Weber kiakadt, mert Macron kijelentése leleplezi, mennyire megosztott az EU Kína-politikája
2023. április 19. 11:55
A francia elnök Kínával és Tajvannal kapcsolatos nyilatkozata egy „katasztrófa”, mert felfedi, mennyire nincs közös uniós politika Kínával kapcsolatosan – fogalmazott az Európai Néppárt (EPP) elnöke egy olasz lapnak adott interjújában.
2023. április 19. 11:55
p
1
72
112
Mentés
***
Manfred Weber szokatlanul élesen bírálta Emmanuel Macront ellentmondásos, nagy port kavart Politico-interjúja miatt, amelyben a francia államfő többek között arról beszélt, hogy Tajvan nem az európaiak ügye, illetve nem szabad megengedni, hogy az Egyesült Államok belevonja Európát a Kínával való csendes-óceáni konfliktusába. Macron az uniós szakportál cikkében az amerikai geopolitikai függőségből való kilépés, az önálló európai „stratégiai autonómia” szükségességét vetette fel.
„Macron interjúja egy katasztrófa, mert
felfedte a fátylat arról a megosztásról, amely az Európai Unióban van
az egységes Kína-politika, a Kínával kapcsolatos stratégia meghatározását illetően” – fogalmaz Weber a Corriere della Sera napilapnak adott nyilatkozatában, hozzátéve, hogy a francia vezető ezzel nagyban gyengítette az EU pozícióját, hiszen egy ilyen kijelentés után a kelet-európai államok „felhatalmazva érezhetik magukat arra, hogy inkább Washingtonnal egyeztessenek, mint Párizzsal vagy Berlinnel”.
Az újságírói kérdésre, miszerint lehet logika az európai „stratégiai autonómia” felvetésében, Weber azt válaszolta: elismeri, hogy az EU-nak nagyobb függetlenségre van szüksége a nemzetközi színtéren, de az export is kulcsfontosságú az EU számára, és „szükséges, hogy szabadkereskedelmi megállapodásokat kössünk a szabad világgal.”
Weber egyetértett azzal, hogy az „EU-nak határozott hangot kell adnia az európai érdekeknek”, azt azonban hibának tartotta, hogy Macron akkor hangoztatta
a szemben álló felektől való egyenlő távolságtartást, amikor kínai hadihajók gyakorlatoztak Tajvan partjainál.
(Kína azt követően tartott hadgyakorlatot Tajvan körül, hogy Caj Jing-ven tajvani elnök április 5-én dél-amerikai körútja végeztével hazatérőben az Egyesült Államokban találkozott Kevin McCarthyval, a washingtoni képviselőház elnökével – a szerk.)
Az EPP elnöke szerint sürgős szükség van egy egyezségre erről, és azt szorgalmazta, hogy az Európai Tanács júniusi csúcstalálkozóján ez feltétlenül a napirenden legyen.
Manfred Weber egyébként a Macron-interjú megjelenése után szinte azonnal Twitter-oldalán reagált a felvetésekre, azt írva, hogy szerinte
nincs középút a nemzetközi jog és az autokraták birodalomépítési ambíciói között,
a szabadságunk megvédelmezése érdekében a demokratáknak fel kell lépniük a jogállami világ védelmében mind Ukrajna, mind Tajvan ügyében”, valamint hogy Európának „meg kell erősítenie szövetségét az Egyesült Államokkal”.
Az április 9-én megjelent Macron-nyilatkozat kiverte a biztosítékot az Atlanti-óceán mindkét oldalán: AmerikábanMike Gallagher, az amerikai képviselőház Kínával foglalkozó bizottságának elnöke „kínosnak és szégyenletesnek” nevezte Macron álláspontját, míg NémetországbanNorbert Röttgen CDU-s parlamenti képviselő, volt környezetvédelmi miniszter, a Bundestag külügyi bizottságának volt elnöke úgy vélte, „Macron kínai útját Hszi melletti PR-műveletté tette, és európai külpolitikai katasztrófává“.
Jövő hét szerdán Brüsszelben kerülhet sor a találkozóra Mark Rutte NATO-főtitkár és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között, amely a békefenntartó erők Ukrajnába küldésének lehetőségeiről fog szólni.
A kínai vállalatok uniós üzleti környezetre vonatkozó minősítése az ötödik egymást követő évben romlik. A beruházók és a kereskedők elsöprő többsége szerint az EU-s piac már se nem tisztességes, se nem nyitott.
A civil szervezet úgy véli nem igaz, hogy az EU tagállami hatásköröket kíván elvonni Magyarországtól, és ezzel korlátozni kívánja a kormány mozgásterét.
Kéretik, hogy jelentkezzenek azok az európai polgárok, akik készek meghalni Tajvanért!! 5 fő feletti jelentkezők kapnak egy lufit, Ursula aláirásával!!