*Ez a tartalom csak előfizetéssel rendelkező olvasóink számára elérhető.
VII. évfolyam 29. szám
Böjte Csaba
Jézus Putyinért és Zelenszkijért is meghalt
2025. július 16.
*Ez a tartalom csak előfizetéssel rendelkező olvasóink számára elérhető.
Gazdaság
Új időszámítás kezdődik a fiatalok otthonteremtésében – Panyi Miklós a Mandinernek
Tízezrek juthatnak kedvezményes lakáshitelhez az első otthonuk megvásárlásához. Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára kiemeli, hogy a fix 3 százalékos kamatozás és a 10 százalékos önerő régiós összevetésben is a legkedvezőbb.
Polgári karakter
Amíg magyar történelmet írnak, M. Kiss Sándor élete, kutatásai, egyetemi kurzusai és közéleti harcai ott lesznek benne – aranybetűkkel
A tanár úr, M. Kiss professzor, Sanyi bácsi – a magyar történetírás egyik nagy öregje távozott. Sőt, a 20. századi magyarországi diktatúrák kutatásának nagy öregje. Máthé Áron írása.
Hetilap
Ukrajna egyre inkább kifogy az emberanyagból – előbb a harcolni akarókból és lassan már a harcolni képesekből is
Elképesztő méreteket öltött az ukrajnai mobilizáció, a toborzók gyakran nyúlnak brutális eszközökhöz.
Túlfeszítik a húrt
Pavlik Gábor sportszakorvos szerint meglesz a böjtje, ha anyagi okok miatt halmozzák a sportvilágeseményeket. A Magyar Sportorvos Társaság volt elnökével a futballklubvilágbajnokság és az egyre jobban kifacsart labdarúgók kapcsán beszélgettünk.
Az ukrán katonai kórboncnok nem talált verésre utaló jelet – hát persze hogy nem talált: élne még egy kicsit a szerencsétlen
Beszédes volt a hallgatása számos olyan ismert közéleti személynek is, akinek a jogérzékenységét a Pride betiltása sértette, a kárpátaljai magyar elleni állami merénylet nem. Szalai Zoltán írása.
Premier plán
Premier plán: A beregszászi Sebestyén József sírja
A kényszersorozott magyar állampolgárt állítólag vasdoronggal ütötték, majd hetekkel később a beregszászi kórházban váratlanul meghalt.
Külföld
Húsz éve érte történetének legsúlyosabb terrortámadása Londont – a brit vezetés azonban időközben megtanulta elfelejteni, ki az ellensége
De aki nem hajlandó néven nevezni a rosszat, az nem is tud fellépni ellene. Ennek eddig Európa fizette meg – és a jövőben is ő fogja megfizetni – az árát. Hajdú Tímea írása.
Konfliktusok és békeremények Afrikában
Erőre kapó terroristák és nélkülöző százmilliók határozzák meg a Száhelövezetet, Ruanda és Kongó között pedig az amerikai vezetés igyekszik békét teremteni.
Közélet
A szabadság ára – Duray Miklósra emlékezve
Nemcsak teoretikus, de nagyon is gyakorlatias elképzelései voltak a trianoni trauma kezelésének lehetőségeiről.
Jézus Putyinért és Zelenszkijért is meghalt – Böjte Csaba a Mandinernek
A nép olyan, mint egy folyó: ha egy közösségnek nincs medre, ha nincsenek eszmék, célok, akkor tör-zúz a víz ereje, árvíz pusztít – mondja Böjte Csaba ferences szerzetes. Mindennapi csodákról, a határaink tágításáról és a jézusi szeretet harcmodoráról is beszélgettünk Csaba testvérrel.
Kapu Tibor hazaért – de mi vár rá ezután? Utánajártunk!
Mi lesz a Külgazdasági és Külügyminisztérium Hunor – Magyar űrhajós programjának jövője? Milyen lehetőségeket tartogatnak a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén végzett kísérletek? Szakértők segítségével jártunk utána.
Kétféle folytonosság Magyarországon
Két erő küzd egymással: lokalisták és globalisták, szuverenisták és föderalisták, populisták és neoliberálisok. Egyszerűbben szólva nemzeti és nemzetközi törekvésekről van szó, amelyek Magyarországon régi történeti mintázatokra nyúlnak vissza.
Városon belül vagy határon túl: a mobilitás új arcát mutatja a MOL
A MOL nemcsak a városi közlekedést gondolta újra, hanem azt is, hogy mit jelent ma szabadon és felelősen útnak indulni. A MOL Bubi a belvárosi mikromobilitás zöldbajnoka, a MOL Limo pedig bárhová elvisz – akár egy gyors bevásárlásra, akár a Balatonra vagy külföldre.
A víz nem játék
„Egy életem, egy mellényem” – figyelmeztet az országos mentőszolgálat prevenciós kampánya, amely a nyári balatoni vízimentő-szolgálatot népszerűsíti. A segítség mindig ott van, csak hívni kell, a mentés pedig nemcsak hivatás, hanem életforma is, állítják az elhivatott matrózok. Riportunk a Balaton partjáról.
Élet
„Mi a munkára születtünk” – Kisőrsi-Farkas Zsófia a Mandinernek
Magyar családok tömegei élték át a történelmi léptékű életmódváltást: a szocializmus idején faluról városba, a földművelésből gyárba kerülő nők sorsáról született tízévnyi kutatómunka alapján Kisőrsi-Farkas Zsófia társadalomtörténész kötete, a Bicikliút a hóviharban – Ingázó nők a szocialista iparban.
Oda Buda
A budai új polgár lebontja a régi kis házat, kivágja a kerti fákat, majd nagy ívű építkezésbe kezd. Így tűnik el lassan egy egész városrész, és vele az én világom is.
Vörös jégben felnőni
Zulejka kinyitja a szemét – Guzel Jahina könnyeden olvasmányos, szívbe markolóan szomorú regénye a sztálini terror legmélyének másfél évtizedén vezet minket keresztül.
Mint a föld mélyén mozduló lemezek
A legmélyebb változások nem az én erőfeszítéseimből születnek, hanem abból, hogy helyet adok magamban Istennek.
Időkapszula a 26. századnak
Egyetlen materialista, jelenközpontú, Istennel szemben szkeptikus műalkotás felfedezése inspirálhatta a modern európai világkép megszületését – állítja egy amerikai irodalmár. A kérdés most az, milyen művek segíthetnek annak meghaladásában.
A kertember 40. – Lelkek
Repült is a képzelete mindjárt, itt hagyva csapot és papot, ítéletidőket, vissza az időben úgy háromezer évet, egyenesen Krétára, bele a minószi kultúra és civilizáció közepébe, erotikus jelenetekkel tarkított freskók közé, a szigetlakók egyszerre zárt és nyitott társaságába, akiket körülölelt a tenger.