Valami véget ért: Zelenszkij fityiszt mutatott Bidennek, a saját útját akarja járni
A demokraták nagyon nem örülnek az ukrán elnök döntésének.
Ez a helyzet nem tartható fenn – jelentette ki Michelle Bachelet, az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosság vezetője.
Az afrikai származású emberek a világ számos részén rendszerszintű rasszizmus áldozatai – állapította meg az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága hétfőn kiadott globális jelentésében.
George Floyd
Az évszázadokon keresztül jellemző erőszak és hátrányos megkülönböztetés gyakorlata a feketékkel szemben sok országban olyan struktúrákat alakított ki, amelyek jelenleg rendszerszinten hozzák hátrányos helyzetbe őket – állt a jelentésben, amelynek elkészítését az afroamerikai George Floyd meggyilkolása után rendelte meg a világszervezet azzal a céllal, hogy feltárják a feketékkel szembeni esetleges diszkrimináció meglétét és jellegét, nemcsak egyéni szinten, hanem a rendőrséghez és más hatóságokhoz fűződő viszony terén.
George Floyd tavaly májusban vesztette életét Minneapolisban rendőri túlkapás következtében. Azt a rendőrt, aki hosszú perceken keresztül térdelt Floyd nyakán – és ezzel a vád szerint a férfi halálát okozta –, huszonkét és fél évi börtönre ítélték múlt héten. Ez a helyzet nem tartható fenn – jelentette ki Michelle Bachelet, a főbiztosság vezetője, aki felszólította az országokat, hogy vegyenek végre tudomást a helyzetről, fogjanak neki a rasszizmus felszámolásának, vessenek véget a következmények nélküli diszkriminációnak, hallgassák meg az afrikai származású emberek hangját, és nézzenek szembe a történelmi örökségükkel.
Bachelet kiemelte, hogy
Különösen Észak- és Latin-Amerikában, valamint Európában jellemző, hogy a feketék aránytalan mértékben élnek szegénységben, nehezen férnek hozzá az oktatási és egészségügyi szolgáltatásokhoz, nehezebben kapnak munkát, és rosszabbak a lakhatási körülményeik.
Rendőri túlkapások
Ebben a térségben továbbá szerinte „beágyazott rendőrségi gyakorlat” a faji profilok és a túlzott erő használata a feketékkel szemben. Világszerte legalább 190 afrikai származású ember halt meg rendőri intézkedés közben az utóbbi évtizedben, többségük az Egyesült Államokban. A Floyd-ügytől eltekintve azonban egyetlen esetben sem vontak felelősségre senkit – hangzott el a jelentést bemutató sajtótájékoztatón.
A jelentésben azt szorgalmazták, hogy az országok hozzanak létre programokat az áldozatok kárpótlására. Bachelet „ígéretes kezdeményezésnek” nevezte, hogy Joe Biden amerikai elnök januárban rendeletet írt alá a faji egyenlőtlenségek problémájának kezeléséről.
(MTI)
Címlapképen: George Floyd afroamerikai férfi szobránál ünnepelnek emberek New York Brooklyn negyedében 2021. június 25-én.
Kép forrása: MTI/EPA/Justin Lane