Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Az Európai Unióban és az Egyesült Államokban sokkal lassabban halad a vártnál az oltókampány. A lap szerint van oltóanyag, mégsem használják.
A Moderna féle vakcina lehet az Európai Unióban engedélyezett második védőoltás – írta meg a Világgazdaság. Emlékeztettek: az Európai Gyógyszerügynökség december 21-én engedélyezte az amerikai Pfizer gyógyszergyár és a német BioNTech által kifejlesztett vakcinát, amelyet a múlt hét óta alkalmaznak a tagállamokban, az oltás azonban nagyon lassan halad.
A portál megírta, hogy a német kormányt és az Európai Bizottságot is egyre több kritika éri a késlekedésért a vakcinák beszerzésében és felhasználásában. Az Európai Unióban alig pár százezer ember kapta meg a vakcinát, de még a legjobban álló Németország is messze elmarad a kitűzött céloktól: hétfőig 265 ezer embert oltottak be, miközben 1,3 millió adag vakcinával rendelkeztek. Franciaországban még rosszabb a helyzet: a hét végéig alig pár száz, hétfőn néhány ezer ember kapta meg az oltást – írják.
A Világgazdaság azt írja, hogy az Egyesült Államokban a szövetségi kormány által szétosztott 15 millió adag vakcina több mint kétharmadát még nem használták fel. Két szövetségi állam – New York és Florida – kormányzója ezért drasztikus lépésre szánta el magát, és pénzbüntetést, valamint a további ellátmány csökkentését helyezte kilátásba azoknak a kórházaknak, ahol nem oltanak elég gyorsan. Hangsúlyozták: az Egyesült Államokban részben az magyarázza a késlekedést, hogy nincsen egységes szövetségi egészségellátó rendszer, amely koordinálhatná a kampányt, a szövetségi kormányzat és Donald Trump pedig még mindig a novemberi elnökválasztással van elfoglalva, és az oltások szétosztása után minden további munkát a tagállamokra hagyott.
Ezzel szemben vannak olyan országok, ahol sikeres az oltási kampány: Izraelben hétfőn engedélyezték a Moderna vakcináját, és a lakosság 14 százalékát beoltották, Bahreinben pedig ez az arány 3,5 százalék – az Egyesült Államokban viszont mindössze 1 százalék. Izraelben ennek ellenére péntektől ismét országos karantént vezetnek be, hogy megfékezzék a járvány harmadik hullámát – írja a Világgazdaság.
(Világgazdaság)