Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben.
Az amerikai kormány a nagyobb európai védelmi kiadásokban érdekelt, és azt szeretné, ha szövetségesei a fegyvereket az Egyesült Államoktól vennék meg a fegyvereket – véli Kiszelly Zoltán politológus.
Kiszelly Zoltán politológus szerint az amerikai kormányzat azt szeretné, ha Európa többet költene fegyverkezésre, és azokat az Egyesült Államoktól venné meg, mert ezzel egyenlítené ki a 150 milliárdos többletet, amelyet az Európai Unió az amerikaiakkal szembeni kereskedelemben elér.
A szakértő az M1 aktuális csatorna műsorában szerdán azt mondta, Donald Trump amerikai elnök Németországot gazdasági ellenfélnek, Európát pedig olyan területnek tekinti, ahonnan pénzt lehet elvonni.
Úgy vélekedett, Donald Trump abból a pénzből akarja teljesíteni a választási ígéreteit, amelyet az európaiak fizetnének az amerikai fegyverekért, autókért és cseppfolyósított gázért. Utóbbi 30-40 százalékkal drágább, mint például a vezetéken érkező orosz – tette hozzá.
Emlékeztetett, a NATO-tagországok a 2014-es walesi csúcstalálkozón határozatot hoztak arról, hogy 2024-re a hazai össztermék (GDP) két százalékára emelik a védelmi kiadásukat. Kiszelly Zoltán szerint nem a NATO struktúráit kellene megduplázni, hanem az együttműködést kellene biztosítani, de Európában nincs egységes célkitűzés arra vonatkozóan, hogy mire használnák fel a haderőt.
A skandinávok, a baltiak és a lengyelek ezt az orosz fenyegetettség elleni védekezésre, a visegrádi négyek közül Magyarország, Csehország és Szlovákia, valamint Ausztria pedig a migráció visszaszorítására használná – fűzte hozzá.
(MTI)