Mint egy szerelem
Nemrég jelent meg a nagyszerű hegedűs, Lajkó Félix új lemeze, amely a Győri Balett GisL című előadásához készült. Meghallgattuk.
Kis lépés ez egy embernek, de hatalmas ugrás a zenekarnak: 5 év után megjelent a református egyházhoz kapcsolódó, Istent méltató Első Lépés legelső albuma, mi pedig meghallgattuk.
Nyitókép: Mincsor Szabolcs/Első Lépés
A Mandiner szerkesztőségébe érkezett az a levél, amely az Első Lépés zenekartól jött, a csapat első lemezének megjelenése alkalmából. Az írottak alapján a banda különlegessége, hogy bár a református itthon a második legnagyobb egyház, az egyházon belül nincsenek igazán önállóan alkotó zenekarok, akik időt, energiát, pénzt fektetnének abba, hogy minőségi eredményt produkáljanak.
Az Első Lépés pedig ebben szeretne úttörővé válni, és a zenével mind a keresztyéneknek, mind a nem hívő embereknek is felhívni a figyelmét Istenre.
A zenekar az ötödik születésnapja alkalmából idén osztotta meg hallgatóival az első albumát, amelyre 5 új dal mellett 5 már ismertebb szám újragondolását vették fel. Ezek a zenék nem kifejezetten dicsőítő, templomi zenék, hanem egyszerűen keresztyén pop-rock dalok, miközben a csapat tagjai így vallanak magukról:
Kell egy első lépés, ami elindít egy úton, egy szikra, amiből tűz lehet, egy rövid szó, ami talán mindent megváltoztat. Mi szeretnénk egy ilyen Első Lépés lenni.”
Bár nem szeretnék a dalokon egyesével végigmenni, inkább egy általános bemutatást nyújtok, a Szárnyalok című album első dala tökéletes példaként szolgál, hiszen kellemes és laza pop-rock, viszont ahogy párommal beszéltük, inkább igazi örömzene, mintsem a nagyobb közönségnek szóló produkció. Tudod, az a fajta, amit nagyon jólesik elkészíteni és felvenni, egy tavaszi, nyári fesztiválon is odagyűlnek rá az emberek, de a többség önmagában nem hallgatná, aminek oka van.
Pedig egyébként látszik, hogy több is van a bandában. A rockosabb vonalon A Te országod például nagyon jól indul, tipikus fesztivál/koncertdal, éppen úgy, mint a Szabadság, ami viszont sokkal slágeresebb. De a Világosságra vágysz indítása is kifejezetten erős.
Ami mégis leginkább tetszett az albumról, az az Ő az Úr, a maga szépségével és egyszerűségével, teljes természetességével. Ha van dal, amit elsőre ki lehet emelni a dallamaival és hatásával, akkor az egyértelműen ez.
De úgy érzem, hogy mellé mindenképpen érdemes felhívnom a figyelmet a Nagytemplomban 2021-ben előadott A sötétség szűnni kezd már-feldolgozásra, ami zeneileg és stílusában szintén előremutató.
Bertha Zoltán, intézményi lelkész, énekes és gitáros szerint sosem volt még ennyire egységben a zenekar (zeneileg, emberileg, mindenhogy), amennyire most, az aktuális irányvonal pedig inkább a teljesen saját dalok készítése. Én mégis azt gondolom, hogy érdemes ellensúlyként pakolnom egy kicsit a mérlegre:
volna helye az egyedi, saját stílusban előadott feldolgozásoknak. Vagy akár a kórusok és a népzenei motívumok behozatalának.
De annyi biztos, hogy a zenekarnak jelenleg az áll a legjobban, amikor nemcsak bulizni akarnak egy jót, hanem lelassulnak és valami speciális érzés-, érzelemvilágot próbálnak átadni.
Ez szerintem a két kiemelt dalnál is érezhető. És nyugodtan lehet az örömzene mellett egy kicsit befelé fordulni, technikásabb megoldásokat keresni, pszichedelikusabb irányba menni, esetleg a szövegvilágon annyiban változtatni, hogy ne legyen minden ennyire direkt és egyértelmű. Van, amikor szükség van rá, hogy kereken kimondjunk valamit, megnyilatkozzunk, de ha van egy 10 nótás album, abból minimum 3-nál
érdemes lenne egy kicsit költőibb módon fogalmazni; elmélázni; belülre lesni – esetleg az átlag emberi problémákkal és nehézségekkel foglalkozni.
Persze mindez egyéni vélemény, amivel a zenekart sem akarom kiforgatni önmagából, hiszen akkor működik jól, ha magát és belső értékeit ügyesen bemutatja, önmagához és elveihez, saját stílusához hű. Annyit azonban látok, hogy a jelenlegi nemes egyszerűségével inkább csak egy hobbizenekar, ezzel együtt pedig célját is kevésbé éri el, hiszen nem szólítja meg azokat az embereket, akiket szeretne, legalábbis abban a mennyiségben, amelyben szeretné.
Például a Te országod utolsó negyedében is egyből izgalmasabbá teszi az összhatást az a kis torzított ének, ezzel kimozdulva a komfortzónából. És természetesen nem kell Mike Pattonná válni, aki köztudottan sportot űz abból, hogy lehet a hanggal játszani, akár a legextrémebb módokon, de szükség van némi extra fantáziára, új ötletre, néhány izgalmasabb megoldásra.
A cél és koncepció jó, szükség is van rá, manapság talán jobban, mint valaha.
Már csak a zenekarnak is meg kell tennie az Első Lépést ahhoz, hogy ne csak az Egyházmegyei koncerten és 200 fős református ifi táborban váljon ismertté a zenéje, hanem a teljes országban.
A zenekar tagjai:
Bereczki Csaba – basszusgitár, ukulele
Bertha Zoltán – ének, ritmusgitár
Fazakas Bálint – trombita, zongora
Hodossi Máté – elektromos gitár, ciszter, ének-vokál
Hodossiné Farkas Erna – midipad, zongora, sípok, furulya, ének-vokál
Kiss Máté – dobok
Linkek:
https://youtube.com/playlist...
https://open.spotify.com/album/2YSwKmEbldb17BpmTM6kK0
https://www.deezer.com/hu/artist/207910237
https://music.apple.com/.../els%C5%91-l%C3%A9p.../1680258436