Minden európai tárgyalópartner támogatja Románia schengeni csatlakozását, de Hollandiának fenntartásai vannak – számoltunk be tegnap Nicolae Ciuca kormányfő szavairól. A németalföldi ország 11 éve blokkolja keleti szomszédunk csatlakozását az övezethez, – eleinte még a finnekkel és a németekkel egyetemben, de aztán ők elálltak a vétótól – azzal indokolva, hogy a románok nem harcolnak eléggé a korrupció és a szervezett bűnözés ellen, és nem őrzik elég jól a határaikat.
Tanulj, diák!
Úgy tűnik, a hollandok nem tágítanak: az amszterdami parlament két nappal a románok számára pozitív EP-állásfoglalás után elutasította Románia ( és Bulgária) schengeni csatlakozását.
Ez nem maradt visszhangtalan a román sajtóban sem, számol be a Főtér. Egyes vélemények szerint ami történik, az Románia „megalázása”. Nucu Morar a Republica portálon ezt írja: „Mint valami szigorú professzorok, a hollandok visszaküldenek a házifeladatainkhoz”, mert „felkészületlenek vagyunk”.
Ez húsz évvel ezelőtt még hihető volt, ma már nem, teszi hozzá.
„Újabb kollektív megalázás, amit el kell viselnünk a nagy Nyugat kis politikusaitól” – fogalmaz a szerző, aki számbaveszi, szerinte miért hamisak a Románia csatlakozásával szembeni, a korrupcióról, az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) be nem tartásáról, az ország „felkészületlenségéről” szóló érvek.
Rengeteget utazott szerte Európában, írja, és azt tapasztalta, hogy a románok túlnyomó többsége civilizáltan, európai módon viselkedik. „Mégis, másodosztályúként kezelnek bennünket, akár egy harmadik világbeli országot – ez ahhoz hasonlít, mintha egy multinacionális vállalat diszkriminálná vagy a többieknél durvábban szankcionálná román alkalmazottait pusztán a nemzetiségük miatt” – írja.
Bezzeg, a magyarok
A cikkíró sérelmezi, hogy Romániát még más közép-kelet-európai országokkal (Csehország, Lengyelország, Magyarország stb.) sem kezelik egyenrangúan. Különösen fájó ez Magyarország esetében:
„Nézzék meg Orbán Viktor Magyarországát, mennyi mindent megengedett magának az EU-val szemben, beleértve a Putyinnal való nyílt szövetséget. Magyarország Schengen része, de mi nem. Ha mi csak gondolni mertünk volna arra, amit a magyarok megtettek, hogyan reagáltak volna a dölyfös nyugati politikusok?” – méltatlankodik Morar.
A szerző a cikk végére is belesző „némi rosszízű magyarozást”: