A tények makacs dolgok: A 444 félrevezette olvasóit, Magyarország korántsem „szégyenült meg” az ukrán menekültek ügyében

2025. február 19. 12:55

A Faktum tényellenőrző portál alaposan megcáfolta a 444-et az ukrán menekültek megsegítésére létrejövő társadalmi konszenzus már a háború kitörése utáni napokban is látszódott.

2025. február 19. 12:55

„Tényleg nem volt szolidáris a magyar társadalom az ukránokkal a háború kitörése után?” – erre a kérdésre igyekezett választ adni elemzésében a Faktum. A tényellenőrző portál a 444.hu-n egy sok elemében megkérdőjelezhető értelmezésére reagált, amely kedd reggel jelent meg „Akármi is lesz ennek a háborúnak a vége, Ukrajna már megdicsőült, Magyarország pedig megszégyenült” címmel.

Az összeállításban a szerző, Ács Dániel többek között azt állította, hogy, „a magyar társadalom nagyobb része – civil szervezetektől és szórványos politikusi akcióktól eltekintve – nem volt szolidáris az ukrán néppel, egyszer sem tiltakozott hangosan és látványosan – ellentétben például a szlovákokkal – az ellen, hogy egy kalap alá vegyék a gyilkosok mellé álló miniszterelnökkel”.

Rég nem látott összefogás mutatkozott meg a háború kirobbanása után

Ezzel szemben az igazság az, hogy a magyarok szolidaritása az ukránok megsegítésével kapcsolatban, nagyon is jelen volt, hiszen a különféle társadalmi, vallási civil szervezeteket ők alkották és támogatták. A Faktum arra is emlékeztetett, hogy 

az ukrán menekültek megsegítésére létrejövő társadalmi konszenzus már a háború kitörése utáni napokban látszódott Magyarországon, 

aminek első emlékezetes helyszíne a Nyugati pályaudvar volt.

A portál felidézte, hogy számos emberi történetről lehetett olvasni már akkor a sajtóban. A később szervezeti úton is intézményesülő segítségnyújtás civil adományok formájában is megjelent, jelentős támogatást nyújtva a Magyarországra érkező ukrán háborús menekülteknek. Társadalmi szinten rég nem látott összefogás mutatkozott az ukrán menekültek megsegítésére 2022 óta – húzták alá az elemzésben.

„A menekültek elszállásolása – mind az átutazóké, mind a hosszútávon maradni szándékozóké – a kezdeti időszakban elsődlegesen az előző bekezdésben említett szereplőkre hárult (magánszemélyek, karitatív szervezetek, önkormányzatok, civil grassroots szerveződések), akikhez csatlakoztak piaci szereplők (például szállodák)” – idézte a Faktum a a Civil Szemle folyóiratban megjelent írást. 

Ezt is ajánljuk a témában

A segélyszervezetek is mozgósították erőforrásaikat

Az összeállításban arra is emlékeztettek, több olyan segélyszervezet is működik idehaza, amelyek már a háború kitörése napján mozgósították erőforrásaikat. Így 

az Ökomenikus Segélyszervezet és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a kezdetektől fogva több, mint félmillió embernek segítettek valamilyen formában.

 Az Ökomenikus Segélyszervezet már a konfliktus kiélesedése utáni napokban megalapította Budapesten az Ukrajnai Menekülteket Támogató Központot, amelyen keresztül folyamatos segítséget nyújtanak weboldaluk alapján mind nyelvtanulási, mind pedig pszichológiai, munkaerőpiaci, lakhatási, jogi és közösségi ügyekben a menekülteknek – sorolták.

A tényellenőrző lap megemlítette azt is, hogy a különböző egyéni támogatások mellett, hogy az egyházakhoz kötődő segélyszervezetek is aktív hátteret biztosítottak az ukrán menekültek ellátásában, köztük a Katolikus Karitász, a Református Szeretetszolgálat vagy a Baptista Szeretetszolgálat is.

Kiderült, hozzávetőleg hány ukrán gyermek tanul a közoktatásban

Az elemzésben kitértek az oktatási intézmények jelentős hozzájárulásaira is. Az ukrán menekültek ellátásával kapcsolatban a Klebelsberg Központ közölt információkat egy 2024. október 14-i adatgyűjtés alapján, amely szerint a Tankerületi Központok fenntartásában működő iskolákban 2774 ukrán nemzetiségű gyermek tanul, közülük 1672 diáknak van menedékes státusza. Ezeket a számokat nagyságrendi mintának érdemes csak kezelni, a valóságban természetesen napról napra változnak, és fontos hangsúlyozni, hogy ez az októberi adat nem tartalmazta az egyházi fenntartásban működő intézményeket – írták.

„Nem teljesen érthető hát, hogy a civil kezdeményezésekkel más helyzetekben támogató 444 az orosz-ukrán háború kitörése után miért nem látja a fától az erdőt, azaz a magyar civil támogatási törekvéseket, és hogyan jut arra a meglehetősen nagy ívű következtetésre, hogy  »Magyarország megszégyenült«”  – olvasható az elemzés összegzésében.

***

Ezt is ajánljuk a témában

„Megvetés vagy elvárások helyett szeretettel és elfogadással kell közelíteni a rászorulókhoz” – így segíti a Katolikus Karitász a fedél nélkülieket

Mik azok a jó gyakorlatok, amelyek mind Budapesten, mind vidéken enyhíthetik a hajléktalanhelyzetet? Ezekről kérdeztük Zagyva Richárdot, a Katolikus Karitász országos igazgatóhelyettesét. Feketéné Szabó Márta, a Kaposvári Karitász igazgatója pedig bemutatta nekünk a Szent Lázár Ház mindennapjait , ahol olyan, egykor hajléktalan férfiak élnek, aki szeretnének visszatalálni a mindennapokba.

 

Nyitóképen: az orosz-ukrán háború elől Ukrajnából menekülők a záhonyi vasútállomáson. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kbs-real
2025. február 19. 16:54
Jó, jó. De nem határolódtak el. Márpedig az a lényeg: az elhatárolódás.
bigfater73
2025. február 19. 16:41
Ács Dani csak a fegyver dörgésben hisz! Zselé tesó!
auditorium
2025. február 19. 14:38
Szerintem a Mo-ra érkező ukrán menekültek befogadásáról a brüsszelitáknak és a nyugati közvéleménynek fogalmuk sincs, főleg ha hivatalosan és büszkén kijelentjük, hogy "Magyarországon O -NULLA a migránsok száma." Ez nem igy van és erre fel "önző" és elszigetelt országnak tartanak bennünket. Pontos statisztikával jobb lenne előrukkolni, mint a O-bevándorlókat emlegetni. Külföldön állandóan azt vágják a fejünkhöz , h. bezzeg 56-ban 2OO ezer magyar emigrált és mennyit segitettek a szomszédos országok ebben ! Befogadták a magyarokat, Mo. viszont most SENKIT nem akar befogadni. Erre mit lehet mondani ? Várom a kommunikációs szakemberek válaszát.
Egyszeriember
2025. február 19. 13:24
"Nem teljesen érthető hát, hogy a civil kezdeményezésekkel más helyzetekben támogató 444 az orosz-ukrán háború kitörése után miért nem látja a fától az erdőt, azaz a magyar civil támogatási törekvéseket, és hogyan jut arra a meglehetősen nagy ívű következtetésre, hogy Magyarország megszégyenült" Dehogynem érthető: magyargyűlölő aljadékok írják, hasonló tulajdonságokkal rendelkező olvasóiknak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!