Weber Strasbourgban: Mikor ítéli el Európa Törökországot?

2019. október 22. 09:38

A Brexitet sajnálja, Törökországot elítéli, Albánia és Észak-Macedónia uniós elutasítását történelmi hibának nevezi, az új uniós költségvetés megkurtítását pedig elfogadhatatlannak tartja mind Juncker, mind Tusk és Weber. Tudósításunk az Európai Parlament strasbourgi üléséről!

2019. október 22. 09:38
Rajcsányi Gellért
Rajcsányi Gellért

Jean-Claude Juncker és Donald Tusk felszólalásával kezdődött az Európai Parlament plenáris ülése Strasbourgban. Helyszíni tudósításunk.

Tusk: Juncker igazi európai

Donald Tusk, az Európai Tanács leköszönő lengyel elnöke felszólalásában arról beszélt: ez az utolsó felszólalása ebben a pozícióban. Elmondta: a Tanács elítélte az egyoldalú török akciót Szíria területén, mert senkit sem vakít el a tűzszünet. A humanitárius jogok betartását követelte.

A Brexit kapcsán a Tanács üdvözölte az újabb tárgyalásokat. A konzultáció eredménye jelentős mértékben attól függ, hogy a brit parlament miként dönt. Boris Johnson miniszterelnöknek Tusk elmondta: a megállapodás nélküli kilépés soha nem lehet a EU döntése.

Az EU meg akarta nyitni Észak-Macedóniával és Albániával a csatlakozási tárgyalásokat, ez nem történt meg az Európai Tanács egyhangú döntésének hiányában. Tusk ez hibának tartja.

Tusk kifejezte nagyrabecsülését Jean-Claude Juncker felé. Nehéz öt év van mögöttük, voltak politikai nézeteltéréseik, de igazi európainak tartja ettől még Junckert. Egyúttal köszönetet mondott az európaiaknak az együttműködésért az elmúlt öt évért. Mindig voltak viták, de a célok azonosak: meg akarták védeni az EU-t és Európát.

Juncker: Mindig sajnálni fogom a britek távozását

Jean-Claude Juncker azzal kezdte felszólalását: nagy hatással volt rá érzelmileg, amikor barátjával, Donalddal az előző héten üléseztek. Juncker szerinte az EP az európai demokrácia motorja, szíve. Sokszor kellett megvitatnia a Brexitet itt, és szomorú, hogy ezzel kell most is foglalkozni. Szerinte sok idő és energia veszett el ezzel. A cél az volt, hogy a britek szándékának tiszteletben tartásával új megállapodás szülessen. Johnsont és Mayt egyaránt meghallgatta, és Michel Barnierrel együtt folyamatosan dolgozott a megoldáson. Az új megállapodás az EP minden kívánságát tartalmazza. Mindig is sajnálni fogja a britek távozását az EU-ból, de legalább egymás szemébe nézhettek, hogy mindent megtettek, hogy a távozás rendben történjen.

Lehetetlen, hogy az EP a megállapodást ratifikálja, mielőtt a londoni parlament döntene. Először a Westminsternek kell döntenie – hangsúlyozta Juncker.

A következő hétéves uniós költségvetés kapcsán Juncker szerint idővesztegetés zajlik, haladni kell, mert különben a következő években pénzügyi problémák léphetnek fel az uniós költségvetés működésében. Nem lehet a fontos partnereket megsérteni azzal, hogy az EU intézményei nem tudnak előre jutni a költségvetéssel. Juncker szerint a bizottsági költségvetési javaslat a minimum. Európa jövőjét nem lehet a GDP 1 százalékával tervezni.

Juncker nagyon csalódott, hogy Albánia és Észak-Macedóniával nem kezdődnek a csatlakozási tárgyalások. Szerinte ez súlyos hiba, ez a két ország sokat tett az előrelépésért, az EU olyannak tűnik, mint aki nem tartja be az ígéreteit.

Weber: Történelmi hiba Albánia és Észak-Macedónia elutasítása

Manfred Weber is felszólalt. Megköszönte Donald Tusknak, hogy egyben tartotta az Európai Tanács működését és nehéz időszakokban is előre vitte a Tanács munkáját. Weber szerint az Európai Tanács olyan döntést hozott Törökország kapcsán, amivel egyetért az Európai Néppárt. A kurdok a partnereink voltak, a törökök ellenük támadtak. „Hol van Európa egyértelmű üzenete, hogy mi ezt elítéljük?” – kérdezte Weber. Szerinte amíg Törökország ennyire agresszív, addig a következményekről kell beszélni.

Az uniós költségvetés kapcsán Weber azt mondta: a finn elnökség javaslata provokáció az Európai Parlament számára, több pénzt kell hozzárendelni az uniós költségvetéshez. Az Európai Néppárt nem fog hozzájárulni az uniós költségvetés csökkentéséhez, szögezte le.

Történelmi hibát követett el az Európai Tanács Albánia és Észak-Macedónia elutasításával, folytatta Weber. Az EU nem stabilitást visz a Balkánra, hanem instabilitást Európába. Észak-Macedónia még a nevét is megváltoztatta, hogy előre lépjen, és az EU az utolsó pillanatban az orrukra zárta az ajtót. 

Weber szerint az európai pártszövetségeknek össze kell állnia, hogy perspektívát kínáljanak a balkáni országoknak.

A Brexit kapcsán arról beszélt: az európai politikusok most dőljenek hátra, igyanak egy kávét vagy inkább teát, amíg London dönteni tud a kérdésről. „Várunk Londonra”, szögezte le Weber. Az Európai Parlament az utolsó intézmény lesz, ami döntést hoz a Brexit-folyamatban. „A Brexit egy negatív történet, de van esély arra, hogy a barátság az EU és Nagy-Britannia között megmaradjon”.

Verhofstadt: Ne legyen migránsbotrány Nagy-Britanniában

Guy Verhofstadt belga liberális EP-képviselő, aki immár nem az európai liberálisok vezetője, arról beszélt strasbourgi felszólalásában: továbbra foglalkozni kell a Nagy-Britanniában élő uniós állampolgárok jogainak megvédésével, és a felmerülő problémákat meg kell oldani, mielőtt az EP végül hozzájárul a Brexithez. „Ne legyenek az uniós állampolgárok egy újabb migránsbotrány alanyai Nagy-Britanniában” – szögezte le rövid hozzászólásában Verhofstadt.

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balsors
2019. október 22. 17:26
Mikor ítéli el a világ az abortuszt?
Akitlosz
2019. október 22. 15:14
"Weber Strasbourgban: Mikor ítéli el Európa Törökországot?" Majd ha lesz ehhez hatásköre, joga. De akkor sem érdemes. Európa nem hajlandó megvédeni önmagát, ezt másoktól például Törökországtól várná el. Ezért aztán nem valami bölcs ötlet belekötni Törökországba.
Menhetten
2019. október 22. 14:40
CEU helyett muszlim iskola. EU helyett türk szövetség. A demokrácia helyett fideszes diktatúra. Tényleg ezt akartátok magyarok? Orbánék felelőtlen és veszélyes ámokfutása miatt komoly veszélybe került Magyarország EU és NATO tagsága, illetve a magyar nép jövője is.
Esvány
2019. október 22. 13:08
(Szent) Webernek már kijár a glória, vagy mi a csuda az a feje mögött?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!