Orbán szövetségesére fenték a fogukat: így leplezte le a baloldal mesterkedését az olasz lap
Minden tervük dugába dőlt.
A párt elnöke Soros alapítványi igazgatótanácsában ül, politikusai közvetlenül kapnak támogatást a magyar származású üzletembertől: a +Europa nevű olasz párt végül kevesebb mint 3 százalékot ért el a választáson, ám így is sok vizet zavar az olasz baloldalon.
Nyitóképen: Emma Bonino, a +Europa pártelnöke (fotó: Andrea Ronchini / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Bruno Vespa, az olasz újságírás doyenjének új könyvében, a La grande tempestában robbant a bomba: Carlo Calenda, az Azione nevű, a mostani választásokon majdnem 8 százalékosra nőtt balközép kispárt vezetője mesélte el, hogyan vált áthidalhatatlanul megosztottá az olasz baloldal.
S közben odaszúrt egyet volt szövetségesének, a +Europa nevű föderalista minipártnak:
„Soros másfélmillió euróval támogatta a +Europát azon létfontosságú feltétellel, hogy létrejöjjön egy antifasiszta lista”
– mondta a politikus, megindokolandó azt, hogy miért tartotta fontosnak az Azione, hogy Matteo Renzi exminiszterelnök Olaszország Él pártjával együtt a Demokrata Párt jelentette baloldali pólustól külön induljon.
Benedetto Della Vedova, a +Europa országos titkára nem sokat váratott magára a válasszal: jelezte, a párt közvetlenül nem kapott Sorostól egy fillért sem, de „a +Europa néhány jelöltje közvetlen hozzájárulást kapott George Soros részéről a választási kampány kiadásaira. A magyar gyökerekkel rendelkező filantróp jó ideje osztja és támogatja európai értékeinket és az emberi jogokért, a jogállamiságért folytatott harcunkat. Büszkék vagyunk rá, hogy néhány jelöltünk – bizonyosan érdek nélküli – támogatását kérte és el is nyerte.”
Később a párt központi Facebook-oldalára
melyben a párt világossá teszi: „Nem csak megerősítünk mindent, de ki is állunk mellette: Sorossal erős és tartós értékközösségben vagyunk a liberális és demokratikus politikai értékek, illetve a közös Európa-párti vízió terén.”
A +Europa és Soros György kapcsolata régre nyúlik vissza: a magyar származású amerikai üzletember személyesen is közeli kapcsolatban áll a +Europa arcával, Emma Bonino olasz feminista ikonnal, aki a Jacques Santer luxemburgi keresztényszocialista politikus vezette Európai Bizottságban 1995-1999 között fogyasztóvédelemért és humanitárius segítségért felelős biztos volt, majd Romano Prodi második kormányában miniszterként felelt 2006-2008 között a külkereskedelemért és Európáért, Enrico Letta alatt pedig 2013-2014 között külügyminiszter volt.
és már előző pártja, az Olasz Radikálisok is kapott Soros Györgytől kampánytámogatást, először 2004-ben, majd 2006-ban ismét.
2018-ban Emma Bonino személyesen 298 550 dollárt kapott annak érdekében, hogy „elősegítse az olasz bevándorlási törvények átfogó reformját olyan kezdeményezések érdekében, amelyek a bevándorlók megsegítésére, szociális jólétük növelésére irányulnak”.
Az ebben az évben tartandó választásokon ért el átütő sikert egyébként az Öt Csillag Mozgalom is, amelyről későbbi kormányzásuk során kiderült, hogy csak látszólag bevándorlás-ellenes párt – bevándorláspolitikai programjuk két fejezetét pedig a Nyílt Társadalom Alapítvány által finanszírozott ASGI (Bevándorlási Jogi Tanulmányokért Egyesület) munkatársai, Maurizio Veglio és Guido Savio írták. Boninóék mozgalma – akkor már +Europaként – a 2019-es EP-választáson is 100-100 ezer eurós támogatást kaptak Soros Györgytől, illetve feleségétől, Tamiko Boltontól.
Az idei választáson 2,83 százalékot kapott és ezzel két képviselőt a parlamentbe küldeni képes +Europa 2017-ban alakult meg négy kispárt szövetségkötésével.
Céljaik közé tartozik, hogy az Európai Parlament a tagállami parlamentekkel egyenlő jogon kezdeményezhessen törvényeket, felelős európai minisztereket és közvetlenül választott európai bizottsági elnököt szeretnének, valamint helyet az EU-nak az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Támogatják a béranyaságot, a melegházasságot, a homoszexuális párok örökbefogadási jogát. Gazdasági tekintetben az egységes, szabad európai piacban, a minél kisebb mértékű piacszabályozásban, az állami kiadások csökkentésében, illetve minél több szektor privatizációjában hisznek, de támogatják a közös európai hadsereg létrehozását is.