A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) múlt heti közlése alapján a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 7,2, naptárhatástól megtisztítva 7,8 százalékkal haladta meg májusban az előző év azonos időszakit. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 5,8, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 9,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 8,1 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint egyelőre nincs ok azt gondolni, hogy a fogyasztás lendületét bármi megtörhetné. A munkaerőpiac erősödik, így a szakértő az idei év egészében a kiskereskedelmi forgalom átlagosan 7 százalék feletti bővülésére számít. Kommentárjában kiemelte: a májusi eredmény jelentősen korrigálta az áprilisi gyengébb teljesítményt, így a második negyedév szintén erősnek tűnik.
Az elemző szerint meglepetést okozott az élelmiszer-kereskedelem teljesítménye, ahol szokatlanul magas, 5,8 százalékos növekedést regisztráltak, vélhetően a tavalyi alacsony bázis miatt. Továbbra is erős a forgalom bővülése a nem élelmiszer kereskedelmi üzletekben, ami az idei év eddigi adatait vizsgálva nem számít meglepetésnek, és az üzemanyagárak emelkedése ellenére az üzemanyag-kiskereskedelem dinamikája sem tört meg érdemben – fejtette ki.
Horváth András, a Takarékbank elemzője úgy látja, hogy a tavalyi növekedést az idén gyorsabb, 6,2 százalékos éves bővülés követheti, ami érdemben hozzájárulhat a GDP növekedésének gyorsulásához is. A minden ágazatban jelentkező munkaerőhiány miatt a bérek növekedési üteme meghaladhatja a várakozásokat, ami a fogyasztás, valamint a kiskereskedelmi forgalom még gyorsabb növekedését eredményezheti – tette hozzá.
Elemzésében kifejtette: az idén folytatódó, jelentős, 8 százalékhoz közeli reálbér-növekedés, a márciusban 16 éves csúcsra ugró és azóta is a közelében tartózkodó fogyasztói bizalom, valamint a háztartások pénzügyi vagyonának meredek emelkedése miatt a következő hónapokban fennmaradhat a kiskereskedelmi forgalom dinamikus bővülése, amely azonban az év második felében a magasabb bázis miatt már lassulhat.
Felidézte, hogy 2015 átlagához képest 17,5 százalékkal, 2010-hez képest pedig 29,2 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom.