Bizonyos módon újra kell értelmeznünk a saját történelmünket – jelentette ki Emmanuel Macron francia államfő az amerikai CBS televíziónak adott interjújában, amelyben a többi között arról beszélt, hogy Franciaország a gyarmati múltjából eredően fajgyűlölettől szenved. A politikus beszélt Oroszországról és Ukrajnáról is. „Halk és nyílt párbeszéd szükséges ahhoz, hogy megértsük, mi és hogyan történt és bizonyos módon újra kell értelmeznünk a saját történelmünket” – fogalmazott Macron. A francia elnök szerint
kezelni kell a faji diszkrimináció kérdését, s ennek eszköze a történelem újraértelmezése.
Mint mondta: az Egyesült Államok és Európa olyan közös kihívásokkal küzd, mint az egyenlőtlenségek, a gyűlöletbeszéd, a társadalmi feszültségek és a faji kérdés. Kiemelte, hogy országa több programot is indított a diszkrimináció és a rasszizmus elleni küzdelem jegyében.
Amerikai példa
A francia elnök kifejtette: szerinte az Egyesült Államok megfelelően kezelte a szegregáció problémáját az 1960-as években és sikerült átszerveznie a társadalmát. De, mint fogalmazott, Franciaország és Amerika történelme különböző, a traumáik eltérőek, még akkor is, ha vannak közös jelenségek. Ezzel összefüggésben leszögezte: Franciaország „gyarmatosító ország volt, sok ember érkezett (az országba) a volt gyarmatokról, például az afrikai kontinensről”. Ezzel magyarázta a Franciaországban tapasztalható rasszizmust, de – mint mondta – „e jelenség gyökeréig kell mennünk” és „meg kell szabadulnuk a fajgyűlölettől”. Nyugodt és nyílt párbeszéden alapuló határozott politikát ígért ennek érdekében.
Fel kell lépni oroszokkal szemben, de párbeszéd is kell
Emmanuel Macron kontraproduktívnak és elfogadhatatlannak nevezte, ami az orosz-ukrán határon történik és, mint fogalmazott, Oroszországnak mindenképpen csökkentenie kellene a katonai feszültséget. A világ vezető hatalmainak szerinte „egyértelmű vörös vonalat” kell húzniuk Oroszországgal szemben, és ha ezt (Oroszország) átlépi, „mérlegelnünk kell a lehetséges szankciókat” – fűzte hozzá. A francia elnök szerint Ukrajna kérdésében a diplomáciai lépések felgyorsítására van szükség. „Az Egyesült Államoknak, Európának, mindannyiunknak nagyon világosnak kell lennünk Oroszországgal szemben” – fogalmazott, hozzátéve, hogy nem fogadhatók el újabb orosz katonai műveleteket ukrán földön.