Ukrajnában külföldre csempészik a hadköteles korú férfiakat – több mint 600 házkutatást tartott a rendőrség
Az ukrán rendőrség szerint az embercsempészek több száz hadkötelesnek segítettek átkelni a határokon.
Putyin nem vett részt, Lavrov ott volt, de elviharzott, a kínaiak bevédték az oroszokat, a britek elszámoltatnák Putyint, a rosszban levő EU-s vezetők egy asztalhoz ültek, a NATO szövetségesek pedig barbár tettként ítélték el az oroszok rakétatámadását – véget ért a G20 csúcs. A legnagyobb gazdasági erővel bíró csoport országai kemény témákat érintettek, nézzük a részleteket!
Nyitóképen: Scholz német kancellár, Biden amerikai elnök és Modi indiai miniszterelnök az indonéz elnök, Joko Wadodo társaságában (Mast IRHAM / POOL / AFP)
Lavrov késett, majd elviharzott
A világ gazdasági hatalmait egy asztalhoz ültető, Bali szigetére szervezett G20 csúcstalálkozó előkészületei meglehetősen feszült hangulatban történtek. A legnagyobb kérdés Oroszország részvétele volt, amely végül nem maradt el, viszont nem a legmagasabb szinten képviseltették magukat.
aki nem vett részt az állam- és kormányfők hivatalos ebédjén. Az orosz külügyminiszter a találkozó hivatalos befejezése előtt el is viharzott.
Egyrészt-másrészt kínai módra
Hszi Csin-ping kínai elnök a találkozón kifejtette: a leghatározottabban el kell utasítani az élelmiszer- és az energiakérdések politikai módon történő kezelését, valamint azt, hogy ezeket fegyverként használják. Többek szerint ezzel finom kritikát fogalmazott meg az oroszok felé is, ugyanakkor
A kínaiak azonban be is védték az oroszokat, hiszen világossá tették: nem tartják elfogadható lépésnek az oroszok G20-ból való kizárását, sőt, támogatják az ország tagságát a nemzetközi szervezetekben, amelyek elvételéhez senkinek sincs joga.
El is ítélték az oroszokat, meg nem is
A G20-nyilatkozatok az összes résztvevő közös megállapodása alapján szokták megfogalmazni, illetve kiadni. Jól mutatja a nemzetközi szintű megosztottságot, hogy
Éppen ezért a NATO és G7 országok vezetői egy külön nyilatkozatot fogadtak el, amelyben nagyon határozottan ítélik el Oroszország rakétatámadás-sorozatát, amelyet kedden hajtottak végre. A támadást az aláírók barbárnak titulálták, illetve megerősítették Ukrajna melletti elkötelezettségüket. Emellett említést tesznek a Lengyelország területén becsapódott rakétáról is, támogatásukról biztosítva a lengyeleket.
Európa Putyin ellen hangolt
Ahogyan a külön készített nyilatkozatból következtetni lehetett, a csúcstalálkozó európai résztvevői felszólalásaikban erősen kritizálták Oroszországot és különösen Vlagyimir Putyint, a nemzetközi beszámolók szerint
Videókapcsolaton keresztül, de Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is felszólalt a találkozón, ahol megerősítette feltételeit a békekötéssel kapcsolatban. Erről bővebben itt írtunk.
Az EU-tag résztvevők külön is tárgyaltak
A találkozó egy külön kis klub lehetőségét is magával hozta a G20-as EU-tagok számára: a francia elnök, a német kancellár, a holland miniszterelnök, valamint az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöke
Ez azért is említésre méltó, mert a két EU-s csúcsvezető az elmúlt időszak hírei alapján elég rossz kapcsolatban van egymással, illetve Scholz kancellár és a Macron elnök is eléggé eltávolodott egymástól.
Világgazdaság a Covid után
A találkozó témája között szerepelt a nemzetközi gazdasági helyreállás a koronavírus járványt követően. Különösen az európai országok sürgették a további cselekvést ezen a téren, azonban az is nyilvánvalóvá vált, hogy
amelynek elsősorban politikai okai vannak. Ezek megoldása szempontjából nem mondható túlzottan eredményesnek a találkozó. Nagyobb volt a sajtófüst, mint az eredményláng.