A felmérések szerint szinte mindegyikben vezet a republikánus jelölt.
Nyitókép: Dominic Gwinn / AFP
Lehetséges, hogy Donald Trump idén ismét nagyot tarol? – teszi fel a kérdést a The Hill. Ha a kampányhajrában sikerül megismételnie az elmúlt választások során látott, a csatatérállamokban tapasztalt felfutását, akkor 2024-ben akár elsöprő győzelem is várhat rá.
Az amerikai elnökválasztásokon a csatatérállamok kiemelt szerepet játszanak, mivel ezekben egyik nagy pártnak sincs stabil előnye, így az eredmény kiszámíthatatlan. Ezeket a billegő államokat a jelöltek és kampánystábok különös figyelemmel kezelik, jelentős erőforrásokat mozgósítva a választók megnyerésére. Mivel az Egyesült Államokban a „győztes mindent visz” elve érvényesül, a kampányok fókusza is ezekre a kulcsfontosságú államokra irányul, hiszen itt akár néhány ezer szavazat is eldöntheti a választás sorsát.
Bár sokan valószínűtlennek tartják ezt,
Trump már október 20-án vezetett mind a hét kulcsfontosságú államban, amelyek minden korábbi jel szerint idén is meghatározhatják az elnökválasztás végkimenetelét.
Ezek az államok:
Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Észak-Karolina, Pennsylvania és Wisconsin
2020-hoz és 2016-hoz hasonlóan ismét döntő szerepet játszanak. 2016-ban Trump hatot nyert meg közülük, míg 2020-ban Biden vitte el hat államot. Az előző két választáson mindkét fél csak minimális különbséggel győzött, és a közvélemény-kutatások most is szoros versenyt jósolnak.
A múltbéli eredmények azonban arra utalnak, hogy Trump jelenlegi előnye és az előző választások során tapasztalt csatatérállami lendülete idén nagyobb különbséget eredményezhet.
Az október 20-i átlagok szerint Trump mind a hét államban vezet – ha csekély előnnyel is, de sokkal jobb pozícióban van, mint 2020-ban vagy 2016-ban.
Az elmúlt két elnökválasztás során Trump 14-ből 14 alkalommal javítani tudott a csatatérállamokban elért eredményén: 2020-ban például 3,2 százalékponttal növelte a támogatottságát. Ha ezt a jelenlegi állapotokra vetítjük, az eredmények Trump számára mind a hét államban kényelmes győzelmet vetítenek előre. Egy 2016-hoz hasonló, 7,2 százalékpontos felfutás pedig már olyan, mindenkit meglepő különbségeket eredményezne.
A legfőbb ellenérv persze az, hogy Trump talán már elérte népszerűsége csúcsát, így további felfutásra nem számíthat. Ha viszont ez így lenne, akkor Kamala Harris támogatottsága is elérte a mélypontját.
Az elmúlt hetek közvélemény-kutatásai szerint Harris népszerűsége csökkenőben van;
október 24-én például három országos felmérésben is hátrányban volt, és előnye a Real Clear Politics átlagában mindössze 0,3 százalékpontra csökkent. Ráadásul Harris kedvezőtlen megítélése is aggodalomra adhat okot: országos népszerűsége jelenleg negatív 2,3 százaléknál tart, míg korábban ez negatív 16,4 százalékot is elért.
Ha Harris támogatói elvesztik a bizalmukat, az könnyen szavazatvesztéshez vezethet. Trump hívei ezzel szemben már öt országos választáson bizonyították elkötelezettségüket, ami Harris esetében – aki országosan még sosem indult – hiányzik.
Ezt is ajánljuk a témában
Nógrádi György szerint rengeteg múlik az amerikai elnökválasztáson.
Amennyiben Trump idén is megismétli eddigi felfutásait, az amerikai elnökválasztás eredménye akár már az éjszaka korai óráiban eldőlhet.
Trumpnak csupán 35 elektori szavazatot kell megszereznie a győzelemhez.
Ha Harris nem tudja Észak-Karolinát elhódítani, Trump további győzelmei Georgiában, Pennsylvaniában vagy más kulcsállamokban akár végleg eldönthetik a versenyt.