Zelenszkij számára nem sokat ér az emberélet: újabb három hónap pokol vár több ezer állampolgárra
Szörnyű döntést hozott kedden az ukrán elnök.
Szlovákia soha nem fogja elismerni a Krím illegális bekebelezését – jelentette ki Eduard Heger kormányfő Kijevben, a Krími Platform alakuló ülésén. Heger üdvözölte a platform létrejöttét, és megígérte, hogy Szlovákia „aktív tagja lesz a tömörülésnek” – írta meg a Felvidék.ma.
„Oroszország több mint hét évvel ezelőtt megsértette a nemzetközi jogot és illegálisan bekebelezte Ukrajna területének egy részét. Az idő nem menti fel Oroszországot a felelősség alól. A nemzetközi közösségnek továbbra is kiemelt figyelmet kell szentelnie az ügynek. A Krím Ukrajna része… Soha nem fogjuk elismerni az erőszakos határmódosításokat. Soha nem ismerjük el a Krím illegális annektálását, és teljes mértékben támogatjuk Ukrajnának a szuverenitása és a területi integritása visszaszerzésére irányuló, diplomáciai törekvéseit” – mondta a szlovák miniszterelnök Kijevben.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök leszögezte, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy visszaszerezze a Krímet, amelyet „hét évvel korábban Oroszország bekebelezett”.
„Élni fogunk minden lehetséges politikai, jogi és főleg diplomáciai eszközzel”
– jelentette ki Zelenszkij az AP hírügynökség szerint. Kijevnek „hatékony nemzetközi támogatásra” van szüksége – tette hozzá az ukrán elnök.
Hétfőn megalakult a Krími Platform az ukrán fővárosban
A csúcstalálkozón 46 ország és nemzetközi szervezet magas beosztású képviselője vesz részt, többek között Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, vagy Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke. Szlovákián kívül Lettország, Litvánia, Észtország, Lengyelország, Románia, Magyarország, Moldávia, Grúzia, Szlovénia, Horvátország, Svédország és Finnország is képviselteti magát az alakuló ülésen, valamint jelen vannak továbbá a NATO és a GUAM csoportosulás küldöttei is – számolt be a Felvidék.ma.
A Kreml szerint oroszellenes a kijevi Krími Platform csúcs
„Ezt az eseményt rendkívül barátságtalannak tartjuk hazánkkal szemben. Kategorikusan elutasítjuk az ilyen (a félsziget annektálásának elismerését megtagadó) kijelentéseket egy orosz régió, a Krím ügyében. Ebben a tekintetben a mi hozzáállásunk teljesen egyértelmű – oroszellenes eseményként viszonyulunk hozzá” – mondta a Kreml szóvivője.
Szergej Lavrov egy, a krími Szudakban augusztus 12-én megtartott ifjúsági tanácskozáson az Ukrajna által kezdeményezett találkozót olyan gyülekezetnek nevezte, amelyen a Nyugat továbbra is a mai ukrán hatóságok „neonáci és rasszista érzelmeit fogja dajkálni”. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szombaton közölte, hogy Oroszország „rögzíteni fogja a fórumon részt vevő országok álláspontját, és levonja majd a megfelelő következtetéseket”.
Alekszandr Grusko külügyminiszter-helyettes vasárnap a Kommerszant című lapnak nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy
aminek a résztvevők a tudatában vannak. A diplomata szerint Moszkva a fórumot „olyan politikai performansznak tekinti, amely semmilyen módon nem befolyásolja a krími nép szabad akaratnyilvánítása által kialakított nemzetközi jogi realitást”. Nyikolaj Akszjonov, a Krím vezetője a Rosszija 24 televíziónak úgy nyilatkozott, hogy a kijevi tanácskozás híján van a józan észnek és a logikának. Megítélése szerint Ukrajnának sem esélye, sem módja nincs a félsziget feletti ellenőrzés visszaszerzésére. A Krímet a félszigeten megrendezett népszavazás eredményére hivatkozva 2014-ben csatolta el Oroszország Ukrajnától, amit a nemzetközi közösség túlnyomó többsége nem ismert el.
(TASR/Felvidék.ma, MTI)
Fotó: Alexey Malgavko / Sputnik / Sputnik via AFP