Juncker: Nem sértik a jogállamiságot Madrid intézkedései

2017. november 07. 14:09

Nem sértik a jogállamiság elveit a madridi kormány intézkedései, éppen hogy azok járnak el törvénysértő módon, akik nem tartják tiszteletben a spanyol alkotmányos előírásokat – közölte Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.

2017. november 07. 14:09

Nem sértik a jogállamiság elveit a madridi kormány intézkedései, éppen hogy azok járnak el törvénysértő módon, akik nem tartják tiszteletben a spanyol alkotmányos előírásokat – közölte Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a katalán függetlenségi mozgalom vezetőire utalva. Juncker a VRT flamand közszolgálati televíziónak adott interjújában leszögezte: bízik a belga és a spanyol bíróságok függetlenségében, illetve abban, hogy Carles Puigdemont leváltott katalán elnök és korábbi kormánya négy, szintén Belgiumban tartózkodó tagja tisztességes eljárásban fog részesülni.

A brüsszeli testület vezetője azon véleményének adott hangot, hogy a katalán válság nem európai szintű ügy, és megismételte korábbi kijelentését, miszerint a konfliktus kizárólag a spanyol alkotmányos és jogi kereteken belül rendezhető. Hozzátette, hogy a bizottság „óvatos álláspontot” képvisel a kérdésben, és ez talán nem szimpatikus mindenki számára, „az Európai Unió ugyanakkor olyan jogszabályokon alapul, amelyeket tiszteletben kell tartani”. Szakértők rámutattak, hogy a katalán vezetők erőfeszítései eddig rendre kudarcot vallottak az ügy nemzetközi szintre emelését illetően, az Európai Unió ugyanis a jelek szerint szilárdan kiáll Madrid mellett.

A belga sajtó eközben arról számolt be, hogy megérkezett az a mintegy kétszáz katalán polgármester Brüsszelbe, akik a leváltott barcelonai kormány ott tartózkodó egykori tagjaival kívánnak megbeszélést folytatni, illetve fel szeretnék hívni a figyelmet Katalónia ügyére. A spanyol állami főügyész lázadás, zendülés, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt kezdeményezett büntetőeljárást a menesztett katalán kormány, illetve a barcelonai parlament elnökségének tagjai ellen. A spanyol büntető törvénykönyv a zendülést közrend elleni bűncselekményként nevesíti, szemben a magyarral, amely katonai bűncselekményként tartja számon. A spanyol hatóságok európai elfogatóparancsot adtak ki Puigdemont és társai ellen, akik Brüsszelbe utaztak, miután a madridi kormányzat rendkívüli intézkedésként menesztette őket, és előrehozott helyi választásokat írt ki Katalóniában.

(MTI)

 

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rajgy
2017. november 07. 21:29
Csak összejöttek a 200 polgármester Brüsszelben: http://www.lavanguardia.com/politica/20171107/432698206658/200-alcaldes-independentistas-exigen-bruselas-libertad-miembros-govern.html Zászló is van.
rajgy
2017. november 07. 21:25
A Juncker éppen olyan szemét politikus , mint a többi, csak még jobban. Egy ilyen soha sem az igazat mondja, hanem ami az érdeke. Koszovo előtt kellett volna meggondolni. De 2006-al ellentétben most Orbán sem kritizálta a rendőrrohamot. (Merkel megtiltotta a kritikát a néppártban)
zakar zoltán béla
2017. november 07. 20:16
szarrongy
pollip
2017. november 07. 18:41
Német biztonsagiak szerint 2040-re összeomlik az EU és nem Brüsszel fog dirigalni. Szerintem előbb......... remélem, aztán új alapokra lehet építeni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!