Nagy viták után jóváhagyta az amerikai-szlovák védelmi egyezményt a pozsonyi parlament

2022. február 09. 13:55

Az ülésen korábban dulakodásra is sor került.

2022. február 09. 13:55
null

Jóváhagyta a pozsonyi parlament a Szlovákia és az Amerikai Egyesült Államok közti védelmi együttműködési egyezményről (DCA) szóló szerződést szerdán. A szlovák politikában komoly indulatokat gerjesztő szerződésről kedden éjszakába nyúló vitát folytatott a pozsonyi törvényhozás,

A képviselők végül szerdán szavaztak a dokumentumról. Az együttműködési egyezményt 79 igen szavazattal 60 nem voks ellenében hagyta jóvá a 150 fős pozsonyi törvényhozás, amelynek 140 tagja vett részt a dokumentumról szóló szavazáson. A szerződést az egész parlamenti ellenzék elutasította, és a kormánykoalíció több képviselője is ellene szavazott. A négypárti kormánykoalíció alkotmányozó törvények elfogadására is elégséges parlamenti többséggel rendelkezik.    

Caputová már jelezte, hogy aláírja

Eduard Heger, szlovák kormányfő üdvözölte a szerződés jóváhagyását, és úgy vélekedett: a dokumentum megszavazásával a parlamenti képviselők „Szlovákia biztonsága mellett álltak ki”. A szerződést már január végén jóváhagyta a pozsonyi kormány, azt a múlt héten már alá is írták Washingtonban, ám ahhoz, hogy hatályba léphessen, még a parlamentnek is rá kellett bólintania, valamint most még az államfőnek is alá kell írnia. Az egyezményt Zuzana Caputová, szlovák államfő már korábban támogatásáról biztosította. A tíz évre szóló, majd ezt követően automatikusan megújuló érvényű egyezmény egyebek mellett lehetővé teszi, hogy

az Egyesült Államok térítésmentesen használja az ország két legjelentősebb katonai repterét, katonai támaszpontokat hozzon létre és hadászati eszközöket telepítsen az ország területére.

Az egyezmény lehetővé teszi azt is, hogy Szlovákia 100 millió dollár értékben támogatást szerezzen védelmi infrastruktúrája felújításához.    

Az egyezményt számos bírálat érte, ellenzéki pártok és más szervezetek részéről is, a dokumentumot számos volt magasrangú politikus bírálta, nyílt levélben szólított fel elutasítására szlovák tudósok és művészek egy csoportja is. A dokumentum bírálói azt állítják, hogy az egyezmény előnytelen Szlovákia számára, sérti az ország alkotmányát, veszélyezteti szuverenitását, illetve azt is, hogy tovább szítja a feszültséget a jelenlegi orosz-ukrán helyzettel összefüggésben. A szerződést – a tárcaközi egyeztetés során – a szlovák legfőbb ügyészség is elutasította, annak 35 pontját minősítve kételyesnek. Ezekkel az állításokkal ellentétes véleményeket fogalmazott meg Ivan Korcok szlovák külügyminiszter, illetve a védelmi tárca vezetője, Jaroslav Nad. Mindketten szabványos, „az ország számára előnyös” keretszerződésnek minősítették az egyezményt.

(MTI)

Nyitókép: Facebook

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
villogókékfog
2022. február 10. 08:14
Szép ukrán zászló. Fejjel lefelé.
Highlander07
2022. február 09. 17:31
Mást nem nagyon tehettek, mivel a trianoni diktátum létrehozóinak leszármazottaié az ország. Illetve tehetnének az ostoba tótjai, de ahhoz pl. tököt kéne növeszteni. De a nagy pofa csak a náluk gyengébbekkel vagy tehetetlenekkel szemben nagy, magukért soha nem voltak képesek csinálni semmit. Arra eddig ott voltak a magyarok meg a csehek.
Tót Ottó
2022. február 09. 15:07
Tényleg az oroszok ellen kell ez?Szerintem meg ellenünk. is.Pont a letünő Usa-hoz kötik magukat?Azért kiváncsi lennék pl mit dolgozott az ügyön a Cia.
dave
2022. február 09. 15:04
Eladták az ajándékba kapott Felvidéket a hülye tótok. Sújtson le rátok az Öreg Isten.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!