Henry Kissinger: Lehetetlen próbálkozás volt az afganisztáni demokráciaexport

2021. augusztus 26. 16:08

A volt külügyér szerint a legnagyobb gond az volt, hogy az USA soha nem volt képes elérhető stratégiai célokat kitűzni a misszió során.

2021. augusztus 26. 16:08
null

„Eleve kudarcra volt ítélve az a törekvés, hogy korszerű demokráciát egy olyan országban, ahol soha nem működött központi hatalom” – szögezte le az Economistban Henry Kissinger az afganisztáni eseményekkel kapcsolatban.  

Az írásban a volt külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy bár demokráciát semmiképp s lehetett volna kiépíteni, az Egyesült Államok annyit elérhetett volna, hogy a terrorizmust megfékezi. Kissinger szerint ugyanakkor az amerikaiak szeme előtt alapvetően elérhetetlen célok lebegtek, mert az afgán kérdés számukra úgy jelent meg, mintha csupán az ország teljes ellenőrzése, illetve a végleges távozás között lehetne választani.

„A legnagyobb gond az volt, hogy az Egyesült Államok soha nem volt képes elérhető stratégiai célokat kitűzni a misszió során” – állítja Kissinger. Szerinte a küldetés jól indult, mivel az invázió sikeresen ment végbe a szeptember 11-is merényletek után. Ezután viszont Amerika hibásan hitte azt, hogy csak akkor lehet megakadályozni a terrorizmus újjáéledését, ha Afganisztánból fejlett, nyugati típusú demokrácia lesz.

Ehhez évtizedek kellettek volna, mert a földrajzi és etnikai-vallási viszonyok ellentmondtak e célkitűzésnek

– szögezte le. Mindeközben a tengerentúli közvélemény is szép lassan elvesztette érdeklődését Afganisztán iránt, és a nyugati országoknak egyre inkább csak koloncot jelentett az itteni jelenlét, amelynek eredményeként végül sem a lázadókat nem sikerült végleg felmorzsolni, sem a helyi kormányzatot nem sikerült megerősíteni, illetve korrupciómentessé tenni.

A közös nevező az erről szóló vitában az lehetett volna, hogy nem kell szétverni a dzsihadistákat, hanem elég visszaszorítani őket

– véli Kissinger.

Kép forrása: JOHN MACDOUGALL / AFP

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
iIonah
2021. augusztus 26. 20:23
Eddig hol evett a fene, vén hülye? Utólag fölösleges osztani az észt.
P1964P
2021. augusztus 26. 19:00
Véleményem szerint szándékosan nem akarták stabilizálni Afganisztánt. Pénzügyileg, és a máktermesztés (kábítószer alapanyagával) kellett volna valamit kezdeni. A pakisztáni határ lezárásával estleg ellehetett volna érni hogy onnan se kapjanak segítséget (fegyvereket +ne használhassák bázisukként).Persze ettől még a törzsi felállás miatt nagyon nehéz lett volna erős központi hatalmat kialakítani úgy hogy az amerikaiak kivonulása után se legyenek gondok, lásd az Afgán katonák lojalitása a hazájuk iránt illetve a korrupciót is megkellett volna fékezni, ha ezeket a problémákat tudták volna kezelni hosszútávon talán lett volna esélyük hogy stabil független államot hagyjanak maguk után.
mgyfree
2021. augusztus 26. 18:18
hu basszmeg mindenki milyen kibszott feledékeny. A 09/11-ben a terrorizmus elleni háborút harangozták be. Basszátok meg, azóta a terrorizmus soha nem látott pályát futott be, há nem érdekes?
shittingbull
2021. augusztus 26. 17:49
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!