A brit parlament előtt az asszisztált öngyilkosság kérdése

2014. július 27. 20:32

Lord Falconer munkáspárti képviselő törvényjavaslatot terjesztett elő a brit parlament felsőházában, mely legálissá tenné az asszisztált öngyilkosságot az Egyesült Királyságban – tájékoztat a Zenit hírügynökség. Ennek kapcsán hatalmas közéleti vita bontakozott ki a szigetországban, a vallási vezetők és orvosok többsége ellenzi a törvényjavaslatot.

2014. július 27. 20:32

Lord Falconer munkáspárti képviselő törvényjavaslatot terjesztett elő a brit parlament felsőházában, mely legálissá tenné az asszisztált öngyilkosságot az Egyesült Királyságban – tájékoztat a Zenit hírügynökség.

A felvetés nagy vitákat váltott ki, csakúgy mint 2006-ban, majd 2009-ben, amikor végül leszavazták az indítványt.

A brit sajtóban hatalmas vita bontakozott ki, és a Vatikán is több ízben nyilatkozott a kérdésről. Antonio Mennini érsek, apostoli nuncius szerint az asszisztált öngyilkosság engedélyezése Pandora szelencéjének megnyitásához lenne hasonlatos, és a gyengék, idősek, betegek számára rettenetes következményekkel járhatna.

A brit vallási vezetők többsége elítéli a törvényjavaslatot, bár az anglikán egyház megosztott a kérdésben. Az előző canterburyi érsek, Lord Carey, valamint Desmond Tutu, Cape Town (Dél-Afrika) korábbi anglikán érseke például támogatta a javaslatot.

Mindenesetre Canterbury jelenlegi anglikán érseke, Justin Welby határozottan ellenezte Lord Falconer javaslatát. Az időseket és betegeket kényszerítenék rá, hogy vessenek véget életüknek – írta Justin Welby a Times hasábjain –, a legkevésbé sem könyörületes az asszisztált öngyilkosság eszméje, sőt, kifejezetten téves és veszélyes.

„A valódi együttérzést a gondoskodás, törődés révén tudjuk kifejezni, azzal, ha időt és anyagi javakat fordítunk a szenvedőkre, azzal, ha reményt adunk nekik a legnehezebb pillanatokban” – vélekedett Justin Welby.

Huszonhárom vallási vezető közös levélben tiltakozott a törvényjavaslat ellen. Az aláírók között találjuk Justin Welby érseket, Vincent Nichols bíborost, Efraim Mirvisz főrabbit, valamint a metodista, a baptista és a pünkösdista egyházak képviselőit.

A törvényjavaslat támogatói folytatják a harcot; 27 orvos, köztük tizenegyen különböző királyi orvosi kamarák volt, illetve jelenlegi elnökei, levelet írtak a brit felsőház valamennyi tagjának, melyben a javaslat mellett érvelnek – írta a The Guardian július 15-én.

Mindazonáltal az orvosszakma java része ellenzi az asszisztált öngyilkosságot: egy februári közvélemény-kutatás adatai szerint az orvosok többsége semmilyen változtatást nem lát szükségesnek az ezzel kapcsolatos törvényben. Mint Melanie Philips írta a Times hasábjain július 7-én: „A Falconer-féle törvény hóhérokat csinálna az orvosokból, és az egész társadalmat lealjasítaná.”

Melanie Philips álláspontját támogatja a holland etikaprofesszor, Theo Boer is, aki július 10-én a Daily Mailben megjelent írásában kifejtette, bár kezdetben az eutanázia mellett volt, az elmúlt évek tapasztalatainak hatására megváltoztatta véleményét.

Kevin Yuill egyetemi tanár, az Asszisztált öngyilkosság: liberális és humanista érvek a legalizálás ellen című mű szerzője az asszisztált öngyilkosságot a halálos ítélethez hasonlította egy július 14-ei cikkében, mely a Spiked weboldalon jelent meg. „Ha a liberálisok azt gondolják, hogy helytelen, ha az állam előre megfontolt szándékkal megöl egy emberi lényt, még ha a lehető legjobb szándékkal teszi is azt – akkor per definitionem az asszisztált öngyilkosságot, amely végső soron az állam által jóváhagyott öngyilkosság, szintén helytelennek kell tekintenünk” – fejti ki Yuill.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Greffiti
2014. július 28. 09:04
Igazi liberálfasiszta megoldás! Hitler megnyalná mind a tíz ujját, hogy hogyan lehet törvényesen kiirtani a használhatatlanokat! Remélem a tervezet benyújtójának az édesanyján kezdik. Állatok!
fogd a pénzt és kuss
2014. július 28. 07:46
nem baj a liberális demokraták ha elbuknak a következő évben újra javasolnak... minden évben addig amíg nem lesz át nem verik a társadalmi ellenálláson keresztül.... ismerjük ezt a mentalitást. aztán ha nem megy sehogy, akkor jöhet a végsò érv a demokrácia nevében brüsszelen keresztűl kötelezővé teszik.
kulalak
2014. július 28. 01:26
"You don't know Jack":)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!