Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Észak-Korea feltehetően azt tervezi, hogy „a következő napokban vagy hetekben” rakétát indít – írta csütörtökön egy névtelenül nyilatkozó amerikai hivatalos személyre hivatkozva a CNN hírportálja.
Az amerikai illetékes közölte: az elmúlt napokban „elfogott” észak-koreai információk szerint Phenjan esetleg egy mobil ballisztikus rakéta indítását tervezi. Szakértői vélemény szerint nem kizárt, hogy ez április 15-én, Kim Ir Szen egykori észak-koreai vezető, államalapító születésének évfordulóján történik meg. Egyelőre nem világos, hogy a rakétaindítást kísérleti vagy csapásmérési céllal kívánná végrehajtani az észak-koreai vezetés – olvasható a CNN hírportálján.
Kim Kvan Dzsin dél-koreai védelmi miniszter Szöulban egy parlamenti bizottság előtt kijelentette, hogy Észak-Korea egy közepes hatótávolságú rakétát telepített keleti partvidékére feltehetően egy hamarosan végrehajtandó kísérleti indítás céljából, de hadgyakorlat is szóba jöhet. Kim szerint a rakéta a jelek szerint nem az amerikai szárazföld ellen irányul. A Pentagon szerdán jelentette be, hogy elővigyázatosságból THAAD típusú rakétaelhárító rendszert telepít Guam szigetére. Korábban azt közölte az amerikai védelmi minisztérium, hogy úgynevezett lopakodó bombázók és vadászgépek mellett két-két tengeri telepítésű radart, valamint rakétaelhárító rombolót vezényel a Koreai-félsziget térségébe.
A CNN egy amerikai hivatalos személyre hivatkozva azt állította, hogy az Obama-kormány az elmúlt hetekben egy előre megírt forgatókönyv szerint reagált az észak-koreai „retorikára és provokációkra”, ám az, hogy a rakétavédelem egyes elemeit közelebb helyezték a Koreai-félszigethez, nem volt része az eredeti elképzelésnek. Chuck Hagel védelmi miniszter szerdán kijelentette, hogy az Egyesült Államok „komolyan veszi” a Guamra, a Hawaii-szigetekre és a nyugati partvidékre vonatkozó észak-koreai fenyegetéseket.
A feszültség azt követően éleződött ki ismét a Koreai-félszigeten, hogy Észak-Korea decemberben nagy hatótávolságú rakétával, februárban pedig egy föld alatt felrobbantott nukleáris szerkezettel hajtott végre kísérletet. A phenjani lépések nyomán az ENSZ megszigorította az Észak-Koreával szembeni szankciókat, az Egyesült Államok pedig az eddigi éves rutinnak megfelelően közös tavaszi hadgyakorlatot kezdett a dél-koreai hadsereggel.