Jean-Claude Juncker és Donald Tusk felszólalásával kezdődött az Európai Parlament plenáris ülése Strasbourgban. Helyszíni tudósításunk.
Tusk: Juncker igazi európai
Donald Tusk, az Európai Tanács leköszönő lengyel elnöke felszólalásában arról beszélt: ez az utolsó felszólalása ebben a pozícióban. Elmondta: a Tanács elítélte az egyoldalú török akciót Szíria területén, mert senkit sem vakít el a tűzszünet. A humanitárius jogok betartását követelte.
A Brexit kapcsán a Tanács üdvözölte az újabb tárgyalásokat. A konzultáció eredménye jelentős mértékben attól függ, hogy a brit parlament miként dönt. Boris Johnson miniszterelnöknek Tusk elmondta: a megállapodás nélküli kilépés soha nem lehet a EU döntése.
Az EU meg akarta nyitni Észak-Macedóniával és Albániával a csatlakozási tárgyalásokat, ez nem történt meg az Európai Tanács egyhangú döntésének hiányában. Tusk ez hibának tartja.
Tusk kifejezte nagyrabecsülését Jean-Claude Juncker felé. Nehéz öt év van mögöttük, voltak politikai nézeteltéréseik, de igazi európainak tartja ettől még Junckert. Egyúttal köszönetet mondott az európaiaknak az együttműködésért az elmúlt öt évért. Mindig voltak viták, de a célok azonosak: meg akarták védeni az EU-t és Európát.
Juncker: Mindig sajnálni fogom a britek távozását
Jean-Claude Juncker azzal kezdte felszólalását: nagy hatással volt rá érzelmileg, amikor barátjával, Donalddal az előző héten üléseztek. Juncker szerinte az EP az európai demokrácia motorja, szíve. Sokszor kellett megvitatnia a Brexitet itt, és szomorú, hogy ezzel kell most is foglalkozni. Szerinte sok idő és energia veszett el ezzel. A cél az volt, hogy a britek szándékának tiszteletben tartásával új megállapodás szülessen. Johnsont és Mayt egyaránt meghallgatta, és Michel Barnierrel együtt folyamatosan dolgozott a megoldáson. Az új megállapodás az EP minden kívánságát tartalmazza. Mindig is sajnálni fogja a britek távozását az EU-ból, de legalább egymás szemébe nézhettek, hogy mindent megtettek, hogy a távozás rendben történjen.
Lehetetlen, hogy az EP a megállapodást ratifikálja, mielőtt a londoni parlament döntene. Először a Westminsternek kell döntenie – hangsúlyozta Juncker.