Orbán Balázs esete jól mutatja: az értelmiségi elit végül tudományos alapon tudott dönteni
Nézze meg az ELTE rektorát, a legnagyobb és a legrégebbi egyetemünk most bizonyította, képes igazságot szolgáltatni.
Vasárnap a Vénusz és a Szaturnusz „randevúzik” egymással, hétfőtől pedig valamennyi bolygó felsorakozik majd esténként.
Jócskán bővelkedik majd csillagászati eseményekben az előttünk álló két hét. Míg vasárnap a Vénusz és a Szaturnusz szoros együttállását figyelhetjük meg, addig hétfőtől a Naprendszer szinte összes bolygója felsorakozik majd a kora esti égbolton – írta az Origo.
A lap idézte a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményét, mely szerint a Vénusz és a Szaturnusz együttállását vasárnap naplemente után, 17 óra 30 perckor lesz érdemes megfigyelni. A jelenség szabad szemmel és binokulárral egyaránt látható lesz a délnyugati égbolton.
– ismertették a csillagászok.
Ezt követően január 23. és 30. között látványos bolygósorakozó látható az égbolton. A Merkúr és a Föld kivételével a Naprendszer összes planétája egy 110 fok hosszú ív mentén, szabályosan, egy vonalban sorakozik majd naplemente után a sötétedő esti égen.
A látványt fokozza, hogy
A Svábhegyi Csillagvizsgáló január 25-én és 26-án kiemelt programot szervez a bolygósorakozót távcsővel megfigyelni vágyók számára, melynek részleteiről a csillagvizsgáló honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, 2022 márciusában a Zwicky Tranziens Létesítmény csillagászai egy olyan üstököst fedeztek fel, amely a becslések szerint 50 ezer évente egyszer teszi meg a Nap körüli pályát.
A „C/2022 E3 (ZTF)” névre keresztelt üstökös február 1-jén kerül majd legközelebb a Földhöz. Valószínűleg ekkor tudjuk majd szabad szemmel is megfigyelni.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay