A romák helyzetéről vitatkoztak Brüsszelben

2012. szeptember 04. 13:41

A mikrohitel-programok folytatását és elterjesztését szorgalmazta az Európai Bizottság, a Világbank és a szegények vállalkozását segítő, magyarországi Kiútprogram által szervezett brüsszeli konferencia. A kelet-európai romák társadalmi és gazdasági helyzetét értékelő rendezvényen kedden Brüsszelben Andor László társadalmi ügyekért felelős európai biztos is felszólalt – adta hírül az MTI.

2012. szeptember 04. 13:41

A konferencián Göncz Kinga szocialista EP-képviselő kifejtette, hogy a romák és nem romák közötti feszültséget meg kell szüntetni. Polgár András, a Kiútprogram vezetője sikeresnek nevezte a programot, s egyúttal a magyar kormány, valamint az Európai Unió segítségét is kérte a romák felzárkóztatásához. Andor László biztos a romastratégia kidolgozására szólította fel a tagállamokat: elmondta, hogy sikerült napirendre tűznie a Bizottságnak a romák helyzetét, uniós és tagállami szinten is.

A biztos hozzátette, hogy a Bizottság Magyarországot pozitív példaként tartja számon, mivel hazánkban  politikai lépések születtek a romák integrációjának érdekében, a kormány pedig a foglalkoztatás növelését tűzte ki célul. Azt már Polgár András hangsúlyozta, hogy a „szegények bankjának” is nevezett Kiútprogram elsődleges célja a romák társadalmi mobilitásának és integrációjának elősegítése. A program információkat, pénzügyi segítséget nyújt a mélyszegénységben élők számára abból a célból, hogy elősegítse önfoglalkoztatásukat. A Kiútprogram kis összegű kölcsönöket biztosított a mélyszegénységben élők részére. A pénzügyi források nagy részét az Európai Unió Páneurópai Roma Integrációs Módok Koordinációjának Roma befogadás: Önfoglalkoztatás és mikrohitel elnevezésű projektje biztosította csaknem másfél millió euró értékben.
A program vezetője leszögezte, hogy az adófizetők pénzébe kerülő közmunkaprogramok nem oldanak meg semmit. Szerinte a politikusokat nehéz meggyőzni az efféle kezdeményezések sikerességéről.

Göncz Kinga szerint a rendszerváltás után a romák nem tudtak alkalmazkodni az új helyzethez, hiszen 1989 előtt a teljes foglalkoztatás miatt nem volt munkanélküliség. A Kiútprogramról szólva kiemelte: nem csak arra tanítják a mélyszegénységben élő romákat, hogy miként kell vállalkozni, hanem arra is, hogyan küzdjék le a reménytelenséget és az őket sújtó előítéleteket.
 

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
miloka
2012. szeptember 05. 09:04
Obi! Amit itt összehordtál, azt ugye nem veszed magad sem komolyan? Csak egy pl. Integrálni kell ( megjegyzem 700 éve képtelenek az integrálódásra) és ehhez pl. az ingyenes oktatásra van szükség. Ehhez csak annyit, hogy nekik nem csak ingyenes ( mindent ingyen kapnak! ) de még haszon is szert tesznek. Hagyni kell a saját kultúrájukban. Na ezt sem értem, hogyan gondoltad. Tartsuk el őket, biztosítva nekik a luxus körülményeket, hogy egész nap tudjanak heverészni, mulatni, stb? Az már scifi kategória amit te írsz.
zolinho723
2012. szeptember 05. 08:07
Egyeseknek igen magasra sikerült integrálódnia!
Senki Alfonz
2012. szeptember 04. 23:11
INTEGRÁLNI KELL A CIGÁNYOKAT, DE A MUNKÁBA!!!! Mert a társadalom alapja a közös tevékenység, a munka, a szolgálat, nem az eltartottság!!!!
antioxi
2012. szeptember 04. 20:29
A brüsszeliek arról döntsenek, hogyan tudják rávenni a cigányokat, hogy ne lopjanak - ami a lételemük (tisztelet a kivételnek!) Az összes cigány-beilleszkedési duma felesleges szájtépés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!