A globális felmelegedés először fogja átlépni a kulcsfontosságú 1,5 Celsius-fokos határt – írta meg a BBC. A lap kifejtette, hogy tudósok előrejelzése szerint túlmelegedő világunk a következő néhány évben valószínűleg először átfogja lépni az egyik legfontosabb hőmérsékleti határértéket.
Egészen pontosan 66% az esélye annak, hogy 2027-ig átlépjük az 1,5 Celsius-fokos globális felmelegedési küszöböt.
Az esélyek az emberi tevékenységekből származó kibocsátások és az idén nyáron várható időjárási minták megváltozása miatt nőnek.
Ha a világ átlépi a határértéket, a tudósok hangsúlyozzák, hogy az áttörés, bár aggasztó, valószínűleg átmeneti lesz.
A küszöbérték elérése azt jelentené, hogy a világ 1,5 Celsius-fokkal melegebb lenne, mint a 19. század második felében volt, mielőtt az iparosodásból származó fosszilis tüzelőanyag-kibocsátás igazán felgyorsult.
A 1,5 Celsius-fok a globális éghajlat-változási tárgyalások szimbólumává vált. A 2015-ös párizsi megállapodás értelmében az országok megállapodtak abban, hogy további erőfeszítéseket tesznek a globális hőmérséklet-emelkedés 1,5 Celsius-fokra történő korlátozására.
Ha egy-két évtizeden keresztül minden évben túllépnénk az 1,5C-ot, a felmelegedésnek sokkal nagyobb hatásai lennének, például hosszabb hőhullámok, intenzívebb viharok és erdőtüzek.
Nyitókép: Pixabay