Franciaországban folytatódott a politikai átrendeződés – Így telt az elmúlt év

2018. december 25. 14:03

Mozgalmas évet hagynak maguk mögött a franciák. Győzelem, botrányok és lemondások. A Macron által ígért „francia újjászületés" reményét elsöpörte a sárgamellényes mozgalom. Az MTI összefoglalója.

2018. december 25. 14:03

 Franciaországban folytatódott a politikai átrendeződés, amely másfél éve indult el Emmanuel Macron államfővé választásával. Az általa ígért „francia újjászületés" reményét azonban elsöpörte az ősszel indult sárgamellényes mozgalom, az elnök pedig meghatározatlan időre felfüggesztette a reformok folytatását. 

A foci összehozta a franciákat, de hamar beütött a Benalla-botrány

Újévi beszédében Macron még arról beszélt, hogy a franciák megosztottak, ezért 2018-nak a „társadalmi összetartozás" évének kell lennie, a reformok „ugyanazzal az erővel, változatlan ritmusban és intenzitással folytatódnak", mint 2017-ben. Egy évvel később azonban – megválasztása óta először–Macron meghátrálásra kényszerült.

A társadalmi összetartozást a nyár elején néhány napra elhozta az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon aratott francia győzelem: a franciák negyede, csaknem 16,5 millió ember ünnepelt az utcákon, és a felmérések szerint a lakosság kétharmada optimista volt hazája jövőjét illetően.

Franciaország története során másodszor lett világbajnok. (Kép: AFP)

A győzelmi mámor azonban hamar elillant a Benalla-ügy kirobbanásával. A Le Monde című napilap írta meg, hogy a francia elnök volt biztonsági főnöke egy májusi diákmegmozduláson tüntetőket bántalmazott rendőrségi rohamsisakban és karszalagot viselve. A nyári uborkaszezon kezdetén az ellenzék által meglovagolt botrányt az államfő rosszul kezelte, s csak késve, a közvélemény nyomására bocsátotta el egyik legfőbb munkatársát. 

Az eset kivizsgálására felállított parlamenti vizsgálóbizottság előtt Gérard Collomb belügyminiszter minden felelősséget az elnöki hivatalra hárított, amit Macron árulásként értékelt, s ezzel olyannyira megromlott a két politikus közötti viszony, hogy Collomb nyíltan bírálni kezdte a szerinte nem eléggé alázatos kormányt, amelyből szeptemberben ki is lépett. 

Collomb volt az a tapasztalt baloldali politikus, aki 2016-ban elsőként állt be az akkor még ismeretlen Macron mögé, és ezzel politikai mentorként a technokrata kormány egyik alappillérét jelentette a fiatal államfő által meghirdetett új politikában. Miután időközben egy másik közkedvelt személyiség, Nicolas Hulot is távozott, otthagyta a környezetvédelmi tárcát, a népszerűsége mélypontjára süllyedt elnök átalakította a kormányát, hogy új lendületet adjon a reformprogramnak. Az átalakítás azonban elhúzódott, mert többen is kosarat adtak az államfőnek a miniszteri felkérésekre. 

Collomb ősszel adta be lemondását (Kép: RTL.fr.)

Az elnök november elején tudatosan változtatott a közvélemény által túlságosan autoriternek és arrogánsnak vélt imázsán, és közvetlenebb, az emberekhez közelebb álló politikusként próbált meg feltűnni. De sem a kommunikációs stratégiaváltás, sem a kormányátalakítás nem tudta megállítani a népszerűségvesztését, novemberben pedig már közvetlen célpontja lett a kétszáz éves francia demokrácia legerőszakosabb szociális mozgalmának.

És jöttek a sárgamellényesek

A pártoktól és szakszervezetektől is távolságot tartó, a közösségi oldalakon spontán szerveződő –a gépkocsikban kötelezően tartandó sárga mellényről elnevezett – sárgamellényes tüntetéssorozatot az üzemanyagár környezetvédelmi adójának január 1-től tervezett emelése váltotta ki, de a megmozdulás fokozatosan átalakult a „jobb megélhetését" folytatott országos lázongássá. 

Az úttorlaszokat építő, vezetők nélküli tiltakozó csoportokat a kormány eleinte nem vette komolyan. A szombatonként Párizsban és a nagyvárosokban rendezett sárgamellényes felvonulásokat a társadalom több mint kétharmada kitartóan támogatta. A kormány gazdaságpolitikájáról a felmérések szerint a franciák többsége azt gondolta, hogy hiába emelkedik a statisztikák szerint az életszínvonal, ez elsősorban a magasabb jövedelműeknek kedvez, az államfő pedig érzéketlen a vidéki Franciaország mindennapjainak nehézségeivel szemben. 

A névtelen tüntetők állandó vendégei lettek a hírműsoroknak, a francia közélet teljesen áttematizálódott, szociális kérdések kerültek napirendre. Miután a képviseleti demokráciát is elutasító, de a követendő stratégiában megosztott megmozdulást egyre inkább a kormányellenesség tartotta össze, Emmanuel Macron engedett: eltörölte az adóemelést, majd egy héttel később jogosnak nevezte az elégedetlenséget, életszínvonal-javító intézkedéseket – minimálbér-emelést, adókedvezményeket – is bejelentett. 

Emmanuel Macron beszédet intéz a nemzethez a francia kabinet és a szakszervezeti vezetők együttes válságtanácskozása után a párizsi államfői rezidencián, decemberben (Kép: MTI)

Az államfő eredetileg vállalkozásbarát politikával szerette volna a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést ösztönözni, miközben a leginkább rászorulóknak állami védelmet is ígért. Ennek érdekében következetesen kormányzott az első évben, menetrendszerűen indította el a gazdasági reformokat, de az eredmények nem érkeztek elég gyorsan a társadalom számára. A 2020-tól tervezett adócsökkentő intézkedéseket kizárólag az utcai erőszak és a demokratikus intézményrendszert fenyegető veszélyek nyomására gyorsította fel, a reformokat pedig egyelőre felfüggesztette az elégedetlenség csillapítására.

Macron csillaga leáldozóban 

Ez a folyamat a jövőben jelentősen csökkentheti az elnök tekintélyét, bel- és külpolitikai mozgásterét, valamint a képviseleti demokrácia működését, még akkor is, ha a társadalmi igazságosság szempontjából a civil mozgalom megjelenése pozitív jelenségként is értelmezhető.

Az IFOP közvélemény-kutatóintézet felmérése december közepén azt mutatta, hogy miközben alig 23 százalékos támogatottságával Macron minden idők legnépszerűtlenebb francia elnöke lett, ha most rendeznének elnökválasztást, annak első fordulójában mégis jobb eredményt (27,5 százalékot) érne el, mint 2017-ben, és a radikális jobboldali Marine Le Pennel holtversenyben végezne az élen. Azaz a 2017-es választásokon kialakult politikai erőviszonyok Macron személyiségétől függetlenül még hangsúlyosabbá váltak. A hagyományos jobb- és baloldali politikai pártok nem tudnak érdemben beleszólni a francia közélet alakulásába, a politikától való társadalmi elfordulás továbbra is a Macron-Le Pen párharcnak kedvez. (MTI)

*

Olvassa el a témában megjelent írásainkat!

Illúzió az egységes Franciaország víziója – Abdesszamad Belhadzs a Mandinernek

Mire készülnek a sárgamellényesek Franciaországban?

Miért is kellene szimpatizálni a sárgamellényesekkel?

Pályaszéli franciák: kik azok a sárgamellényesek?

Sárgamellényesek: megszólalt a nép – Kardos Gábor a Mandinernek

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2018. december 26. 23:44
(bemásoltírás)újvilágtudat------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- A FRANCIA RENDŐRÖK ÁTÁLLNAK A TÜNTETŐK OLDALÁRA A francia rendőrök átállnak a sárga mellényesek oldalára, miután rájöttek, hogy őket is kizsákmányolja a kormány A rendőröket Franciaországban kizsákmányolja a saját kormányuk, miután megtagadta tőlük, hogy fizessenek nekik a tiltakozások során végzett plusz munkáért, most pedig azzal fenyegetnek, hogy csatlakoznak a sárga mellényesekhez. Miután hetek óta folynak a "sárga mellényes" tiltakozások Franciaországban, a kormány lassan elfogadja a polgárok követeléseit. Az engedmények azonban már nem elegek, ezért az utcákon maradnak, bár főként nyugodtan tiltakoznak. A francia rendőrök is az utcán vannak, akik a jelentések szerint szintén egyre óvatosabbak a francia állammal szemben. A tiltakozások már körülbelül egy hónapja tartanak, és a rendőrség egyre fáradtabb, ráadásul nem kapják meg a fizetésüket. Franciaországban a rendőrségnél 23 millió órányi túlóra keletkezett, miközben a tiltakozásokat biztosították, és egyáltalán nem fizették ki őket. Amint az unió rájött, hogy a rendőröknek nem fizetik ki a pénzt, amivel az állam tartozik, a Szövetség Unió felkérte a francia rendőröket, hogy csak a vészhelyzeteket kezeljék, amíg a belügyminisztériummal tárgyalnak a kompenzációról. Múlt héten szerdán az aktivisták felszólították a rendőrséget, hogy lépjenek át a vonalon és csatlakozzanak hozzájuk. A rendőrség nem zárta ki ezt az opciót, és egészen addig mentek, hogy azzal fenyegetik a francia kormányt, hogy megteszik ezt. A három szakszervezet - a Szövetség, az UNSA-Rendőrség és a Unity-SGP-FO - valamint a Christophe Castaner belügyminiszter közötti tárgyalások kedden nem vezettek eredményre. Miközben a szerdai tárgyalások folytatódtak, a France 24 arról számolt be, hogy az aktivisták az országban arra szólították fel a rendőri erőket, hogy kötelezzék el magukat a "lassítás" mellett, és csak vészhelyzetekre válaszoljanak, amíg a vita rendeződik. A lassítás megtörtént, de a kormány még mindig nem tudta kezelni az aggályaikat. "Annak ellenére, hogy ismételten felhívtuk a köztársasági elnököt, hogy terjesszen elő sürgősségi tervet a biztonsági erők számára, eddig még nem mondtak semmit," - mondta az unió a héten. Christophe Castaner belügyminiszter azt állítja, hogy a rendőrök kifizetése "időt vesz igénybe," és a pénz megtalálása nem könnyű. Úgy tűnik azonban, hogy a rendőrség nem vevő erre a retorikára, és most egy "kék mellényes" tiltakozás kezdődik. Bár sok rendőr és tüntető csapott össze az elmúlt hetekben gyakran hevesen, többen közülük együttérzésüket fejezték ki a sárga mellényes tüntetők irányába. Ráadásul egyre gyakrabban jelennek meg olyan felvételek, amelyeken az látható, hogy a rendőrök leveszik a sisakjukat és átállnak a tüntetők oldalára. Az erőszak ellenére a francia rendőrök közül sokan megértették a polgárok haragjának okait. A békés tüntetőkkel való összecsapás helyett azonban a rendőrök közül sokan szolidaritással csatlakoznak hozzájuk. Amikor az állam végrehajtó ága, a rendőrség megtagadja a mestereiknek való engedelmességet, és helyette a tüntető polgárokhoz csatlakoznak, akiket egyre jobban elnyomnak, már forradalomról beszélhetünk. A rendőrség felkelésének iróniája, miután nem fizették meg az állam végrehajtó ágaként a működését, hogy elfojtsák a polgárok elégedetlenségét, remélhetőleg végre elvezet egy "kék" forradalomhoz, melynek során a rendőrség visszatér eredeti feladatához, és az embereket fogják megvédeni a mestereikkel szemben. FTP
korona
2018. december 26. 11:06
A hazai megtévesztők azt szeretnék elérni, hogy itt a nép azt gondolja róluk, hogy ők olyanok, mint a sárgamellényesek. Nem hogy nem olyanok, hanem a párizsiak teljes ellentéte. Míg azok a Rothschild banda ellen, a pénz mindenhatósága ellen harcol, addig a mi hazai megtévesztőink, pont a Rothschild banda fizetett és megvezetett emberei. Akik nem vesznek részt ilyen manifesztációkban itthon, tudniuk kell, hogy az elkövetkező világ már nem az lesz, ami ezidáig volt. A hajsza a pénz után, a szüntelen kapkodás, tolongás, az erkölcsök teljes feláldozása, a másik ember eltaposása véget ér. Vagy még fokozódhat, de már megkezdődött annak a világnak a szétporlasztása. Franciaország népe azt mondta az életidegen bankárvilágra, hogy ELÉG VOLT. Elég volt a Kalergi tervből is, meg a Bilderberger-csoportból is, meg az összes szabadkőműves machinációból is. Inkább ne legyen pénzünk, de legyünk emberek, hiszen együtt kell élnünk.
Antigoné
2018. december 26. 10:26
Így járnak mind a bábok, ha elhiszik, hogy önálló tényezők. Macron azt kapja,amit megérdemel, pojácának nézik, merthogy az is.
Kvasztics Fedor
2018. december 26. 10:05
Hogy Macron mit akart, az egy dolog. De akik Macront kitalálták, felépítették azok komolyan gondolhatták, vagy pedig kénytelenek voltak Fillon félreállítása után valakit találni, aki az örök második Le Pent legyőzheti? Most pedig, amikor Merkel már lefelé megy, a mostani tüntetésekkel azok állítanák félre a használhatatlanná váló, elnöki tekintélyt soha nem is mutató Macront, akik kitalálták, viszont sikerül ehhez egy jó látszatot teremteni. Csak egy összeesküvés elmélet, játék a gondolatokkal.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!