Merkel: Történelmi feladat a koronavírus terjedésének lassítása

2020. március 18. 19:30

„Most a távolságtartással kell kifejezni a gondoskodást” – mondta Angela Merkel.

2020. március 18. 19:30

Történelmi jelentőségű feladat a koronavírus-járvány lassítása, amihez a lehető legnagyobb mértékben le kell állítani a közösségi életet – hangsúlyozta Angela Merkel német kancellár szerda esti televíziós beszédében. A második világháború óta nem volt annyira fontos „a közös, szolidáris cselekvés”, mint most – jelentette ki Angela Merkel, aki 2005 óta Németország kormányfője, és a szokásos szilveszteri köszöntőktől eltekintve első alkalommal fordult televíziós beszéddel hazája polgáraihoz. Mint mondta, Németország demokrácia, amelyet nem a kényszer, hanem a megosztott tudás és az együttműködés éltet, és amelyben átláthatóvá kell tenni, meg kell magyarázni és meg kell indokolni a politikai döntéseket.

A kormány és valamennyi állami intézmény arra törekszik, hogy megóvja Németország közösségét és korlátozza a járvány által okozott gazdasági, társadalmi és kulturális kárt. Ehhez a küzdelemhez a tudomány nyújt „zsinórmértéket”. A tudomány álláspontja pedig az, hogy mivel nincs védőoltás a vírus ellen és nincs gyógymód az általa okozott betegségre, le kell lassítani, „hónapokra szét kell húzni” a járványt, hogy időt nyerjenek a kutatók és el lehessen látni a betegeket. Németországban kitűnő az egészségügyi rendszer, „talán az egyik legjobb a világon”, de „még a mi kórházaink is teljességgel túlterhelődnének”, ha rövid idő alatt túl sok súlyos esetet kellene ellátni. „Ezek nem egyszerűen számok egy statisztikában, hanem (...) emberek, és mi olyan közösséget alkotunk, amelyben minden élet és minden ember számít”. Ezért mellőzni, a lehető legnagyobb mértékben kerülni kell az egymás közötti közvetlen, fizikai kapcsolatot, hogy lassabban terjedjen a vírus.

Most a távolságtartással kell kifejezni a gondoskodást” – mondta Angela Merkel, hozzátéve: a feladat történelmi jelentőségű, és csak akkor lehet megoldani, ha mindenki a magáénak érzi. Meg is jelent sok kreatív megoldás, amelyekkel dacolni lehet a vírus társadalmi hatásaival. „Már most vannak unokák, akik podcastot vesznek fel a nagyszüleiknek, hogy ne legyenek magányosak” – mondta a német kancellár. Hozzátette: a megszokott mindennapi élet soha nem látott mértékű korlátozása a gazdaságnak, a nagy cégeknek és a kisvállalatoknak, az üzleteknek, a vendéglőknek, az egyéni vállalkozóknak „már most nagyon nehéz”, és „a következő hetek még nehezebbek lesznek”, de a kormány mindent megtesz a gazdasági hatások ellensúlyozásáért és a munkahelyek megőrzéséért.

Németországban a hét eleje óta átalakult az élet. A napközbeni gyermekellátó intézmények és oktatási intézmények bezártak, az iskolák átálltak a távoktatásra. A szomszédos országokhoz hasonlóan a mindennapi élet összes többi területén is szigorú korlátozásokat vezettek be, az edzőtermektől a templomokig, a szórakozóhelyektől a múzeumokig szinte minden zárva tart, kivéve az élet fenntartásához szükséges kiskereskedelmi üzleteket. Franciaországgal vagy Belgiummal összehasonlítva az a legnagyobb különbség, hogy nincs kijárási tilalom. A Bild című lapnak a tartományi egészségügyi minisztériumoktól begyűjtött adatai szerint szerda este 12 041 koronavírus-fertőzést tartottak számon. Ez 2215 esettel több a dél körül regisztrált 9926-nál. A járványban 30 ember halt meg, 13 Észak-Rajna-Vesztfáliában, 8 Baden-Württembergben, 6 Bajorországban, 1-1 Hamburgban, Hessenben és Schleswig-Holsteinben.

(MTI)

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Menhetten
2020. március 21. 09:04
Angela Merkel beszédét - majd, boldogabb időkben - tanítani fogják. Mindenre, mindenkire gondol. Őszintén beszél a veszélyekről, és megnyugtat: nem a hiányzó maszkokról vagy gyógyszerekről szól, hanem az emberségről, fegyelmezettségről, egymás segítéséről, úgy, hogy fél mondata sincs, ami "prédikáció" lenne. Szabadon beszél: nincs se jegyzet, se papír előtte. Minden mondatából sugárzik a humanizmus, és az egész beszéd: retorikai csúcs is.
balbako_
2020. március 19. 07:10
És a tények: https://magyarnemzet.hu/belfold/nem-a-tesztek-allitjak-meg-a-virus-terjedeset-7902476/
Menhetten
2020. március 19. 07:05
A vírus nem más, mint egy nagyon sikeres homokszem a gépezetben. Kis fehérjébe csomagolt géndarab, amely leszakadt egyszer, össze-vissza sodródik a világban és ha véletlenül bekerül valaki más szervezetébe, azt átprogramozza arra, hogy őt sokszorosítsa. Egy rohadék genetikai hekker .
Marcus Crassus
2020. március 19. 06:48
Komcsi lotyó! Wir schaffen das.. 2015ben vajon mennyi leprát hurcoltak be a meghívására az arabok ? Hmm... stázi mutti.. németgyűlölö komcsi szukafattya.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!