BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
A mikrohitel-programok folytatását és elterjesztését szorgalmazta az Európai Bizottság, a Világbank és a szegények vállalkozását segítő, magyarországi Kiútprogram által szervezett brüsszeli konferencia. A kelet-európai romák társadalmi és gazdasági helyzetét értékelő rendezvényen kedden Brüsszelben Andor László társadalmi ügyekért felelős európai biztos is felszólalt – adta hírül az MTI.
A konferencián Göncz Kinga szocialista EP-képviselő kifejtette, hogy a romák és nem romák közötti feszültséget meg kell szüntetni. Polgár András, a Kiútprogram vezetője sikeresnek nevezte a programot, s egyúttal a magyar kormány, valamint az Európai Unió segítségét is kérte a romák felzárkóztatásához. Andor László biztos a romastratégia kidolgozására szólította fel a tagállamokat: elmondta, hogy sikerült napirendre tűznie a Bizottságnak a romák helyzetét, uniós és tagállami szinten is.
A biztos hozzátette, hogy a Bizottság Magyarországot pozitív példaként tartja számon, mivel hazánkban politikai lépések születtek a romák integrációjának érdekében, a kormány pedig a foglalkoztatás növelését tűzte ki célul. Azt már Polgár András hangsúlyozta, hogy a „szegények bankjának” is nevezett Kiútprogram elsődleges célja a romák társadalmi mobilitásának és integrációjának elősegítése. A program információkat, pénzügyi segítséget nyújt a mélyszegénységben élők számára abból a célból, hogy elősegítse önfoglalkoztatásukat. A Kiútprogram kis összegű kölcsönöket biztosított a mélyszegénységben élők részére. A pénzügyi források nagy részét az Európai Unió Páneurópai Roma Integrációs Módok Koordinációjának Roma befogadás: Önfoglalkoztatás és mikrohitel elnevezésű projektje biztosította csaknem másfél millió euró értékben.
A program vezetője leszögezte, hogy az adófizetők pénzébe kerülő közmunkaprogramok nem oldanak meg semmit. Szerinte a politikusokat nehéz meggyőzni az efféle kezdeményezések sikerességéről.
Göncz Kinga szerint a rendszerváltás után a romák nem tudtak alkalmazkodni az új helyzethez, hiszen 1989 előtt a teljes foglalkoztatás miatt nem volt munkanélküliség. A Kiútprogramról szólva kiemelte: nem csak arra tanítják a mélyszegénységben élő romákat, hogy miként kell vállalkozni, hanem arra is, hogyan küzdjék le a reménytelenséget és az őket sújtó előítéleteket.