Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Alakulnak a félidős választási eredmények, mind a republikánusok, mind a demokraták behúztak egy-egy győzelmet, de közben egyre erőteljesebben kivehető a Republikánus Párton belül a Donald Trump-párti és a volt elnökkel szembehelyezkedő csoport között szélesedő törésvonal.
Továbbra is csordogálnak be a választási eredmények a félidős választások kapcsán az Egyesült Államokban, ahol a folyamat igencsak elnyúlik a november 8-i voksolás óta, korábban azt is leírtuk, miért, illetve pontosabban is, hogy hol mi a probléma az 50 millió regisztrálatlantól a helyi sajátosságokig.
A jelek szerint a várakozások bejöttek a kiegyensúlyozottabb Szenátus és a republikánus dominanciájú Képviselőház tekintetében.
Kalifornia harmadik körzetében a Donald Trump volt elnök támogatását magáénak tudó, republikánus Kevin Kiley szoros küzdelemben, 53 százalékos arányban győzött demokrata ellenfele, Kermit Jones ellenében; két hét kellett, hogy kiderüljön az eredmény –
de ez is jelentősen jobb eredmény a választások előtt vártnál.
Ugyanis úgy tűnik, Alaszkában is győzedelmeskednek a demokraták, a legnagyobb területű (ám meglehetősen ritkán lakott) államban két hölgy között dőlt el a harc a képviselői helyért. Mary Peltola mintegy 25 ezer vokssal verte meg ellenfelét, a legendás Sarah Palint, Alaszka egykori kormányzóját. Előbbi mintegy 137 ezer, utóbbi 112 ezer szavazatot kapott (továbbá a bonyolult új alaszkai elektori rendszer alapján még a szavazók többi jelöltre adott voksokból is részesülnek a szavazók másodlagos preferenciaszavazatai alapján, szintúgy várhatóan Peltola javára), így
, először kékbe borítva a korábban évtizedekig vörös államot, ráadásul ő lett az első alaszkai őslakos, valamint az első nő az állam képviseletében, mi több, az egyetlen orosz ortodox vallású képviselő.
A szenátorválasztás kicsit másképp alakult, két republikánus jelölt között dőlt el a meccs, mégpedig olyanformán, hogy a Donald Trump-támogatta Kelly Tshibaka szenvedett vereséget párttársától, a szenátori székét megtartó Lisa Murkowskitól; itt szorosabb volt a verseny, és valóban a másodlagos preferenciák tolták 50 százalék fölé Murkowskit, aki veteránként húsz éve a felsőház tagja, és Trump ellen szavazott a második impeachment-perben.
Eközben kiderült: Arizonának is demokrata kormányzója lesz, méghozzá Katie Hobbs korábbi államtitkár személyében, szerdán pedig a korábbi kormányzó, a republikánus Doug Ducey gratulált is a győzelméhez, miután Hobbs ellenfele, a 17 ezer szavazattal alulmaradt,
A Trump-kritikus republikánus vonal az elmúlt időszakban, különösen a nem átütő győzelem után; találgatások is megindultak, hogy esetleg Ron DeSantis floridai kormányzó, vagy volt alelnöke, Mike Pence készül-e trónjára törni.
Nyitókép: MTI/ EPA/ Jose Juarez