Karácsony és Dobrev együtt hagyná ki a kormányt az uniós támogatásokból

2019. szeptember 28. 16:48

Monstre ellenzéki sajtótájékoztatót tartottak szombaton, a közös jelöltektől EP-alelnökig mindenki ott volt, aki él és számít a baloldalon.

2019. szeptember 28. 16:48

Közvetlen európai uniós forrásokat kell találni a budapesti egészségügyi ellátás fejlesztésére – mondta Karácsony Gergely közös ellenzéki főpolgármester-jelölt egy szombaton Budapesten tartott sajtótájékoztatón. A politikus közölte, az önkormányzati feladatelvonások a forráskivonás előszobái voltak, ez történt ugyanis az oktatással és az egészségüggyel is. Az egészségügyben különösen drámai a helyzet, mivel a 75 évnél fiatalabb lakosság esetében 10 halálesetből nyolc megelőzhető lenne jobb egészségügyi ellátással – fejtette ki.

Nagyon rossz állapotú kórházakról beszélt a közös főpolgármester-jelölt

Karácsony Gergely szerint a kórházak még rosszabb állapotban vannak, mióta a kormány elvette azokat a fővárostól. Példaként említette a Kútvölgyi Kórházat, amely szerinte világos bizonyíték arra, hogy rossz kezekben van az egészségügy és az ország.
Kiemelte, a legkevesebb demagógia sincs abban a követelésében, hogy stadionok helyett kórházakat követelnek. „Kinyílik a bicska a zsebünkbe, ha összehasonlítjuk”, a kormány az elmúlt időszakban mennyi pénzt költött Budapesten sportberuházásokra és egészségügyre – mondta.

A jelölt szerint a főpolgármesternek lenne vétójoga, Tarlós István szóba hozhatta volna, hogy a kórházak rossz kezekben lesznek az államnál. Kijelentette, megválasztása esetén a főpolgármester vétójogát fogja használni, hogy világossá tegye a kormánynak, melyek azok a beruházások, amelyeket nem kérnek a budapestiek. Karácsony kitért arra is, igazságtalannak tartanák, ha az unió „Magyarország kormányzásának összes kárát a budapestiekkel és a magyar polgárokkal” fizettetné meg.

„Ha úgy érzik, hogy a magyar kormány nem nyújt kellő garanciákat a korrupció elleni fellépésre, a jogállamiság tiszteletére, akkor ne Magyarországot büntessék, hanem büntessék a kormányt” – mondta, majd hozzátette, azt szeretnék az Európai Unió közvetlenül finanszírozza a fontos beruházásokat, köztük az „egészségügy talpra állítását”.

DK: nem kell könyöradomány

Dobrev Klára, a DK európai parlamenti képviselője, a testület alelnöke elmondta, azért dolgoznak, hogy a jövőben ne a magyar kormány döntsön arról, hogy hova jutnak az uniós fejlesztési pénzek, hiszen annak korrupció a vége. Ebben az új rendszerben önkormányzatok, oktatási intézmények, civil szervezetek, kutatóintézetek közvetlenül az Európai Uniónál pályázhatnának a fejlesztési támogatásokra - fejtette ki.

Élő Norbert, a XII. kerület közös ellenzéki polgármesterjelöltje úgy fogalmazott, nem kérnek a kormány „könyöradományából”, helyette közvetlen uniós pénzből tervezik felújítani a kútvölgyi úti szakrendelőt. Hangsúlyozta továbbá, szintén uniós pénzből építenének egy új idősek otthonát a kerületben, a jelenlegi tervek szerint a csillebérci gyermektábor egy részét felhasználva erre a célra.

Karácsony: Nem igaz Rozgonyi bejelentése

Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke arra hívta fel a figyelmet, miközben az unióban arányaiban a magyar költségvetés fordítja az egyik legkisebb összeget egészségügyre, addig a magyaroknak kell a legtöbbet fizetniük saját zsebükből az egészségükért. Kiemelte továbbá, a Párbeszéd újra benyújtja azt a módosító javaslatát, amely 50 százalékos béremelést biztosítana az egészségügyi dolgozóknak. Kerpel-Fronius Gábor, a Momentum korábbi főpolgármester-jelöltje szerint az ellenzék október 13-át követően bebizonyíthatja, az önkormányzatokban képes hatékonyabban, a polgárokkal jobban együttműködve kormányozni.

Karácsony Gergely kérdésre válaszolva elmondta, nem igaz a Fidesz azon napközben megfogalmazott állítása, hogy polgármestersége alatt Zugló uniós fejlesztésektől esett volna el. Kiemelte, a XIV. kerület mintegy 3 milliárd forint uniós forrást használt fel a most véget érő önkormányzati ciklusban, nagyságrendekkel többet, mint Papcsák Ferenc korábbi fideszes polgármester idején.

(MTI)

Összesen 112 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gregorius
2019. szeptember 30. 21:30
Ez egy blöff... Szinte minden uniós támogatás mellé oda kell tenni az állami önrészt, alig van 100%-s támogatás, ennek igazán utána nézhettek volna.
Pala28
2019. szeptember 29. 12:34
Fontos hír igazán. Elöbb utobb úgyis kiesik a brüsszeli csöcs a Fideszes csőcselék szájából, utána pedig egyszerűen mindenki ellenség lesz
Pala28
2019. szeptember 29. 12:33
Fontos hír igazán. Elöbb utobb úgyis kiesik a brüsszeli csöcs a Fideszes csőcselék szájából, utána pedig egyszerűen mindenki ellenség lesz
Agricola
2019. szeptember 29. 10:14
"Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke arra hívta fel a figyelmet, miközben az unióban arányaiban a magyar költségvetés fordítja az egyik legkisebb összeget egészségügyre." Szabó Timea képéről nem ég le a bőr, mikor ekkorát hazudik! concordeblog.hu › 2018/11/29 › egeszsegugyi-kiadasok-az-eu-ban írja: "Ma tette közzé az Eurostat az egészségügyi kiadásokra vonatkozó legfrissebb összehasonlító ábráját, 2016-os adatokra alapozva." A Healthcare expenditure 2016 (Percentage of GDP) oszlopdiagramból kiderül, hogy Magyarországnál, tíz országban is alacsonyabb, Írországban pedig éppen a miénkkel egyező – 7,4 százalék – az arány. A legtöbbet költő Svájc is csak a GDP 12,3 %-át költi az egészségügyi kiadásokra!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!