Megtörtént az első lengyel–orosz csörte: Sikorski faképnél hagyta Lavrovot
Tapintható volt a feszültség Máltán.
A népesség 40 százalékát adják, már a felsőoktatásban sem tanulhatnak anyanyelvükön.
Módosítaná a lett oktatási minisztérium a felsőoktatási intézményekről szóló törvényt, a módosítás értelmében az állami felsőoktatási intézmények mellett a magánegyetemeken és -főiskolákon is megszűnne az orosz nyelvű képzés, és csak lett nyelven vagy az Európai Unió valamely más hivatalos nyelvén taníthatnának – jelentette szerdán a LETA lett hírügynökség.
A felsőoktatási törvény eddig csak az állami intézmények esetében szabályozta a nyelvhasználatot, de mivel a felsőoktatás az állam által delegált feladat, ugyanilyen változtatások szükségesek a magánintézményeknél is – mondták a tárcánál.
A lett oktatási és tudományügyi minisztérium adatai szerint 2017-ben csaknem 15,5 ezren tanultak a balti ország felsőoktatási magánintézményeiben, 34 százalékuk orosz nyelven.
Az oktatási tárca által tervezett változtatások nem sokkal azt követően kerültek nyilvánosságra, hogy április elején Raimonds Vejonis lett elnök aláírta az oktatási reformra vonatkozó jogszabályt, amelynek értelmében a 2020-2021-es tanévig a nemzetiségi iskolákban fokozatosan áttérnek csaknem minden tantárgy lett nyelvű oktatására.
A következő év szeptember 1-jétől megvalósítandó reform keretében oroszul csak magát az orosz nyelvet és irodalmat, valamint a kultúrával és történelemmel kapcsolatos tantárgyakat lehet tanítani.
A reform elégedetlenségi hullámot váltott ki az ország népességének mintegy 40 százalékát kitevő orosz kisebbség körében. Az orosz iskolák védelmezői több tüntetést tartottak, és civil szervezetek aláírásokat gyűjtöttek a reform bevezetése ellen.
Lettországban a lett a hivatalos nyelv, az orosz idegen nyelvnek számít. A jelenlegi oktatási rendszer keretében az orosz iskolák felsőbb osztályaiban csak a tárgyak 40 százalékát lehet oroszul oktatni.
(MTI)