Amerikának le kell mondania a világuralomról
Ideje elfelejteni az Oroszország feldarabolásáról szőtt hagymázas terveket.
Hedeon püspök arról ismert, hogy ellenezte az új, egyesített és Moszkvától független ukrán ortodox egyház létrehozását.
Nem engedtek belépni Ukrajnába szerda este a kijevi Boriszpil nemzetközi reptéren egy oroszbarát ukrán ortodox püspököt, aki arról ismert, hogy ellenezte az új, egyesített és Moszkvától független, autokefál ukrán ortodox egyház létrehozását.
Feltartóztatták a püspököt
Hedeon püspök, világi nevén Jurij Haron az Egyedült Államokból érkezett vissza, ahol – titkárának közlése szerint – Michael Pompeo amerikai külügyminisztert, valamint a republikánus kongresszusi képviselőket tájékoztatta a vallásszabadság állítólagos ukrajnai megsértéséről.
A püspök feltartóztatásának tényét megerősítette az Interfax Ukrajina hírügynökségnek Oleh Szlobogyan, az ukrán határőrszolgálat szóvivője. Magyarázatul kifejtette, hogy Hedeon érvénytelen úti okmánnyal próbált belépni az országba. Ukrán útlevele „elveszett, ellopott” jelzéssel szerepelt a nyilvántartásban, ezért a szabályoknak megfelelően elkobozták. Közölte továbbá, hogy a püspök több országnak is állampolgára. A jegyzőkönyv szerint Hedeon Frankfurtból érkezett Kijevbe. A szóvivő még annyit árult el, hogy a továbbiakban más rendvédelmi szervek foglalkoznak a férfi ügyével.
A püspök titkárának szavai szerint Hedeon ügye az Ukrán Biztonsági Szolgálathoz (SZBU) került.
Ki tudja pontosan hova tartozik?
Hedeon püspök az lb.ua hírportál szerint még a szovjet időkben született Odesszában. Papként szolgált Kurszkban és Szibériában, 1991-ben emigrált Oroszországból az Egyesült Államokba, majd a kilencvenes évek végén érkezett Kijevbe, ahol rögtön egy nagy presztízsűnek számító belvárosi templomban kapott helyet, amelynek gyülekezetéhez számos politikus és üzletember tartozott. A Moszkvához hű maradt ortodox egyházi szervezet kijevi püspökségében jelenleg is vezető szerepet tölt be.
Több nyilatkozatában említette amerikai állampolgárságát. Arról, hogy van-e orosz állampolgársága, nincs biztos információ, ukrán állampolgársága is bizonytalan. Az interneten korábban megjelent egy fotó egy számára 2011-ben kiállított ukrán útlevélről. Az ukrán bevándorlási hivatal nyilvántartása szerint Hedeon valóban kapott ukrán állampolgárságot, de később megfosztották tőle, mert a kérelem benyújtásakor a valóságnak nem megfelelő adatokat adott meg.
Hedeon püspök tavaly keresetet nyújtott be az ukrán legfelsőbb bírósághoz, amelyben kérte a testületet: érvénytelenítse az ukrán parlamentnek azt a határozatát, amelyben támogatását adta Petro Porosenko elnöknek ahhoz, hogy a konstantinápolyi ökumenikus pátriárkától önállóságot kérjen az egyesített ukrán ortodox egyháznak.
(MTI)