Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
Angela Merkel, Francois Hollande, Petro Porosenko és Vlagyimir Putyin közös nyilatkozatban erősítette meg, hogy tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és területi épségét. Leszögezték azt is: a válság békés megoldásának nincs alternatívája.
Közös nyilatkozatban támogatta a német kancellár, a francia, az ukrán és az orosz államfő azt a tűzszüneti megállapodást, amelyet a kelet-ukrajnai szakadár „köztársaságok” képviselőivel írtak alá Minszkben az úgynevezett összekötő csoport tagjai. A német kormány sajtó- és tájékoztatási hivatalának (BPA) csütörtökön Berlinben kiadott közleménye szerint közös nyilatkozatában Angela Merkel, Francois Hollande, Petro Porosenko és Vlagyimir Putyin „megerősíti”, hogy tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és területi épségét.
A négy vezető „szilárd meggyőződése” szerint a válság „békés megoldásának nincs alternatívája”, és „szilárd elhatározásuk”, hogy a békés rendezés céljából „külön-külön és együtt minden lehetséges intézkedést megtesznek”. Mindennek alapján támogatják a csütörtökön „elfogadott és aláírt intézkedéscsomagot a minszki megállapodások végrehajtásáról, amelyet a 2014. szeptember 5-ei Minszki jegyzőkönyv és a 2014. szeptember 19-ei Minszki megállapodás valamennyi részese aláírt” – idézte a BPA a nyilatkozatot. Az állam- és kormányfők hozzájárulnak ehhez a folyamathoz és latba vetik befolyásokat a konfliktus részeseinél, hogy megkönnyítsék az intézkedéscsomag végrehajtását – áll a közleményben.
A BPA tájékoztatása alapján a nyilatkozat tartalmazza, hogy Németország és Franciaország rendelkezésre bocsátja majd technikai szakértelmét a bankszektor helyreállításához a konfliktusban érintett területeken, „valószínűleg egy, a szociális transzferek megkönnyítését szolgáló nemzetközi mechanizmus kialakítása” révén. A normandiai négyek vezetői osztják azt a meggyőződést, hogy az EU, Ukrajna és Oroszország együttműködésének javítása kedvező hatással lesz a válság rendezésére. Ezért támogatják az EU, Ukrajna és Oroszország háromoldalú, energiaipari kérdésekről szóló tárgyalásainak folytatását azzal a céllal, hogy kidolgozzák a téli hónapokra vonatkozó földgázszállítási megállapodáscsomag utáni lépéseket – áll a nyilatkozatban a BPA közleménye szerint.
A négy vezető támogatja továbbá, hogy az EU, Ukrajna és Oroszország háromoldalú tárgyalásokon keressen „gyakorlati megoldásokat” azokra az aggodalmakra, amelyeket Oroszország jelzett az EU és Ukrajna szabadkereskedelmi megállapodásával kapcsolatban. A nyilatkozat szerint a négyek „változatlanul kiállnak az Atlanti-óceántól a Csendes-óceánig húzódó közös, a nemzetközi jog feltétel nélküli tiszteletén és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) elvein alapuló humanitárius és gazdasági térség víziója mellett”. A négyek „kötelességüknek érzik a minszki megállapodások végrehajtását”, és ebből a célból felállítanak egy „felügyeleti mechanizmust”, amelynek keretében a négy ország képviselői rendszeresen tanácskoznak majd – áll a nyilatkozatban a BPA közleménye szerint.