Meghalt egy gyógyultnak hitt kínai koronavírusos beteg

2020. március 05. 11:39

Kutatók rájöttek arra, hogyan fertőz az új típusú koronavírus.

2020. március 05. 11:39

Belehalt az új típusú koronavírus okozta betegségbe egy öt nappal korábban gyógyultnak nyilvánított páciens a közép-kínai Vuhanban – jelentette helyi sajtóforrásokra hivatkozva a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap csütörtökön. A 36 éves férfi halálához a vuhani egészségügyi bizottság által kiadott halálozási kivonat alapján az új típusú koronavírus által okozott légzési elégtelenség, majd fulladás lépett fel.

Li Liang február 12-től az egyik, a járványhelyzet miatt rohamtempóban felépített vuhani kórházban feküdt, ahol az enyhébb tüneteket produkáló betegeket kezelték. A kórházból két hét után távozhatott, de az érvényes előírások szerint még további 14 napig egy karanténként kialakított szálláson kellett tartózkodnia. A férfi felesége arról számolt be, hogy férje két nappal az után, hogy elhagyta a kórházat, ismét rosszul lett. Szájszárazságról és puffadásról panaszkodott. Március 2-án ismét kórházba szállították, ahol még aznap délután elhunyt.

Más gyógyultak sem gyógyultak meg teljesen

A sanghaji székhelyű The Paper című lap az SCMP szerint egy azóta az internetes oldaláról eltávolított cikkben arról is hírt adott, hogy a vuhani Fangcang Kórház – amely szintén egyike a járvány miatt kialakított ellátó központoknak – szerdán egy felhívást tett közzé, miszerint több, korábban gyógyultnak nyilvánított pácienst kellett újból ellátás alá helyezni a tünetek ismételt felbukkanása miatt. A kórház emiatt csütörtöktől a vírus elleni antitestek jelenlétét is teszteli a betegek esetében, mielőtt gyógyultnak nyilvánítaná őket.

Eközben kínai kutatók atomi szinten azonosították azt a mechanizmust, hogy miként fertőzi meg az új koronavírus az embert, ami megmagyarázhatja a koronavírus felismerésének és fertőzésének molekuláris alapját, és hozzájárulhat új gyógymódok kifejlesztéséhez.

Az új koronavírus hasonló a SARS működéséhez

A Science című tudományos folyóiratban szerdán közzétett tanulmányukban a kutatók leírták annak receptornak a szerkezetét egy sejt felületén, amelyre az új koronavírus nyomást gyakorol, hogy bejuthasson az emberi szervezetbe. A Westlake Institute for Advanced Study és a Cinghua Egyetem kutatói kriogenikus elektronmikroszkóppal térképezték fel atomi szinten az ACE2 receptor teljes struktúráját, amely a belépési pontot jelenti az új koronavírus számára az emberi sejtekbe a BOAT1 semleges aminosav-transzporter jelenletében.

A kutatók kimutatták, hogy az új koronavírus kötődése azonos a SARS-koronavírus kötődéséhez, de számos szekvenciavariáció és szerkezeti eltérés megváltoztathatja az ACE2 affinitását a vírushoz. A Science című tudományos folyóirat honlapján bemutatott tanulmányukban az Texasi Egyetem és az Amerikai Nemzeti Egészségvédelmi Intézet kutatói szintén kimutatták, hogy a Covid-2019 új koronavírus a SARS-vírussal azonos ACE2 receptorhoz kötődik, de az új koronavírus esetében az ACE2 kötődése tízszer, hússzor magasabb, mint a SARS-vírus esetében, ami megmagyarázhatja az új koronavírus emberek közötti könnyebb terjedését.

„Kutatásunk eredménye nemcsak megvilágította a vírusfertőzés mechanisztikus megértését, de megkönnyíti a vírusészlelést és vírusellenes terápiák kifejlesztését” – közölték a tanulmány szerzői.

Kína szárazföldi részén szerda éjfélig újabb 139 fertőzöttet diagnosztizáltak, közülük 131-et a járvány kiindulópontjának számító Vuhanban. Az esetek száma ezzel a szárazföldi Kínában 80 409-re emelkedett, míg további 31 halálozással az elhunytak száma 3012-re nőtt. A betegségből eddig országszerte több mint 52 ezren gyógyultak fel, és a 25 ezret meghaladja a még jelenleg is kezelés alatt állók száma, akik közül csaknem 6 ezer beteg állapota súlyos.

(MTI)

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fogas paduc
2020. március 05. 15:32
ijesztőbb....
kaltran
2020. március 05. 15:31
Kiváló! Azt már tudjuk tehát, miként fertőz atomi szinten, csak azt nem tudjuk, a Ló utca 6-előtt miként fertőződhet meg Béla bácsi? A fertőződés tényleges történetéről semmit nem tudunk - nem tudom miért. Az alábbi praktikus kérdésekre kéne választ találni: - nyállal? - testnedvvel? - bőrön át? - levegőben? - a levegőben meddig él? - milyen távolságig húz át egyik emberről a másikra - érintésre? - bármely felületre felkenődött testnedvvel? - levegőben szálldogáló részecskék által? - ténylegesen testen kívül meddig élhet és milyen hőmérsékleten? Rajta nagyokosok, ezt a tájékoztatást adjátok meg!
fogas paduc
2020. március 05. 15:17
Most megijedtem magamtól - illetőleg ettől az előbb felvázolt lehetőségtől. Minden esetre érdemes lesz abba a gyógyszercégbe befektetni, mely kifejleszti az előbb említett adhéziót gátló gyógyszert. képzeljük el, 7 milliárd embernek kellene ezt élethossziglan szedni......
fogas paduc
2020. március 05. 15:13
Sőt, továbbgondolva még ilyesztőbb a dolog, mert mi lesz akkor, ha a vírus már az elsődleges fertőzés során a szervezetben,, még a gyógyulás előtt elszenvedi azt a mutációt ami megváltoztatja az immunrendszer számára történő felismerhetőségét. Húha! Ilyet kitalálni sem lehetne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!