Johnson: Egyesíteni kell az Egyesült Királyságot

2019. december 14. 16:48

A brit miniszterelnök szerint a konzervatív kormány meghálálja a bizalmat.

2019. december 14. 16:48

Köszönetet mondott Boris Johnson brit miniszterelnök szombaton azoknak, akik korábbi pártrokonszenvükkel szakítva, először szavaztak a konzervatívokra a csütörtökön tartott parlamenti választáson. A kormányzó Konzervatív Párt a várakozásoknál jóval nagyobb, több mint három évtizede példátlan mértékű győzelmet aratott, és az eddigi kisebbségi kormányzás után kényelmes, 80 fős többséget szerzett a londoni alsóházban. A konzervatívok olyan választókerületekben is győztek, amelyek eddig évtizedeken át a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt bevehetetlen erősségeinek számítottak. Ezek közé tartozik az északkelet-angliai Sedgefield, Tony Blair volt munkáspárti miniszterelnök egykori választókerülete, ahol a csütörtöki választáson szintén konzervatív jelölt győzött. Blair a Munkáspárt eddigi legsikeresebb miniszterelnöke volt, aki a Labour történetében máig érvényes rekordot döntve három parlamenti választást nyert meg egymás után, és 1983-tól 2007-ig volt Sedgefield alsóházi képviselője. Sedgefieldnek 1935 óta, egészen a csütörtöki választásig, folyamatosan munkáspárti képviselője volt a londoni alsóházban, a mostani választáson azonban a konzervatív jelölt, Paul Howell jelentős előnnyel legyőzte Phil Wilson eddigi munkáspárti képviselőt.

Johnson szombat délután itt tett jelképes jelentőségű látogatást, és az egybegyűlt aktivisták előtt tartott beszédében kijelentette: köszönet illeti azokat, akik szakítottak az előző nemzedékek szavazási szokásaival, és ezúttal a konzervatívokat támogatták. Hozzátette: a konzervatív párti kormány „meghálálja a bizalmat”, és ennek jeleként azonnal hozzákezd az elsődleges feladathoz, vagyis a Brexit-folyamat végigviteléhez. A brit miniszterelnök megerősítette, hogy még karácsony előtt ismét az alsóház elé kerül a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő megállapodás – amelyet az előző parlament nem ratifikált –, és a Brexit jelenleg érvényes január 31-i határnapján az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból. Johnson kijelentette, hogy a Brexit-megállapodás támogatottsága a többségbe került konzervatív frakción belül „száz százalékos”.

Downing Street: Nem lesz újabb skót népszavazás

Hozzátette: az elsődleges feladatok közé tartozik „​​​​​​​az Egyesült Királyság tényleges egyesítése” is a Brexit-viták és a választási küzdelem után. A választás után azonban szinte azonnal ismét felizzott a konfliktus a skót és a brit kormány között a skóciai függetlenségi népszavazás ügyében. A választás eredményeként a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő és a Brexitet határozottan elvető Skót Nemzeti Párt (SNP) igen jól szerepelt: a skóciai szavazatok 45 százalékát szerezte meg, 8,1 százalékponttal többet, mint az előző választáson, és frakciólétszáma a londoni alsóházban 13 fővel 48-ra emelkedett.

Nicola Sturgeon skót miniszterelnök a választás eredményét értékelő rövid edinburghi felszólalásában kijelentette: sajnálkozással ugyan, de el kell ismernie, hogy Boris Johnson mandátumot szerzett a Brexit végrehajtására Angliában, arra azonban semmiféle felhatalmazása nincs, hogy Skóciát is kivigye az EU-ból, mivel a parlamenti választáson a skótok elsöprő többsége kinyilvánította, hogy az Európai Unióban akar maradni. Sturgeon közölte, hogy kormánya már a jövő héten megkezdi annak a jogi mechanizmusnak az előkészítését, amely az újabb skóciai függetlenségi népszavazás kiírásáról szóló döntés hatáskörét a skót parlamentre ruházza át. A Downing Street azonban nem sokkal később közleményben szögezte le, hogy Boris Johnson kormánya semmiképpen nem járul hozzá egy újabb skót függetlenségi népszavazás megtartásához.

A brit EU-tagságról 2016 júniusában rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt. A skót kormányfő azóta számos alkalommal hangoztatott érvelése szerint Skócia nem engedheti meg, hogy egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére London „​​​​​​​kirángassa” az Európai Unióból. Skóciában 2014-ben már tartottak egy referendumot a függetlenségről, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.

(MTI)

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
olajfa1
2019. december 15. 19:43
Amúgy meg ha Skócia "függetlenné válna"... akkor ERDÉLY MINIMUM FÜGGETLEN, -vagy Magyarországhoz tartozna...- és A FELVIDÉKET MAGYARORSZÁGHOZ KELLENE CSATOLNI, ÉS A BÁCSKA TÉRSÉGÉT IS!... NO MEG A HORVÁTOKTÓL IS EGY JÓ NAGY RÉSZT MAGYARORSZÁGHOZ KELL CSATOLNI! Csak a rend kedvéért... Ráadásul ezek MARADNÁNAK AZ EU-n BELÜL!!!...
olajfa1
2019. december 15. 19:23
Itt szinte mindenki a skótok kiválásának drukkol… Most azon túl. hogy Johnson megmondta hogy szó sem lehet róla... azon kívül azért mindenki gondolja meg hogy ez milyen következményekkel járna... Amikor Csehszlovákia szétvált... mindegyik "vitte" a maga "adósságát" is... Csak hogy... itt a Skótok a 2008-9-e világválságban annyira eladósodtak a skót bankok révén... hogy szerintem azonnal hatalmas infláció következne be. Cseh és Szlovákiában az adóság nagyságrendileg kisebb volt mint ma a Skótok adóssága... (most nem nominál, hanem GDP arányosan természetesen) Ez a skót elnökasszony NAGYBAN ELHALLGATJA! Picit olyan ez mintha Gyurcsány meg Klárika akarna kilépni Magyarországból… és akkor nem kapnának pl kedvezményes áramot, meg a MOTIM privatizálását és annak 'kivitelét" ki kellene nekik fizetni... Biztosan meggondolnák... Mondjuk ha kilépnének... akkor Skóciának biztosan nagyon szívesen adna kölcsönt Soros György... Mint ahogyan Gyurcsánynak is szívesen adott kölcsönt... EGY IDEIG!...
Paskai
2019. december 15. 15:26
Ha a skótok az EU-hoz csatlakoznának, 1-2 év múlva sírva csatlakoznának vissza a királysághoz,miután az Eu és a helyi Mészáros Lőrincek, Simicskák,besúgók hada szétrabolták az országot.
DrPepper
2019. december 15. 14:37
Csak azért kérdezem, mert a dolgok jelen állása szerint a skótok épp az EU-hoz akarnak csatlakozni, amely ugyanúgy "elosztaná a javaikat", mint az angolok. Szerintem nem lesz ebből semmi, csak zsarolásra megy ki az egész, meg hogy a Celtic is játszhasson a PL-ben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!