókönyvek valószínűségét, mint például a kereskedelmi háború globális eszkalációja vagy Olaszország törlesztésképtelenné válása.
Kiváló állapotban a világgazdaság
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőműhely, az Oxford Economics közgazdászai kedden ismertetett helyzetértékelésükben közölték: látnak arra utaló jeleket, hogy a globális likviditási kondíciók feszesebbé váltak, komoly sokkhelyzet kialakulásával azonban nem számolnak, mivel a pénzügyi kondíciók általánosságban továbbra is meglehetősen lazák, és az elmúlt egy év széles bázisú növekedése nyomán a világgazdaság is képesnek tűnik arra, hogy ellenálljon ezeknek a kockázati tényezőknek.
A ház a köztes aktivitási adatok alapján azzal számol, hogy a világgazdasági szintű hazai össztermék (GDP) negyedéves összevetésű növekedési üteme a második negyedévben valószínűleg még gyorsult is. Az Oxford Economics elemzői 0,8 százalékos globális második negyedévi átlagnövekedésre számítanak az első három hónapban mért 0,7 százalékos negyedéves bővülés után.
A lefelé ható kockázatok erősödtek ugyan, de rendkívül alacsony bázisról kiindulva, és bár nagyobbak a bizonytalanságok, mint egy évvel ezelőtt, a világgazdaság alapjaiban véve továbbra is jobb állapotban van, mint az előző évtized jelentős részében – hangsúlyozzák az Oxford Ecomomics londoni elemzői.
A ház szerint ebben a helyzetben a protekcionista intézkedések nem feltétlenül elégségesek ahhoz, hogy a világgazdasági növekedésre jelentősebb negatív hatást gyakoroljanak.
A cég alapeseti előrejelzése az, hogy az Egyesült Államok és Kína kereskedelmében az eddig bejelentett intézkedéseken túl 100 milliárd dollárnyi, az Egyesült Államok és az Európai Unió kereskedelmében 50 milliárd dollárnyi éves áruforgalomra vetnek ki további büntetővámokat.
Előfordulhat, hogy ez a prognózis túl óvatosnak bizonyul, hiszen ha az eddig elhangzott vámintézkedési fenyegetések teljes egészében megvalósulnak, akkor 800 milliárd dollárnyi – a globális hazai össztermék 4 százalékának megfelelő – értékű éves világkereskedelmi forgalmat terhelhetnek új vámok – hangsúlyozzák az Oxford Ecomomics elemzői.
Közölték azonban, hogy az általuk használt számítási módszertan – Global Economic Model – szerint még egy ilyen szintű eszkaláció is csak 0,2 százalékponttal csökkentené a világgazdasági növekedés ütemét 2019-ben és 2020-ban.
Olaszországtól sem kell félni
A cég londoni elemzői szerint, ha Olaszország államadósság-átütemezésre kényszerülne, az szinte bizonyosan komoly globális sokkhatással járna, a ház azonban továbbra is csak csekély valószínűséget tulajdonít egy ilyen forgatókönyvnek. Az Oxford Economics szerint ugyanis különösen valószínűtlen az olasz kormány részéről egy olyan mértékű költségvetési lazítás, amely alátámaszthatná az olasz szuverén törlesztésképtelenséggel kapcsolatos piaci félelmeket.
A cég mindezt egybevetve az idén 3,1 százalékos, 2019-ben 2,9 százalékos világgazdasági növekedést vár, hangsúlyozva, hogy a globális GDP-érték éves növekedési átlaga az elmúlt tíz évben 2,4 százalék volt.
Amerika ellenálló
Más nagy londoni házak szerint, ha a kereskedelmi nézeteltérések mégis totális vámháborúvá eszkalálódnának, azt az Egyesült Államok – legalábbis a piaci árazásokból megítélhetően – jobban átvészelné, mint a többi globális gazdasági erőcentrum.
A hitelminősítői és pénzügyi szolgáltatási tevékenységet végző Moody's Corporation cégcsoport gazdaságelemző részlege, a Moody's Analytics erről összeállított új kimutatása szerint a piaci szereplőket mindenekelőtt az vezeti erre a meggyőződésre, hogy az amerikai üzleti aktivitásban kisebb a súlya a külkereskedelemnek, az Egyesült Államok sokkal többet importál, mint amennyit exportál, és az amerikai gazdaság teljesítménye egyébként is jóval robusztusabb, mint a több nagy gazdaságé.
A Moody's Analytics kimutatása szerint az amerikai gazdaság iránti piaci derűlátást tükrözi, hogy a pillanatnyi összesített törzsrészvény-árfolyam meghatározásához használt legszélesebb merítésű amerikai tőzsdeindex, a Wilshire jelenleg 0,5 százalékkal a június közepi szintje felett jár, 2017 végén mért szintjét pedig 5,3 százalékkal haladja meg.
A ház szerint a részvénytőzsdei teljesítményekből következtethető piaci vélemény szerint az esetleges elhúzódó kereskedelmi háború azoknak a gazdaságoknak okozhatja a legnagyobb veszteségeket, amelyeknek nagy a külkereskedelmi többletük. Ezt jelzi az is, hogy az elmúlt egy hónapban az amerikai tőzsdék sokkal jobban teljesítettek, mint más globális súlyú részvénypiacok.
A Moody's Analytics kimutatása szerint például a kínai Shanghai Composite 6,8 százalékkal, a dél-koreai Kospi 5,7 százalékkal, a német DAX index 4,7 százalékkal, a japán Nikkei 2,4 százalékkal süllyedt csak június közepe óta, az év elejéhez mérve pedig 14,2, 9,4, 3,3, illetve 2,5 százalékot vesztettek értékükből ugyanezek az árfolyammutatók.
(MTI; Címlapkép: Rafael Matsunaga, Flickr)