Az egész transzügy megosztotta az amúgy is törékeny LMBTQ-mozgalmat is. Ahogy egy nyilatkozó mondta az NYT-nak: „Meleg férfi voltam, aki úgy néz ki, mint egy felpumpált nő, és egy leszbikussal randevúztam, aki úgy nézett ki, mint egy felpumpált férfi. Ha ez nem konverziós terápia, akkor nem tudom, mi az.”
Aaron Kimberly, egy ötven éves transz, aki 33 évesen „váltott nemet”, és kórházi nővérként dolgozott, azt tapasztalta, hogy minden nemi diszfóriás fiatalt, akit hozzá küldtek, az instrukciók szerint hormonterápiára küldtek, függetlenül attól, hogy vannak-e egyéb mentális problémái. Szerinte valami nagyon félrement, ezért meg is alapította a körültekintőbb ellátásért küzdő Gender Dysphoria Alliance-t és az L.G.B.T. Courage Coalitiont.
A transz aktivisták egyik kedvenc mondása, hogy a gyerekek tudják, kik ők, nem kell ezt megkérdőjelezni. Csakhogy a szülői tapasztalat más:
a gyerekek állandóan meggondolják magukat.
Egy anyuka például azt mondta a lapnak, hogy tinédzser fia először transzneműnek mondta magát, majd a visszacsinálhatatlan orvosi beavatkozások előtt meggondolta magát, és ezt azzal magyarázta: „Csak lázadtam. Úgy tekintek rá, mint egy szubkultúrára.”
Sasha Ayad, egy phoenixi terapeuta, a When Kids Say They’re Trans: A Guide for Thoughtful Parents (Amikor a gyerekek azt mondják, hogy ők transzok: útmutató megfontolt szülőknek) szerzője úgy gondolja: „a gyerekek és serdülők feladata az, hogy kísérletezzenek és felfedezzék, hogy illeszkednek a világba, és ennek egy jó része, különösen serdülőkorban, az identitástudatukról szól. A gyerekek ebben a korban gyakran nagy bizonyossággal és hirtelen állnak elő azzal, hogy épp kinek hiszik magukat, és mit szeretnének tenni az identitástudat érvényesítése érdekében.”
Hozzátette: „mindig is tudtuk, hogy a serdülők különösen képlékenyek társaikkal és társadalmi környezetükkel kapcsolatban, és hogy a kísérletezés gyakran arra irányul, hogy eligazodjanak az adott fejlődési szakasz nehézségei között, mint például a pubertás.” Ráadásul a kutatások szerint
a gyermekkori nemi diszfória eseteinek 80 százaléka magától megoldódik (eltűnik) a pubertás idejére,
a hormonterápiát vállalók 30 százaléka pedig megszakítja azt négy éven belül, habár annak hatásai, beleértve a terméketlenséget, visszafordíthatatlanok. A tranzíció szószólói szerint a pubertásblokkolót és hormonterápiát vállaló gyermekek 98 százaléka tovább folytatja a nemváltást, de ez sem teljesen megalapozott állítás, mivel „az ilyen korai beavatkozások megszilárdíthatják a gyermekek önképét anélkül, hogy időt adnának az átgondolkodásra vagy bevárnák a szexuális érést.” Hozzátehetjük: valójában nem létezik olyan, hogy egy gyermek transz, hiszen a nemi érés túlnyúlik a kamaszkoron is.