Így válasszunk bort az ünnepi asztalra

2016. december 24. 14:39

Hogyan válasszunk bort, miről árulkodik az ár? Mire kell odafigyelnünk az ital szervírozásánál és mit tegyünk, hogy tökéletes legyen a fogyasztás élménye?

2016. december 24. 14:39
Kovács Zita

Íme, pár tipp ehhez Kovács Zita borásztól.

Csak a drága bor a jó bor?

Bort vásárolni kezdő borfogyasztóként sosem egyszerű feladat, de a kutakodást semmiképpen sem egy hipermarket polcai előtt állva érdemes elkezdeni. Ma Magyarország a borkedvelők paradicsoma, rengeteg kiváló ital található a piacon nagyon jó áron. Akár különböző borbárok kínálatai alapján is kiválaszthatjuk kedvencünket és sok esetben lehetőségünk van a vásárlás előtti kóstolásra is. „Régen elmúlt már az a világ, hogy csak a drága bor a jó bor. Minőségi italokhoz lehet hozzájutni már akár 1500-2000 forintos árkategóriában is” – kezdte Kovács Zita borász. „A címke sokszor megtévesztő lehet, egy szépen megtervezett logó mögött viszont nem biztos, hogy jó bor rejtőzik.

Mire figyeljünk szervírozásnál?

Ha sikerült kiválasztani a megfelelő bort, nagyon fontos hogyan szervírozzuk. „A borfogyasztásnak van egy rituáléja amit nem véletlenül találtak ki. A legfontosabb a megfelelő hőmérséklet. A fehér és rosé borok ideális élvezeti értéke 12-14 °C körül van, míg a vöröseket szobahőmérsékleten fogyasztjuk – árulta el ZitaKibontáskor mindig ellenőrizzük a bor színét: fehérek esetében mindig tiszta, átlátszó folyadékot kell látnunk, amelynek színe a vízszínűtől az aranyig változik.

Vöröseknél szintén sok árnyalat fedezhető fel fajtától függően, de a bor itt sem lehet zavaros. Ezt legkönnyebben úgy tudjuk ellenőrizni, ha a poharunkat egy fehér lap vagy terítő elé tesszük.

A borkóstolás művészete

A borokról megízlelésük nélkül szinte lehetetlen véleményt alkotni. Szerencsénkre hazánkban számtalan olyan hely van már, ahová bátran bemehetünk kóstolni és utána külön elviteli áron vásárolni is tudunk. A borok kóstolása során mozgassuk meg poharunkban az italt körkörös mozdulatokkal, majd szagoljunk bele a pohárba.

Erre azért van szükség, mert a mozgástól felszabadulnak a pohárban az illatanyagok. Illatozás után kortyoljuk bele és élvezzük az ízek kavalkádját. „Csodás játék lehet, hogy ki mit érez egy-egy pohár borban. Mindannyian mások vagyunk és más ízemlékeket őrzünk magunkban, ezért is jó beszélni róla. Valakinek a nagyi málnalekvárja, másnak isteni csokis süti juthat az eszébe” – mondta el a borász.   

(Közlemény.)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Morgen
2017. április 18. 01:12
A hölgy a bornak nevezett készítményekről beszél. A bor borsága a szőlőben kezdődik. Gondozás a tenyészidőben, érett szőlő szüretelése, tiszta fahordóban történő érlelés és időben való átfejtés, nem darabban tartás. Nem kell hozzá semmit adni, egészséges nedű lesz a végeredmény. Vannak még ilyen gazdák, de nekik nem száz hektoliter számra van boruk. Az egyik legfinomabb "kommersz" bor a kövidinka nevezetű szólóból lenne, ha termesztenék ezt a fajtát. A "minőségi" borok egyik elengedhetetlen összetevője a jó öreg Kadarka. (Hol van az már) !
krotak
2017. január 14. 22:57
Aki jó bort akar inni, az a sajátját issza, ha elfogyott, akkor a demizsonnal átballag a szomszédhoz. Amíg a boltban a műanyag trágyalé csak árban különbözik a palackos trágyalétől, addig nincs miről beszélni. Talán kátrányba, és tollba kellene forgatni mindenkit, aki a termelő, és a fogyasztó közt gazdagodik.
rollotomasi
2017. január 02. 19:56
Le mertem volna fogadni, hogy a kommentelők nagyjából ilyen arányban fognak legikázni egy ilyen cikket, ahol a borászt nem is ismerik! Aki az Aldibam+Lidlben vesz 600 Huf-os műfrancia műbort, annak nem is lehet megmagyarázni, mitől számít mégis olcsónak 1500-2000 Huf-ért egy valóban minőségi bor. Megsúgom, a hasonló minőségű francia bor minimum 20-30 Eur. Akinek van fogalma arról, mennyi költséggel jár egy palack jó minőségű bor előállítása, ilyen blődségeket nem ír! A másik: én ismerem szegről végről a pincészet munkásságát, sőt, a hölggyel is volt szerencsém már beszélgetni, ez alapján formálok vélemémyt a többi nethuszárral szemben, akiknek az az életében a legnagyobb öröm, hogy mindenkit leszól, aki egy kicsit is többre vitte az életben, mint ahogy ez a hölgy is. Boldogtalan kis köcsögök vagytok éa azok is maradtok, mert csak leszólni tudtok másokat, viszont ahhoz már nincs bennetek elég ész/kurázsi, hogy valami olyanhoz fogjatok, amivel ki tudtok emelkedni abból a dagonyából, amiben vagytok. Én meg csak röhögök rajtatok és kinyitok közben egy Fajzatot, ami a Kovács pincészetből való és amihez nektek sajnos soha nem lesz szerencsétek, bár kár is belétek, úgysem tudnátok értékelni, pedig sok tekintetben veri a túlárazott villányi borokat!
Akitlosz
2017. január 02. 19:55
„Régen elmúlt már az a világ, hogy csak a drága bor a jó bor. Minőségi italokhoz lehet hozzájutni már akár 1500-2000 forintos árkategóriában is” Mert az 1500-2000 forintos bor az olcsó? Akkor mi a drága? 600 forintért olyan francia borokat kapni amelyek felérnek a 2000 forintos magyar borok minőségével.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!