Roubini: Felbomolhat az euróövezet

2011. június 14. 12:57

Ha továbbra sem sikerült megoldást találni az unión belüli széttartó folyamatokra, a súlyosan érintett országoknak nagyjából öt év múlva ki kell lépniük az euróövezetből - írja a keddi Financial Timesban a válságot megjósoló Nouriel Roubini.

2011. június 14. 12:57

Az euróövezeti válsággal kapcsolatos zavaros megoldási próbálkozásokkal nem sikerült gyógyírt lelni az alapvető problémára, az unión belüli széttartó folyamatokra, és ha ez nem változik, akkor az euróövezet rendezetlen módon összeálló adósságmegoldások, és végül - egyes gyengébb tagországok kihullásával - a felbomlás felé veszi az irányt - írja a Financial Timesban Nouriel Roubini.

A New York-i Egyetem gazdaságtan-professzora úgy gondolja, az unió soha nem teljesítette teljesen azokat a követelményeket, amelyek egy valutaövezettől elvárhatók. Véleménye szerint az unió bajban lévő országainak megsegítése nélkül nem történhet érdemi javulás, a német adófizetők azonban nem járulnának hozzá, hogy más állam adósságát is finanszírozzák. A szakember szerint nincs más megoldás, mint hogy a perifériaországok elhagyják az eurózónát, visszatérnek saját devizájukhoz, amit azonnal leértékelnek. Ez csak nagyjából öt év múlva valósulhatna meg, hiszen ma az érintett országok kilépése óriási kereskedelmi veszteséget okozna a bent maradt tagoknak.

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bmucsai
2011. június 15. 07:43
"Felbomolhat az euróövezet " A kérdés az, hogy ki a nagyobb jós. Az aki már az elején megmondta, hogy ez így, ilyen módon nem fog működni működni, vagy ez a "zseni". Milyen jó most a szlovákoknak. Segíthetik a porugálokat a görögöket a..............
shighhopes
2011. június 14. 18:09
Roubini sajna olyan, mint az alujáróban világvégéről ordibáló hobó (egyszer ugye neki is igaza lesz). Hiába nagy név, a folyamatos fontoskodó vészmadárkodása okán elég régóta komolytalan.
Best retards
2011. június 14. 17:42
Tudom, hogy azok. Amugy nalunk a Nepszabi nyomja a nyugati kozepjobb vonalat a legszebben, pl piacfe'tis, kis-allam, izrael szeretet. Mondjuk annyira nem konzekvens a lap, es sosem volt tul finnyas a koponyegvaltashoz, mert nem is olyan regen, me'g arabbara't volt, sot Szabad Nep kora'ban egyenesen harcos anticionista - Rakosi parancsara persze, de hat akkor az arab elvtarsak voltak a barataink. De szep is volt amikor AVOs vagy AVO-kozeli "hirlapiro" "urak", mint Lipovec Ivan, Ipper Pal, Bolgar Gyorgy szarmazasuk ellenere arabsegget kellett nyalniiuk, Izraelt pedig anya'zniuk. Hehe, it was fun.
bolá
2011. június 14. 17:42
Most azt hiszi, baromi nagyot mondott!Csakhogy ezt már egy csomóan rég megmondták, még az euró bevezetése előtt, nem kell különösebb ész. Addig, amíg az egyes EU tagállamok, de különösen az eurózóna államai között a fizetési mérleget nem egyenlítik ki, ez biztosan be fog következni. A periféria országokból a centrum országok kiszivattyúzzák az eurót, hogy aztán óriási kamatfelárral adják vissza. Az összes sarki fűszeres tudja, hogy ez nem megy hosszú távon. Persze Brüsszelben nem akarják tudni, mert ott a centrum országok diktálnak, vagy ahogy Róna Péter hívja őket: a DeutchMark övezet. Ennek legékesebb bizonyítéka, hogy a fizetési egyenleg, legalább az EU-n belüli, nem maastrichti kritérium. Nem ismerem, az USÁ-n belül az egyes tagállamok között a fizetési mérleg kiegyenlítést hogyan oldják meg, de annyit tudok, hogy ott a bankmentés szövetségi feladat. Ha az lenne az EU-ban is, akkor Izland (tudom, hogy nem EU-tag, de már majdnem az), Írország, Portugália nem került volna bajba azért, mert a centrum országok hirtelen kivonják a tőkét a bankokból, amelyek egyébként az ő leányvállalataik, és a helyi kormányoknak ki kell menteniük a költségvetés terhére.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!