Tovább dörgő háború, megoldatlan migráció, formálódó új világrend – erre tartunk 2023-ban

2023. január 02. 07:28

2022-ben sok minden egyértelműen véget ért a világban – és feltérképezetlen, viharos vizeken hajózunk tovább. Mit hozhat az újév magával? Somkuti Bálint évnyitó elemzése!

2023. január 02. 07:28
null

Írta: Somkuti Bálint hadtörténész, biztonságpolitikai szakértő

 

2023-ben sok új dolog vár ránk –

mert az óévben sok minden egyértelműen véget ért.

Először történt például, hogy a hidegháború lezárulta óta valamely nagyhatalom katonailag ment szembe az Egyesült Államok akaratával. És ötven éve először az USA maga rúgta a fél évszázadig következetesen követett Egy Kína-politikáját, és ez akkor is így van, ha eredetileg nem ez volt a szándéka. És végül, de nem utolsósorban az Európai Unióban olyan nyílt vagy kevéssé egyértelmű válságok és botrányok rázták meg, amelyek történelme során először az alapjaiig megremegtették a szervezetet.

Jelen írásomban elsősorban olyan jelenségekről, földrajzi területekről lesz szó, amelyek érintenek minket, mind az Európai Uniót, mind Magyarországot. Bár fontos, mi történik Latin-Amerikában, nehezen tudok olyan eseményt elképzelni, amely onnan kiindulva jelentős nemzetközi hatással járna. Ugyanez a helyzet Afrikával is. A migrációs mozgások fő kiindulópontjában nem látni olyan trendeket, amelyek jelentősen csökkentenék a népvándorlás mértékét, ahogy nem előrelátható egy világszerte érezhető hatással járó ausztrál vagy éppen közép-ázsiai változás sem.

A tovább tartó háború

De kezdjünk is bele! Biztonságpolitikai szempontból számunkra egyértelműen a legfontosabb az orosz-ukrán háború.

A hamarosan második évébe lépő konfliktus számtalan meglepetéssel járt,

rögtön a kirobbanás tényétől kezdve a Moszkva cirkáló elsüllyedésén át az orosz haderő renoméját súlyosan megtépázó harkivi és herszoni visszavonulásig.

Nagyobb összefüggéseiben nézve a fejleményeket, a felek békével kapcsolatos elképzelései továbbra is elég messze vannak egymástól. Mindössze az tűnik bizonyosnak, hogy a végső megállapodás a csatamezőn kivívott helyzeten fog alapulni.

Fentiek miatt valószínű, hogy mindkét fél további offenzívákra készül. Ukrán részről a fő hadszíntérnek számító Donbasz mellett egy a Fekete-tenger irányába mért támadás valószínű, a Krím-félsziget szárazföldi kapcsolatának elvágására Melitopol és Bergyanszk irányába. Orosz részről a jelenleg is hevesen támadott Bahmut-Szoledar vonal mellett nem kizárható egy meglepetésszerű támadás Belorussziából akár Ukrajna nyugati határszakasza ellen, vagy egy Zaporizzsja irányába mért csapás sem.

Ez utóbbi kettőt ugyan a felderítő műholdak korában nehéz elrejteni, de ha igazak a hírek a Belorussziába szállított orosz tartalékosokról, akkor a még mindig gyenge lábakon álló Lukasenka-rezsim közvetlen katonai támogatása nélkül is

elképzelhető egy hadászati célú támadás Ukrajna szárazföldi utánpótlási vonalainak elvágására.

Zaporizzsja környékén állomásoznak a hírek szerint a Herszonból kivont elit ejtőernyős alakulatok, így onnan jelentős átcsoportosítás nélkül indulhatna támadás.

Bár a szankciók a jelek szerint a vártnál kevésbé rengették meg az orosz gazdaságot, és jelen sorok szerzője is rövid háborút várt, az nehezen elképzelhető, hogy a háború 2024-re is áthúzódjon. De hogy a háborút lezáró béke miként fog kinézni, az egyelőre megjósolhatatlan.

Nem áll le a migráció

A második meghatározó folyamat nem egy földrajzi területhez köthető, hanem egy jelenség, a migráció, amely jelentős hatást fog gyakorolni a most kezdődő évünkre. A háború és a nyomában járó gazdasági válság eseményei által elhomályosított módon, csak egy-egy migránsokkal kapcsolatos nagyobb probléma jelent meg a sajtóban.

Ettől függetlenül a kiváltó okok kezeletlensége miatt

a migrációs nyomás és a bevándoroltak okozta feszültségek nem fognak csökkenni az öreg kontinensen.

Ez pedig már biztonságpolitikai szinten is kérdéseket vet fel, lévén a klasszikus öt biztonsági szempont (politikai, gazdasági, társadalmi, katonai és környezeti) többségében már érezhető hatásokkal járnak.

Svéd- és Olaszország után sorra várhatóak a jelentős politikai változások Európában, amelyeket nem kis részben maga a migráció okozta kezeletlen problémahalmaz okoz. Ezen a területen is nehéz bármit határozottan állítani, hiszen egy rendkívül összetett, sok szereplős folyamatról van szó, egy dolog azonban biztos: ha a döntéshozók el akarják kerülni az amúgy is feszült helyzet robbanással fenyegető eszkalálódását, valami határozottat lépniük kell. Lehet ez a kiváltó okok kezelése, az útvonalak elvágása vagy éppen a beérkezők szűrése, illetve a migránsok – jócskán megkésett – határozott és következetes integrálása, de a jelenlegi folyamatok több okból fenntarthatatlanok 2023-ban.

 

Politico: megint elárasztották a menekültek és a migránsok Németországot

A lap „Németország migrációs ezúttal három szempontból is más" címmel közölt cikket, amelyben megpróbálta elmagyarázni, miben is más a helyzet most Németországban, mint 2015-2016-ban. Noha csaknem ugyanannyi menekült érkezett most az országba, mint akkor (pontosabban: menedékkérő): mintegy 1,2 millió menedékkérelmet regisztráltak.

Az alternatív energiahordozók kérdése

Harmadik meghatározó szempont az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók miatt az alternatív energiahordozók ügye.

Katar, úgy néz ki, kiemelt szerepet fog játszani kontinensünk életében.

Nemcsak az emírségben az összes hagyományt felrúgó módon megrendezett futball világbajnokság, a gázszállítási szerződések, illetve a kapcsolódó emberi jogi viták okán, hanem az év végén kirobbant korrupciós botrányból rávetülő, kétséges szerepe miatt is.

Fentiek kitűnően mutatják az energiaigényes modern gazdaságok kitettségét az energiahordozóknak, valamint a fő beszállító gyors lecserélésének nehézségeit is.

Szinte felesleges is megjegyezni: ez utóbbi lépés problematikája felelős vezetők számára nem okozhatna gondot. Egyébiránt a jelentős sikerként beharangozott megállapodás kevéssé ismertetett módon nem 2023-ban, hanem csak később fogja kifejteni hatását, így további alternatív forrásokra is szükség van. Erre közelségük, valamint termelési kapacitásaik miatt a Perzsa-öbölbeli országok kitűnő lehetőséget nyújtanak, és a térséget évtizedek óta terhelő arab-izraeli konfliktus enyhülése mindenképpen biztató körülmény. Nem hagyható figyelmen kívül azonban, hogy az Irán atomprogramjával kapcsolatos megállapodás összeomlásán, illetve a jemeni proxy háborún túl fennálló egyéb nézeteltérések továbbra is kockázatossá teszik a térségből kiinduló szállításokat.

Ide kapcsolódik negyedikként egy olyan régió, amely hagyományosan nincs az európai érdeklődés középpontjában, pedig az energiahordozók alternatív forrásai közül szintén jelentős fontossággal bírhat. Ez pedig a Kaukázus, ahol a lassan kilencvenmilliós, középhatalom Irán, illetve a hasonló lakosságú Törökország feszül egymásnak, valamint a térség hagyományos hegemónjának Oroszországnak.

Akár a magyar-román-grúz-azeri áramvásárlási megállapodásra, akár a Transz-anatóliai vezetékre gondolunk,

régiónk szempontjából igencsak fontos terület lesz a Kaukázus

Sajnos azonban itt is érezhető a világban fokozódó káosz. Egyesek annak ellenére beszélnek Észak- és Dél-Azerbajdzsán egyesüléséről, hogy az utóbbi régió Irán része, és többen élnek ott, mint magában a független északi részben. Bár vannak pozitív jelek, egy fellángoló és elhúzódó kaukázusi konfliktus nemcsak Európa energiaellátási, hanem migrációs problémáin is súlyosbítana.

Formálódik az új világrend

Ötödikként a formálódó új nemzetközi rendszert emelném ki a számunkra 2023-at meghatározó tényezők közül. Az érték alapú világrendnek is nevezett koncepció egyik legfőbb kihívása Kína Tajvannal kapcsolatos viselkedése lesz. Az idén várhatóan mindössze 3%-os gazdasági növekedést felmutató, és a jelek szerint a koronavírus jelentette kihívásokat nem kifejezetten jól kezelő Kína hosszú idő óta először fog ilyen alacsony növekedést elérni.

A korábbi, részben presztízs okokból két számjegyű értéken tartott fejlődés elmaradása és a Covid-járvány hatásai nyomán előfordulhat, hogy

a pekingi vezetés egy külső fenyegetésre adott válasszal igyekszik a lakosság figyelmét elterelni a belpolitikai problémákról.

Erre a célra kitűnően alkalmas Tajvan, amely nem tehet mást, mint alkalmazkodik a szemlátomást a viszony kiélezésében érdekelt amerikai fél lépéseihez.

A mirror imaging iskolapéldájaként a nyugati sajtóban rendszeresen megjelenő tajvani partraszállásnak rendkívül kicsit az esélye. Azonban a hadiflotta és a légierő fejlesztésében jelentős előrelépéseket tett kínai fegyveres erők számára számtalan eszköz és megoldás áll rendelkezésre, hogy a népköztársaság által szakadárnak tekintett szigetországot katonailag fenyegesse. A blokádtól kezdve a jelenleg Ukrajna ellen folytatott légi háborúhoz hasonló támadássorozaton át számtalan módon rá tudja kényszeríteni akaratát Tajvanra. Ez az összecsapás, amelynek sajnos a fentiek miatt kifejezetten nőtt az esélye 2023-ban, az utolsó szög lenne az Egyesült Államok által felépített és a hegemóniáján alapuló poszt-bipoláris rendszer koporsójába. Ez utóbbit az általam gyakran az emberi jogizmus vallásának nevezett nyugati ideológia rigorózus és sokszor a helyi szokásokat semmibe vevő módon képviselt érvényesítése amúgy is rendesen megingatta már a harmadik világban.

Az ideológiai háború

És itt jelenik meg az utolsó téma, amely korlátozott ideológiai küzdelemként indult, de

mostanra a Nyugat szellemi hideg-, és polgárháborúja biztonságpolitikai dimenziókba csapott át.

A liberálisnak mondott és a konzervatív oldal közötti összecsapásban olyan alapelvek, alapértékek, tabuk lettek eltörölve, amelyeket évszázadokkal ezelőtti, véres és kegyetlen vallásháborúk után fogalmaztak meg és fogadtak el. A pesszimista fejében az is megfordul, hogy a folyamatban lévő ügyekben tetten érhető elfogultság miatt akár még írásba fektetett garanciákra sem lehet számítani. Márpedig biztonságpolitikában a legrosszabb forgatókönyvre készülünk, és a legjobbat várjuk.

Bár odáig nem merészkednék, hogy Churchill szavaival vért, verejtéket és könnyeket ígérjek, az azonban biztos, hogy az eddigieknél sokkal viharosabb vizeken haladunk tovább, és a korábban minket segítő szél, hirtelen egyértelműen velünk szembe fordult. Hogy ez csak átmeneti gond lesz-e vagy tartós, azt még korai megítélni. Egy Oliver Cromwellnek tulajdonított szólás szerint „Istenben bízunk, de szárazon tartjuk a puskaport.”

 

Nyitókép: Ukrán katonák egy 203 milliméteres Pion önjáró löveggel támadják az orosz állásokat a kelet-ukrajnai Bahmut közelében december 16-án (MTI)

Összesen 101 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2023. január 02. 11:10
"jelen sorok szerzője is rövid háborút várt," Miért, még ki? Legkésőbb az első fázis kudarca, az orosz kivonulás után nyilvánvaló volt, hogy hosszú háború lesz.
istvanpeter
2023. január 02. 08:35
De még arra nagy esély van, hogy a háttérhatalom minden áron döntésre akarja vinni a világuralmáért és a világrabszolga birodalom kiépítéséért folytatott háborúját és ügyködését, ami az egész emberiséget drámai katasztrófával fenyegeti.
-Zsolt-
2023. január 02. 08:24
Magyarország volt a legjobban kitéve 2022 minden válságának, és minden jel arra mutat, hogy ez így lesz 2023-ban is: - nálunk haltak meg a legtöbben Covid-ban - nálunk emelkedtek legtöbbet az élelmiszerárak - nálunk a legdrágább az üzemanyag - nálunk a legkevesebb a fizetés - nálunk hétszereződött meg a rezsi - nálunk kell egy évet várni egy orvosi időpontra - nálunk nem tudja kifizetni az albérletét sem egy tanár a fizetéséből - és elérte, hogy a magyarokra tekint úgy az egész világ, mint egy fasiszta diktatúra kiszolgálóira Elmaradt az Európai konjunktúra és segély = összedőlt a lózungokra és a gyűlöletpropagandára épített cigányputri
OberEnnsinnen
2023. január 02. 07:56
Mi a "jogállami média" dolga? A több ezer éves, közel-keleti mesterrasszizmus alapján az emberek tudatába égetni: Fehér keresztény ember! Te is lehetsz demokrata, ha megtagadod, majd végül felszámolod magad...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!