Előkerült a bizonyíték: Brüsszel tényleg elvenné a 13. havi nyugdíjat
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/EMbt_dONqtPCPbSFDE05Ve3CRUIc_e03A-LhpJK0wHs/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2U4ZmU1M2MxMGVlZTRhMWNiNjQzNTM4NGM2NmM4ZTgz.jpg)
Az egyik jelentésben lévő ajánlás csökkentené a kedvezményben érintettek körét, és megemelné a nyugdíjkorhatárt is – mutatott rá Faktum.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/EMbt_dONqtPCPbSFDE05Ve3CRUIc_e03A-LhpJK0wHs/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2U4ZmU1M2MxMGVlZTRhMWNiNjQzNTM4NGM2NmM4ZTgz.jpg)
A Bizottság keresetet is indít az Európai Unió Bíróságán Magyarország és hat másik tagállam ellen.
Kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság Magyarország ellen, mert a közbeszerzésre vonatkozó nemzeti szabályok nem felelnek meg az uniós jognak – közölte az EU végrehajtó testülete. Mint írják:
„Az Európai Bizottság úgy döntött, hogy kötelezettségszegési eljárást indít, és felszólító levelet küld Magyarországnak, mivel a nemzeti szabályok nem felelnek meg a közbeszerzésre vonatkozó uniós jogszabályoknak. A közbeszerzési irányelv biztosítja a közbeszerzési eljárásokban való részvétel iránt érdeklődő gazdasági szereplőkkel szembeni egyenlő bánásmódot, ugyanakkor megőrzi az ajánlatkérő szervek szabadságát az egyes esetekben alkalmazandó legmegfelelőbb közbeszerzési eljárás kiválasztásában. Az állami építési beruházásokra vonatkozó szabályokról szóló magyar törvény az ajánlatkérő szerveket arra kötelezi, hogy a hatálya alá tartozó valamennyi beszerzés során egy meghatározott közbeszerzési eljárást, a tárgyalásos eljárást alkalmazzák.”
A Bizottság szerint ez a kötelezettség megfosztja az ajánlatkérő szerveket a közbeszerzésre vonatkozó uniós szabályok által biztosított azon szabadságuktól, hogy a rendelkezésre álló különböző közbeszerzési eszközök közül választhassanak.
A Bizottság arról is döntött, hogy keresetet indít az Európai Unió Bíróságán Magyarország és hat másik tagállam ellen, a nemteljesítő hitelekről szóló uniós irányelv átültetésének elmulasztása miatt. A közlemény szerint az irányelv célja, hogy a hitelfelvásárlók és hitelgondozók engedélyezésére és felügyeletére vonatkozó szabályok megállapításával előmozdítsa a nemteljesítő hitelek jól működő másodlagos piacának kialakítását, és harmonizált kritériumok alapján lehetővé tegye a hitelgondozók számára a nemteljesítő hitelek határokon átnyúló forgalmazását. A tagállamoknak 2023. december 29-ig kellett átültetniük nemzeti jogrendjükbe az irányelvet
Ezek mellett
az Európai Bizottság felszólította Magyarországot és Lengyelországot, hogy teljes körűen ültessék át a villamos energia belső piacára vonatkozó uniós szabályokat.
Az erre vonatkozó irányelv nemzeti jogba átültetésének határideje 2020. december 31-én lejárt.
Nyitókép: Nicolas TUCAT / AFP