Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben.
Az újabb hét éves időszakra kidolgozott költségvetési javaslat megfelelő arra, hogy beindítsák a gazdasági növekedést, és munkahelyeket teremtsenek az Európai Unióban, ugyanakkor egyes államok részéről ellenállásra kell számítani - mondta José Manuel Barroso.
Az uniós végrehajtó testület által kidolgozott hét évre tervező költségvetési javaslat szerint a kiadások uniós szinten a bruttó összjövedelem (GDP) 1,05 százalékára rúgnának. Mindez azt jelenti, hogy a bizottság figyelembe vette a nagy befizető országok előzetesen jelzett álláspontját, miszerint a büdzsé szintjének emelése nem lehetséges. Mindazonáltal a javaslat mintegy 5 százalékos növekedést tartalmaz a jelenleg futó büdzsé 925 milliárd eurós keretéhez képest, José Manuel Barroso elnök ezért brüsszeli sajtótájékoztatóján elismerte, hogy egyes tagállamoktól bírálatra, ellenállásra számít a tervezet bizonyos pontjaival kapcsolatban.
A magyar biztos, Andor László újságíróknak nyilatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy jelentősen - legalább 7,5 százalékkal - nő a javaslat szerint a szociális célú uniós alap költségvetése. Üdvözölte azt is, hogy a szóban forgó időszakban 3 milliárd euró áll rendelkezésre a globalizációs hatások miatt munkahelyüket elvesztők támogatására is.
A tervezetről most megkezdődik a vita a tagállamok és az uniós intézmények között. A bizottság reményei szerint egy éven belül megállapodás születhet róla a tagországok vezetői között, a jövő év végére pedig a végső jóváhagyásra is sor kerülhet.