Évek óta nő az ételallergiás betegek száma világszerte, így hazánkban is. Az immunrendszer hibás reakciójának megelőzésére több ajánlást is kidolgoztak már, jelenleg a legtöbb szakember azt javasolja, hogy az allergiára leginkább hajlamosító élelmiszereket minél később, de mindenképpen egyéves kor fölött adják csak a kisgyermekeknek.
A már kialakult túlérzékenységre az MTI híre szerint most ausztrál kutatók egy meglepő új stratégiát dolgoztak ki. E szerint az egyik leggyakoribb allergizáló táplálék, a mogyoró esetében sikerre vezethet, ha nem kerülik ennek fogyasztását, hanem megtanítják a szervezetet, hogy tolerálja ezt az anyagot.
A Murdoch Children's Research Institute (MCRI) szakemberei 18 hónapon át adtak be naponta egy probiotikumot (Lactobacillus rhamnosus), valamint egy mogyoróban lévő fehérjét a mogyoróval szembeni súlyos túlérzékenységet mutató gyerekeknek – írta a BBC News.
A The Lancet Child & Adolescent Health című gyermekorvosi szaklapban megjelent tanulmányuk eredményei szerint egy hónappal a kezelés befejezését követően a gyerekek 80 százaléka, négy évvel később pedig a 70 százalékuk tudott még mindig mogyorót enni mindenfajta allergiás reakció nélkül.
„A kezelt gyerekek kétharmada továbbra is fogyaszt mogyorót, sőt, több mint a felük rendszeresen fogyaszt mérsékelt vagy kifejezetten nagy adagokat belőle" – mondta Mimi Tang, az MCRI kutatója.
A szakember szerint a szájon át alkalmazható kezelés lényege, hogy megváltoztatja a szervezetnek egy allergénre adott reakcióját.
„A probiotikum az immunrendszerre van hatással, ami azt jelenti, hogy védelemre és toleranciára sarkallja azt, nem pedig allergiás reakcióra" – magyarázta Tang, hangsúlyozva, hogy ez az első alkalom, hogy egy mogyoróallergia elleni kezelés ilyen hosszú távon hatékonynak bizonyult.
A különböző élelmiszerekkel, különösen a mogyoróval szembeni túlérzékenység drasztikus méreteket öltött az elmúlt évtizedekben. Jelenleg világszerte nagyjából 250 millió ember küzd valamilyen ételallergiával, ami több mint háromszorosa a 20 évvel ezelőtti mutatóknak.