Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
A volt külügyér szerint a legnagyobb gond az volt, hogy az USA soha nem volt képes elérhető stratégiai célokat kitűzni a misszió során.
„Eleve kudarcra volt ítélve az a törekvés, hogy korszerű demokráciát egy olyan országban, ahol soha nem működött központi hatalom” – szögezte le az Economistban Henry Kissinger az afganisztáni eseményekkel kapcsolatban.
Az írásban a volt külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy bár demokráciát semmiképp s lehetett volna kiépíteni, az Egyesült Államok annyit elérhetett volna, hogy a terrorizmust megfékezi. Kissinger szerint ugyanakkor az amerikaiak szeme előtt alapvetően elérhetetlen célok lebegtek, mert az afgán kérdés számukra úgy jelent meg, mintha csupán az ország teljes ellenőrzése, illetve a végleges távozás között lehetne választani.
„A legnagyobb gond az volt, hogy az Egyesült Államok soha nem volt képes elérhető stratégiai célokat kitűzni a misszió során” – állítja Kissinger. Szerinte a küldetés jól indult, mivel az invázió sikeresen ment végbe a szeptember 11-is merényletek után. Ezután viszont Amerika hibásan hitte azt, hogy csak akkor lehet megakadályozni a terrorizmus újjáéledését, ha Afganisztánból fejlett, nyugati típusú demokrácia lesz.
– szögezte le. Mindeközben a tengerentúli közvélemény is szép lassan elvesztette érdeklődését Afganisztán iránt, és a nyugati országoknak egyre inkább csak koloncot jelentett az itteni jelenlét, amelynek eredményeként végül sem a lázadókat nem sikerült végleg felmorzsolni, sem a helyi kormányzatot nem sikerült megerősíteni, illetve korrupciómentessé tenni.
– véli Kissinger.
Kép forrása: JOHN MACDOUGALL / AFP