Meghosszabbítanák a görög reformfolyamatokra szánt időt

2012. május 27. 16:06

A Görögországot támogató nemzetközi hitelprogramhoz kapcsolódó reformokra szánt idő meghosszabbítását javasolja az Európai Parlament (EP) elnöke. Martin Schulz hangsúlyozta: rendkívül veszélyes lenne, ha az Athén és a nemzetközi hitelezők között nagy nehézségek árán létrejött megegyezést felrúgná a görög fél.

2012. május 27. 16:06

A Görögországot támogató nemzetközi hitelprogramhoz kapcsolódó reformokra szánt idő meghosszabbítását javasolja az Európai Parlament (EP) elnöke. Martin Schulz a Tagesspiegel című német lapban vasárnap megjelent interjúban hangsúlyozta: rendkívül veszélyes lenne, ha az Athén és a nemzetközi hitelezők között nagy nehézségek árán létrejött megegyezést felrúgná a görög fél.

A végrehajtás részleteiről a június 17-ére kitűzött választások után lehet beszélni. A segítségnyújtás folytatásának alapfeltétele, hogy a görög vezetés elkötelezi magát a megállapodás mellett – tette hozzá Schulz. Kiemelte: az uniós intézmények vezetői közül ő az egyetlen, aki az utóbbi hónapokban többször járt Görögországban. „Az a probléma, hogy sokat beszélünk Görögországról, de magukkal a görögökkel keveset. Ezen változtatni kell” – mondta a német szociáldemokrata politikus.

Az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap februárban véglegesített második, 130 milliárd eurós hitelprogramjához kapcsolódó megállapodás egyebek között nyugdíj- és fizetéscsökkentéseket, adóemeléseket és privatizációt ír elő. A soron következő, mintegy 30 milliárd eurós részlet átutalásának az a feltétele, hogy a görög törvényhozás az adórendszer átalakításával hajtson végre egy újabb, ezúttal 11,5 milliárd euró nagyságú költségvetési kiigazítást.

Alexisz Ciprasz, a baloldali radikális Sziriza párt elnöke szakítana a megszorításokkal, ugyanakkor országát az euróövezetben tartaná. A politikus a Der Spiegel című német hetilap szombaton megjelent számában közölt interjúban hangsúlyozta: az állandó takarékoskodás politikája „láthatóan megbukott”, amennyiben pedig a görögöket e bukott politika folytatására kényszerítik, „Görögország hamarosan tényleg nem tud majd fizetni a hitelezőknek”, ami „egész Európát veszélybe sodorja”.

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dr.Kvasztics Fedor
2012. május 28. 09:06
Az euróövezet a szegényebb országok eladósódását hozta a gazdagabb országok felé, mert a felzárkóztatási pénzek tulajdonképpen a gazdagabb országoknak az exportlehetőségeit támogatták a szegényebb országok felé. Mindezt a gazdagabb országok bankjaiból jövő hitelek segítségével, amik ezen országok exportját hitelezték meg. Csak bedőlt az üzlet.
krisztoforo48
2012. május 28. 09:00
Ami most történik,az csak az elkerülhetetlen elodázása,önös érdekekből.Minél előbb következik be a bukta,annál előbb lesz lehetőség a megújulásra.Ezt azonban össze kell kötni a Bankok EU-s szintű! szabályozásával és a pénzek gazdaságba való befektetésével.Az a gyakorlat,hogy a bankokat kell menteni,járhatatlan út.Amelyik nem tud normálisan gazdálkodni,azt hagyni kell bedőlni.
krisztoforo48
2012. május 28. 07:36
A jelenlegi nem járható út,ez bebizonyosodott.Valami újat kell kitalálni,de új Uniós vezetéssel.Látható,hogy a mostani vezetés képtelen rá,persze lemondani egyik sem akar a kudarc ellenére sem.
történelem
2012. május 27. 21:06
Argentina csödöt jelentett! Az emberek megrohanták az automatákat. Egy idő után az automaták már nem adnak ki pénzt és hosszú sorok álltak a bankok előtt hiába betétekért. Ezt egy hiperinfláció követte, sok naponta kétszer-háromszor is árat emeltek a boltokban. A termelők nem jutottak kölcsönhöz a bankoktól és gyorsan leállt a termelés! A munkanélküliség napról napra növekedett. Az állam nem fizette ki a nyugdíjakat és a béreket hónapkig. S még sorolhatnám .... mivel rokonaim éltek Argentinában és szörnyüséget meséltek erről az időről. Nem kivánom ezt senkinek még az ellenségemnek sem!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!